Logo
Logo

Tylko takie cięcie hortensji drzewiastej jest prawidłowe. Latem odwdzięczy się bujnymi kwiatostanami

Jestem posiadaczką kilku hortensji w ogrodzie. Zarówno tych bukietowych, jak i krzewiastych. Są ogromną ozdobą całej działki, dlatego też znajdują się tuż przy altance oraz ogrodzeniu. Wielu sąsiadów pytało mnie co robię, że są tak silne i dorodne w tak krótkim czasie. Odpowiedź nie może być zbyt krótka. Pielęgnacja, nawożenie odpowiednie podlewanie oraz cięcie, to podstawa. O tym ostatnim wspominam najczęściej, gdyż z braku wiedzy czy odwagi, niektórzy wręcz boją się skracać swoje hortensje z obawy o zmniejszenie kwitnienia czy samego pojawienia się kwiatostanów. Jest jednak na to rada.

Spis treści
Prawidłowe cięcie hortensji drzewiastej - instrukcja krok po kroku Uprawa hortensji drzewiastej w donicy - czy to możliwe?

Cięcie hortensji to bardzo ważne zadanie, które jest przeprowadzane z reguły na wiosnę oraz jesienią. Zdarza się, że ten jesienny termin przegapiacie i dopytujecie, czy można go wykonać zimą. Tak, jednak należy spełnić kilka warunków, aby nie zaszkodzić roślinie i móc cieszyć się wybujałą rośliną w kolejnym sezonie. Omówię dzisiaj hortensje krzewiaste, gdyż to o nie najczęściej pytacie. Królowa wśród nich to oczywiście Annabelle, która wiedzie prym na działkach. Białe, lekko kremowe kwiatostany często uginają się pod własnym ciężarem, gdy są prawidłowo pielęgnowane. Sprawdźcie, jak ciąć poprawnie, jeżeli macie obawy i wahaliście się do tej pory. Wyjaśnię na jej przykładzie, jednak zastosowanie znajdziecie przy każdej z nich.

Jak prawidłowo przyciąć hortensję krzewiastą zimą?

Do cięcia powinniście wybierać mniejsze sekatory lub dłuższe, w zależności od dostępności rośliny. Bardzo ważne jest, aby przed zabiegiem przycinania dokładnie wyczyścić narzędzia za pomocą maści ogrodniczej lub szarego mydła. Dlaczego jest to tak ważne? Po sezonie ogrodniczym, podczas cięcia przeróżnych roślin, mamy do czynienia z chorobami grzybowymi. Cząstki niektórych z zakażonych łodyg czy liści mogą wciąż pozostawać na ostrzach sekatora czy nożyc. Jeżeli nie chcecie, aby zaraza rozprzestrzeniała się, wymyjcie je przed zimowym cięciem.

Hortensja krzewiasta corocznie wypuszcza nowe pędy, dlatego cięcie tuż przy kwiatostanach jest najmniej efektywne. Niektórzy z was tną ją w połowie, jednak warto wiedzieć, że w jej przypadku jedynym prawidłowym cięciem będzie te, które wykonamy prawie u podstawy rośliny. Dzięki temu wzmocnimy ją i przygotujemy w prawidłowy sposób na kolejny sezon ogrodniczy w tym roku.

Nigdy nie przycinajcie jej zimą wtedy, gdy temperatura spada do -5 stopni Celsjusza. Sprawdzajcie prognozę pogody - przynajmniej kilka dni po cięciu powinno być słonecznie i w miarę ciepło, by mieć pewność, że nie zaszkodzimy roślinie. Co roku przycinam ją właśnie w taki sposób i cieszy oko bujnym listowiem i kwiatostanami.

Czy hortensja krzewiasta może rosnąć w donicy?

Hortensja, inaczej hydrangea, jak sama nazwa wskazuje, ma spore zapotrzebowanie na wodę. Musimy zapewnić jej optymalne nawodnienie, stanowisko oraz podłoże, aby mogła się przyjąć. Jedną z piękniejszych hortensji krzewiastych widziałam zawsze w ogrodach działkowych w górach. Mikroklimat i żyzne podłoże pozwalało również na przepiękne wybarwienie.

Czy hortensja krzewiasta nadaje się do uprawy w donicy? Oczywiście możecie ją przetransportować w donicy ze sklepu ogrodniczego, natomiast to jedna z tych, która wytwarza niezwykle skomplikowany system korzeniowy. Niestety nawet w największych donicach będzie się "dusić", dlatego proponuję wybrać tę ogrodową, która nadaje się do tego idealnie.

Hortensje krzewiaste powinny być na stanowisku z zapewnionym światłem rozproszonym. Wymagają z reguły gleb bardzo żyznych i przepuszczalnych. Podczas susz musi być regularnie podlewana ze względu na spore zapotrzebowanie. .


Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Sarawut / Adobe Stock

Autor
Tylko takie cięcie hortensji drzewiastej jest prawidłowe. Latem odwdzięczy się bujnymi kwiatostanami
Tylko takie cięcie hortensji drzewiastej jest prawidłowe. Latem odwdzięczy się bujnymi kwiatostanami
Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia i działkowiczka z pasji, uwielbia dzielić się wielką miłością do małego ROD-os. Nieustannie eksperymentuje w swoim ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jest mistrzynią w znajdowaniu domowych sposobów na ogrodowe problemy, oferując praktyczne i kreatywne rozwiązania. Jej działka to żywe laboratorium, gdzie każdy zakątek jest dowodem na to, że z pasją i wiedzą można stworzyć coś wyjątkowego.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl