Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Co zrobić by trzymać zające z dala od roślin?

Na pytanie odpowiada Pippa Greenwood- ekspert Gardeners` World.

siatka przeciw zającom

Kiedy zamieszkaliśmy w nowym miejscu, na polu sąsiadującym z domem było mnóstwo zajęcy, które rozpierzchały się, jak tylko usłyszały odgłos zamykania okna! Najlepszym rozwiązaniem okazało się ogrodzenie całej posesji, przeganiając zające, gęstą galwanizowaną siatką. Siatka powinna mieć 25 mm grubości, a ogrodzenie – minimum 120 cm wysokości plus 30 cm wkopane w ziemię, podwinięte na zewnątrz. Często sprawdzaj, czy osłona nie jest uszkodzona, naprawiaj wszystkie furtki i pamiętaj o ich zamykaniu.

Ogradzaj każde drzewo siatką, by uchronić je przed zającami

Do zabezpieczenia pojedynczych drzew proponuję użycie spirali ochronnej do drzew. Najlepiej użyj dwóch na jedno drzewo (druga umieszczona powyżej pierwszej, by przykryć główną część pnia na tyle wysoko, by nie dosięgły jej zające). Jeszcze lepiej jednak rozstawić siatkę (co najmniej 1 m wysokości) wokół każdego drzewa. Podobne ogrodzenia można również rozmieścić wzdłuż rabat. W sprzedaży są też dostępne środki do odstraszania zajęcy, ale u mnie żaden się nie sprawdził.

Gardeners' World - Edycja Polska marzec-kwiecień 2015


Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńŚwierk, jodła czy sosna? Jaką CHOINKĘ wybrać na Boże Narodzenie?

Co roku przed świętami Bożego Narodzenia zadajemy sobie pytanie: świerk, jodła czy sosna? Może poniższy tekst pozwoli Ci znaleźć odpowiedź. ...