Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Co zrobić z samosiejkami w ogrodzie?

Zamiast każdego roku kupować do ogrodu nowe sadzonki lub nasiona roślin ozdobnych, rozejrzyjmy się uważnie po rabatach, gdyż możemy tam znaleźć samosiejki wielu cennych roślin ogrodowych – drzew, krzewów i gatunków kwitnących.

Spis treści
Co to są samosiejki? Skąd "obce" samosiejki w ogrodzie? Co robić z samosiejkami w ogrodzie?

Ogrodowe samosiejki

Niektóre gatunki raz posadzone, pozostaną w ogrodzie na lata, rozsiewając swoje nasiona za pomocą wiatru. Jeśli uprawiamy jednoroczne lub dwuletnie bratki, stokrotki, portulakę wielkokwiatową, nagietka lekarskiego, aksamitki, lwie paszcze, malwy, wilczomlecze białobrzegie, ostróżki jednoroczne, niezapominajki i gajlardie lub wieloletnie rudbekie, słoneczniczki, fiołki, orliki i firletki, z dużym prawdopodobieństwem możemy się spodziewać, że w kolejnym sezonie znajdziemy ich siewki w całym ogrodzie (choć rośliny mogą różnić się od egzemplarza matecznego).

Samosiew dają jednak nie tylko kwiaty, ale też pnącza, krzewy i drzewa. Popularny chmiel, wilec, bluszcz pospolity czy groszek szerokolistny, za pomocą nasion także może rozprzestrzenić się w całej działce. Czasami jest to bardzo korzystne, gdyż sadzonki można wykorzystać do stworzenia pięknej osłony lub parawanu z pnączy, ale niekiedy może być też problemem, tak jak w przypadku chmielu, który bardzo szybko się rozprzestrzenia i porasta wszystko, na co trafi (np. drzewa, krzewy, ogrodzenia).

Samosiejka dębu – kiełkujący żółądź Samosiejka w ogrodzie

Samosiejki w ogrodzie dzięki ptakom!

Poza samosiejkami uzyskanymi z własnych roślin, w naszym ogrodzie może pojawić się też wiele ciekawych gatunków także za sprawą ptaków. Zjadając owoce, skutecznie roznoszą po okolicy znajdujące się w nich nasiona, dając początek nowemu pokoleniu roślin. Wśród takich niespodziewanych gości, bywają gatunki kłopotliwe i inwazyjne jak np. robinie akacjowe czy klony, ale też rośliny bardzo atrakcyjne jak np. oryginalne iglaki, piękne kwiaty (np. dzwonki skupione, maki) czy krzewy ozdobne (np. pęcherznica kalinolistna, berberysy).

Co zrobić z samosiejkami?

Znalezione w ogrodzie samosiejki, można ostrożnie wykopać z bryłką ziemi i przenieść na rozsadnik. Można je także pozostawiać na miejscu aż do czasu, kiedy będzie można je ostatecznie rozpoznać. Ten sposób jest bezpieczniejszy dla roślin, które nie lubią przesadzania jak np. malwy czy wilczomlecze.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie główne: Alina Kuptsova / Pixabay; zdjęcia w tekście: WikimediaImages, Hans Braxmeier / Pixabay

Autor
Co zrobić z samosiejkami w ogrodzie?
Co zrobić z samosiejkami w ogrodzie?
Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

Tagi
 
Powiązane tematy
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl