Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

4 sposoby na podwyższenie ogrodu | Jeśli zastosujesz, nie pożałujesz!

Monotonny, płaski ogród z niskimi nasadzeniami warto uatrakcyjnić. Dzięki temu nie tylko będzie lepiej wyglądał, wyda się większy niż jest w rzeczywistości, ale też stanie się bardziej tajemniczy i kameralny. Poznaj cztery sprawdzone sposoby na podwyższenie ogrodu!

Spis treści
Dlaczego i kiedy warto zrobić ogród na podwyższeniu? Podwyższenie ogrodu za pomocą drzew Podwyższenie ogrodu za pomocą podniesionych rabat Podwyższenie ogrodu za pomocą pnączy i roślin w pojemnikach Podwyższenie ogrodu za pomocą krzewów

Mały, a do tego płaski ogród może wydawać nieefektowny, banalny i sprawiać wrażenie niezbyt funkcjonalnego. Natomiast duży ogród, w którym nie ma zbyt dużo pionowych, wysokich elementów jest jak pustynia – widać na nim wszystkie elementy i może wydawać się nieciekawy. Dlatego na każdej posesji warto wprowadzić elementy, które nadadzą kompozycjom wysokości. Zobacz, w jaki sposób podwyższyć ogród i jakie są tego zalety!

Oto cztery sposoby na podwyższenie ogrodu

drzewo podwyższa ogród
Fot. kevin / AdobeStock, Haddeman77 / Pixabay
Drzewo tworzy nastrój w ogrodzie, a jego korona tworzy zielony dach

1 Posadzenie drzewa

Drzewa powinno się sadzić na samym początku zakładania ogrodu i jest to najlepszy, najbardziej naturalny sposób na podwyższenie ogrodu; dzięki nim przestrzeń nigdy nie jest nudna i płaska. Drzewa w ogrodzie tworzą określony mikroklimat, nadają mu charakteru, narzucają styl i są przeciwwagą dla bryły budynku. Swoimi pięknymi koronami otulają elementy architektoniczne i w końcu, po latach stają się najważniejszymi aktorami w całym ogrodowym przedstawieniu oraz miejscem do życia dla licznych organizmów.

Drzewa sprawiają, że nad głową zamiast pustej przestrzeni mamy w ogrodzie widok na wspaniałe konary. Odpoczywając w cieniu drze możemy zachwycać się kształtem i barwą ich ulistnienia, kwiatami czy owocami.

Pod drzewami w ogrodzie powstają zielone altany, miejsca do wypoczynku i ukrycia się przed upałem. Można poczuć się w pod nimi przez chwilę jak w lesie. W małym ogrodzie dobierajmy drzewa ze szczególną ostrożnością, stawiając na gatunki i odmiany o wąskich, kulistych i niezbyt silnie rozrastających się koronach, aby nadać ogrodowi wysokości, a jednocześnie nie stworzyć kłopotu ani sobie, ani sąsiadom. Ale na dużej posesji można posadzić nawet kilka egzemplarzy. Będą dawać cień i chronić przed wiatrem.

rabaty podwyższone
Fot. Archideaphoto / AdobeStock, Klaus Prange  Pixabay, iVerde
Podwyższenie części ogrodu sprawia, że ogród wydaje się większy. Rośliny rosnące na podwyższonych rabatach są lepiej wyeksponowane niż te posadzone w gruncie

2 Budowa podwyższonych rabat

Na bardzo ograniczonej przestrzeni, na przykład w zabudowie szeregowej i w przestrzeni miejskiej dobrym sposobem na podwyższenie ogrodu jest stworzenie bardziej zróżnicowanej powierzchni terenu, np. budowa jednej lub wielu podwyższonych rabat albo całego systemu podestów. Posadzenie roślin (krzewów lub niedużych drzew) wyżej niż pierwotny poziom gruntu sprawia, że skuteczniej podwyższymy ogród i to za sprawą niedużych roślin. Możemy w ten sposób zasłonić np. ogrodzenie lub ścianę sąsiedniego budynku. Nasz wzrok będzie podążał wyżej i dzięki temu mała przestrzeń wyda nam się pozornie większa niż jest w rzeczywistości.

Warto posadzić rośliny przy krawędziach podwyższonych rabat i pozwolić ich pędom swobodnie się przez nie przewieszać. To nada ogrodowi naturalności i dynamiki.

podwyższenie ogrodu za pomocą pnączy i roślin w pojemnikach
Fot. KRiemer, Fotina, independentangie, Peggy_Marco, Sushuti / Pixabay
Pnącza skutecznie zasłaniają budynki oraz ogrodzenia i sprawiają, że przesuwamy granicę między domem a ogrodem

3 Obsadzenie pionowych powierzchni

W każdym, nawet najmniejszym ogrodzie istnieją, albo można ustawić pionowe elementy – to nie tylko ogrodzenia i ściany budynków, ale też trejaże, słupy lub nieduże pionowe formy, takie jak kratki czy obeliski. Powieszenie na pionowej powierzchni pojemników z roślinami lub posadzenie przy niej pnączy doda ogrodowi głębi i wysokości.

Pionowe powierzchnie będą świetnym tłem dla niższych roślin – kępy krzewów czy rabaty bylinowej. Wykorzystuje się je także do dzielenia ogrodu na wnętrza o różnych funkcjach. Warto je wykorzystywać do uprawy, szczególnie jeśli dysponujemy bardzo małą przestrzenią. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, jakim dysponujemy stanowiskiem – na silnie nasłonecznionych, mocno nagrzewających się ścianach podłoże w pojemnikach będzie szybko wysychać, a na zacienionej ścianie dobrze rozwijać się będą tylko niektóre gatunki roślin.

Pojedyncze pionowe formy, takie jak obeliski czy pojedyncze donice na podwyższeniu mogą posłużyć jako akcenty – ustawione w miejscach, gdzie przecinają się ścieżki pozwalają przyciągnąć uwagę i informują, że w tym miejscu dzieje się coś ciekawego.

kolumnowe krzewy podwyższają ogród
Fot. AlexanderDenisenko, Barbara Helgason / AdobeStock
Kolumnowe gatunki krzewów nie zajmują zbyt wiele miejsca. Mogą mieć prostą formę żywopłotu lub być sadzone pojedynczo i być strzyżone w zielone rzeźby

4 Posadzenie roślin kolumnowych

Kolumnowe krzewy dodają szczególnie niedużym ogrodom wysokości. Zazwyczaj sadzi się je w formie żywopłotów, które chronią ogród przed hałasem, zasłaniając jego wnętrze od ulicy lub sąsiednich posesji. Za pomocą kolumnowych krzewów możemy też tworzyć ogrodowe wnętrza, traktując je jak zielone ściany. Niektóre okazy mogą stać się również podporą i tłem dla niedużych, kwitnących pnączy. Dają cień i schronienie dla małych zwierząt, które mieszkają w ogrodzie.

Gatunki o pokroju kolumnowym sadzone pojedynczo, np. na początku rabaty, przy wejściu do domu lub schodach na taras sprawiają, że roślinne zestawienia stają się bardziej atrakcyjne i nasz wzrok nie zatrzymuje się na dole, ale podąża do góry.

Tekst Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe Kowitstockphoto / AdobeStock

Autor
4 sposoby na podwyższenie ogrodu | Jeśli zastosujesz, nie pożałujesz!
4 sposoby na podwyższenie ogrodu | Jeśli zastosujesz, nie pożałujesz!
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl