Szukaj według alfabetu: A Ą B C Ć D E Ę F G H I J K L Ł M N Ń O Ó P R S Ś T U W Y Z Ź Ż wszystkie
Alstromeria Alstroemeria Alstremeria wyróżnia się swoim nietypowym kształtem. Lancetowate liście wiją się dookoła łodygi, której czubek rozwidla się na kilka łodyg ze wspaniałymi kwiatami w żywych kolorach i z interesującymi plamkami. Ten fantastyczny kwiat zmienia bukiety i okazje w coś naprawdę wyjątkowego.
Alstromeria fot. Recuerdos del arcoiris Flickr CC
Driakiew gwiaździsta Scabiosa stellata Driakiew gwiaździsta to bylina (zwykle uprawiana jako roślina jednoroczna) dorastająca do wys. 60-70cm. Należy do rodziny szczeciowatych (Dipsacaceae). Tworzy pokrój wniesiony i czasem rozrasta się tworząc kępy.
Driakiew gwiaździsta
Eustoma, lizantus Lisianthus Eustoma to roślina o bardzo trwałych, atrakcyjnych kwiatach, które są jednymi z najczęściej wybieranych do wiązanek ślubnych. W Ameryce Północnej skąd pochodzą, rosną na słonecznych łąkach jako rośliny roczne lub dwuletnie. U nas uprawia się na kwiat cięty lub jako krótkowieczna roślina doniczkowa.
Eustoma fot. Saint-Ange SXC
Frezja Freesia Frezja pochodzi z południowej Afryki, z Przylądka Dobrej Nadziei. Swoją nazwę zawdzięcza niemieckiemu lekarzowi Friedrichowi Heinrichowi Theodorowi Freese.
fot. Biuro Kwiatowe Holandia
Gipsówka rozesłana Gypsophila repens Gipsówka rozesłana (Gypsophila repens) nazywana również łyszczcem rozesłanym to wieloletnia roślina należąca do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae). W środowisku naturalnym występuje na terenach górskich w Europie. W Polsce można ją spotkać w Tatrach i Pieninach. Gipsówka ma kępiasty, płożący pokrój i dorasta do 20 cm wysokości. Tworzy małe, równowąskie liście ułożone naprzemianlegle.
Gipsówka rozesłana (Gypsophila repens)
Gipsówka wiechowata Gypsophila paniculata Gipsówka wiechowata (Gypsophila paniculata) znana również jako łyszczec wiechowaty to roślina wieloletnia należąca do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae). W środowisku naturalnym występuje powszechnie na terenie Europy oraz w Azji. W Polsce roślina objęta jest ścisłą ochroną gatunkową. To zwykle dość wysoka bylina (do 100 cm wysokości) o wzniesionym i rozgałęzionym pokroju. Liście są drobne, równowąskie i naprzemianległe.
Gipsówka wiechowata (Gypsophila paniculata)
Glorioza rotszylda Gloriosa rotschildiana Glorioza rotszylda (Gloriosa rotschildiana) pochodzi z Afryki tropikalnej. Uprawiana jest głównie jako roślina szklarniowa, dostarczająca niezwykle oryginalnych kwiatów.
Glorioza fot. René de Cock
Goździk Dianthus Przez całe lata znane były czerwone, różowe oraz białe goździki. Obecnie jest dostępnych znacznie więcej: zielone, ciemnofioletowe, ciemnoczerwone, żółte oraz wielokolorowe. Goździki pasują do każdego pomieszczenia i na każdą okazję.
Goździk fot. Biuro Kwiatowe Holandia
Mikołajek alpejski Eryngium alpinium Mikołajek alpejski to bylina osiągająca wysokość do 80cm, należąca do rodziny selerowatych (Apiaceae). Tworzy kępy o pokroju wzniesionym z łodygami, na których znajdują się kolczaste liście oraz kwiaty.
Mikołajek alpejski bylina
Sorgo Sorghum Moench Sorgo (Sorghum Moench) to roślina, która w przyszłości prawdopodobnie zastąpi popularne w Polsce ziemniaki i kukurydzę - stosowane powszechnie w żywieniu człowieka i zwierząt. Czy z powodu zmian klimatu, a konkretnie - ocieplenia, będziemy musieli uprawę kukurydzy i ziemniaka zamienić na uprawę sorgo?
Sorgo (fot. Ezeu, Wikimedia Commons)
Zatrwian tatarski Goniolimon tataricum Zatrwian tatarski (Goniolimon tataricum) to bylina należąca do rodziny ołownicowatych (Plumbaginaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie, Azji oraz Afryce Północnej.
Zatrwian tatarski, goniolimon tataricum
Zatrwian wrębny Limonium sinuatum Zatrwian wrębny (Limonium sinuatum) to roślina jednoroczna należąca do rodziny ołownicowatych (Plumbaginaceae). W środowisku naturalnym występuje w południowej Europie, na Wyspach Kanaryjskich oraz w północnej Afryce.
Zatrwian wrębny Limonium sinuatum
Zobacz także
Czy warto malować pnie drzew owocowych na biało? Jak uprawiać "świąteczne" rośliny doniczkowe? Jak uprawiać hippeastrum (amarylis) w domu? Jak uprawiać szlumbergerę w domu?
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Cień