Logo
Logo

Jak uzyskać kolumnowy pokrój roślin iglastych po uszkodzeniach zimowych?

Pytanie czytelnika: Przed ostatnią zimą zapomniałem o obwiązaniu żywotników sznurkiem. Niestety zalegający śnieg uszkodził kilka krzewów. Ich kolumnowy pokrój mocno się uszkodził. Czy mogę obciąć wygięte gałęzie?

Przywracamy kolumnowy pokrój iglaków

Niektóre odmiany żywotników, cisów, jałowców i cyprysików rosną w kształcie kolumny i mają zazwyczaj kilka pędów szkieletowych. To od nich odchodzą pędy boczne, które podwiązuje się na zimę. Z biegiem lat główne pędy szkieletowe muszą dźwigać coraz większy ciężar, a dodatkowym obciążeniem jest śnieg. Wykonując regularne cięcia, można poprawić stabilność krzewu. U młodych roślin iglastych wskazane jest przycinanie części pędów szkieletowych, a skracając nieco szczyt, nadaje się mu bardziej szpiczasty kształt. Jednocześnie wewnętrzne pędy szkieletowe mają lepszy dostęp do światła. Przycinając pędy szkieletowe, należy wybrać miejsce nad kolejnym pędem bocznym skierowanym do wewnątrz.

Zniekształcony krzew doprowadzi do właściwej formy przycięcie zwisających łodyg do najbliższego pionowego pędu. Aby zachowała się strzelista forma krzewu, zewnętrzne pędy szkieletowe powinny być nieco krótsze niż środkowe. Cięcie wzmocni roślinę i uodporni ją na ciężar śniegowych czap.

Autor
Jak uzyskać kolumnowy pokrój roślin iglastych po uszkodzeniach zimowych?
Jak uzyskać kolumnowy pokrój roślin iglastych po uszkodzeniach zimowych?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl