Logo
Logo

Doniczki z włókna kokosowego – ekologiczna alternatywa dla plastiku i torfu

Coraz większą popularność zyskują naturalne doniczki, wykonane z włókna koksowego, które mogą pełnić funkcję wkładów do dekoracyjnych osłonek. Wybór doniczek kokosowych, to nie tylko lepsze warunki dla wzrostu roślin doniczkowych, ale też jeden ze sposobów ekologicznego podejścia do uprawy roślin w domu poprzez zmniejszenie zużycia plastiku. Dlaczego warto wybrać doniczki kokosowe?

Spis treści
Jakie właściwości ma włókno kokosowe? Jak wyglądają doniczki z włókna kokosowego? Dlaczego warto wymienić zwykłe doniczki na kokosowe? Czy doniczki kokosowe to dobry wybór do produkcji rozsady roślin? Jakie rośliny sadzić i uprawiać w doniczkach kokosowych? Jakie rozmiary mają doniczki z włókna kokosowego? Jak trwałe są doniczki z włókna kokosowego?

Czym różni się doniczka kokosowa od tradycyjnej? 

Włókno kokosowe jest naturalnym, ekologicznym (ulegającym biodegradacji) materiałem, który od dawna jest używany w ogrodnictwie. Obecnie dość popularne są lekkie doniczki wykonane (wytłoczone) z naturalnego surowca, przez co są przyjazne środowisku, a także sprawiają, że lepiej i swobodniej rozwija się system korzeniowy roślin. Po posadzeniu rośliny w doniczce z kokosa, z czasem korzenie zaczynają swobodnie się rozwijać i przerastać przez ściany takiego naturalnego pojemnika. Doniczka-wkład z kokosa jest więc świetnym i nowatorskim rozwiązaniem, jeśli planujemy uprawę roślin w różnego rodzaju dekoracyjnych osłonkach, czy donicach, co wiąże się z częstym przenoszeniem i przesadzaniem. 

Ekologiczne doniczki typu kokosowego zwracają też uwagę ciekawym, oryginalnym, naturalnym (modnym) wyglądem, dlatego można ich używać nie tylko jako wkładów, ale bezpośrednio jako doniczki, bez wkładania do osłonki lub donic z innych, trwalszych materiałów lub osłonek. 

Doniczki kokosowe ekologiczne alternatywa dla plastiku i torfu
Fot. chokniti / Adobe Stock

Zalety doniczek koksowych w uprawie roślin 

Dzięki uprawie roślin w donicach-wkładach z włókna kokosowego niwelujemy do minimum lub nawet do zera ryzyko uszkodzenia korzeni w czasie przesadzania oraz zapewniamy im stałą wilgotność i dostęp powietrza. Jak wiadomo, zdrowy system korzeniowy, to podstawa dalszej udanej uprawy roślin i ich dobra kondycja. Dzięki temu, że ścianki donicy kokosowej to materiał naturalny i przyjazny, korzenie mogą w nie wrastać i dalej się rozwijać, a przy tym nie skręcają się, co jest częstym kłopotem w przypadku donic plastikowych, czy innych.

Warto zauważyć, że w trakcie uprawy roślin w donicy z włókna kokosowego lepiej też wchłaniana jest woda. Porowata powierzchnia ścianek donicy zwiększa zdolność odprowadzania wilgoci, a poprzez to także zmniejsza się ryzyko przelewania roślin, co niestety zdarza się dość często w uprawie roślin domowych. 

Doniczki uprawowe z włókna kokosowego
Doniczki uprawowe z włókna kokosowego
To wielodoniczki, która są wykonane w 100% z włókna kokosowego bez chemicznych dodatków. Dzięki zastosowanemu materiałowi są przyjazne dla środowiska i bardzo praktyczne. Jest to ekologiczna alternatywa doniczek do rozsad z tworzywa sztucznego. Oprócz dbania o środowisko ułatwia to prowadzenie rozsad i oszczędza czas, gdyż nie trzeba roślinek z takich doniczek wyjmować przed posadzeniem na stałym miejscu. Dodatkowo naturalne włókno kokosowe jest przepuszczalne, dzięki czemu korzenie mają zapewnione świetne warunki rozwoju. Doniczki uprawowe z włókna kokosowego są zdecydowanie trwalsze niż ich popularne biodegradowalne odpowiedniki (z masy papierowej czy celulozowo-torfowej) – można w nich uprawiać rośliny nawet do dwóch lat.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Kolejnym dużym wsparciem i ułatwieniem w uprawie roślin, jakie daje nam doniczka koksowa jest poprawa napowietrzenia systemu korzeniowego, co wiąże się z lepszymi warunkami wodnymi w glebie. Włókno kokosowe, z którego wykonana jest doniczka, w odróżnieniu od donic plastikowych zapewnia właściwie swobodny dostęp powietrza i wentylację bryły korzeniowej. Bardzo często, przy uprawie roślin w donicach z plastiku lub innego szczelnego materiału, ograniczenie dostępu powietrza jest przyczyną gnicia i zamierania korzeni. 

Doniczka kokosowa zapewnia również łatwiejsze i bezpieczne przesadzanie roślin, ponieważ taki wkład, który właściwie żyje i współgra z rośliną, można następnie wstawić do większej, tradycyjnej donicy i obsypać wokół podłożem. Dzięki temu, w prosty sposób unikniemy ryzyka uszkodzenia, czy przesuszenia korzeni w czasie przesadzania do innych pojemników. 

Doniczki z włókna kokosowego dzięki swoim właściwościom są idealne dla roślin wrażliwych na nadmiar wilgoci w glebie. Stanowią one doskonałą opcję dla osób, które mają tendencję do nadmiernego podlewania roślin lub korzystania z podłoża o niskiej przepuszczalności.

Rośliny pokojowe, a w szczególności sukulenty i kaktusy, a także kwitnące rośliny balkonowe, zioła i warzywa dobrze rosną w doniczkach z włókna kokosowego dzięki jego właściwościom utrzymania wilgotności i przepuszczalności powietrza.

Jak używać doniczek kokosowych? 

W sprzedaży dostępne są doniczki-wkłady z włókna kokosowego o różnej średnicy – zwykle od 8 do 20 cm. Dostępne są też modele o różnej wysokości (głębokości), co jest ważne przy uprawie konkretnych gatunków roślin. Należy pamiętać, aby rozmiary doniczki-wkładu były dobrze dobrane typu rośliny, jej wymagań i tempa rozrastania się. Najmniejsze i płytsze można przeznaczyć np. dla wolno rosnących sukulentów, które tez nie potrzebują wiele wilgoci w glebie. Z kolei większe i szybciej rosnące gatunki roślin, będą potrzebowały też proporcjonalnie większej objętości i wysokości donicy oraz szerszej podstawy by stabilnie stały. Warto pamiętać, aby przed posadzeniem roślin namoczyć kokosowe wkłady, po to by włókno napęczniało i później lepiej utrzymywało wilgoć. 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 

Post udostępniony przez Stiga Polska (@stigapolska)

 

Uprawiając rośliny w doniczkach kokosowych, należy mieć świadomość, że jako materiał naturalny mogą one z czasem ulegać rozkładowi (biodegradacji). Zachodzą w nich podobne procesy biologiczne, jak w glebie i są generowane oraz regulowane przez różne mikroorganizmy. W wyniku tych procesów w glebie, na ściankach doniczek z włókna kokosowego mogą pojawiać się różnego rodzaju wykwity, czy przebarwienia, ale nie należy się tym zbytnio przejmować.

Organizmy, które powodują naturalny rozkład materii w glebie, w tym także bakterie lub grzyby są pożyteczne i nie stanowią zagrożenia dla roślin. Nie są te same rodzaje grzybów, które zwykle powodują infekcje i groźne choroby roślin. Jeśli doniczka kokosowa po jakimś czasie zacznie się już rozkładać („zużywać”), najlepiej przesadzić ją w całości do takiej samej większej, nowej donicy lub do innego tradycyjnego (plastikowego, ceramicznego) pojemnika dla roślin. Wystarczy włożyć ją w całości do nowej donicy, obsypać ziemią wokół i gotowe – roślina będzie dalej rosła bez zbędnej ingerencji w system korzeniowy. 

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Chanin / Adobe Stock

Autor
Doniczki z włókna kokosowego – ekologiczna alternatywa dla plastiku i torfu
Doniczki z włókna kokosowego – ekologiczna alternatywa dla plastiku i torfu
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla ZO.

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl