Logo
Logo

Jak przedłużyć życie żonkili? Wystarczy, że wrzucisz to do wody w wazonie

Czy marzysz o tym, aby Twoje żonkile rozświetlały wnętrze domu jak najdłużej, zachowując swoją świeżość i piękno? Poznaj 2 triki, które sprawią, że te wiosenne kwiaty będą cieszyć Twoje oczy przez wiele dni. Nie musisz kupować specjalistycznych środków – wystarczy wrzucić do wody w wazonie te nieoczywiste rzeczy, a znacząco wydłużysz życie swoich kwiatów.

Wiosna to czas, gdy natura budzi się do życia, a my cieszymy się z pojawienia się pierwszych kwiatów, w tym żonkili (łac. Narcissus jonquilla). Ich jasne żółte płatki potrafią rozjaśnić każde wnętrze, dodając mu świeżości i koloru. Jednak często zmagamy się z problemem ich szybkiego przekwitania, co skraca naszą radość z posiadania ich w domu. Jak więc sprawić, aby żonkile postały dłużej? Jest na to kilka ciekawych trików.

Sekret długowieczności żonkili zaczyna się w sklepie. Jak wybrać kwiaty?

Zanim zastosujemy jakikolwiek trik na przedłużenie życia ciętych żonkili trzeba pamiętać, że musimy o nie odpowiednio dbać już od momentu wybrania w sklepie. Podczas zakupu zwróć uwagę na płatki i łodygi – powinny być jędrne, a nie wiotkie czy przyschnięte. To gwarantuje, że kwiaty są świeże. Pamiętaj również, by sprawdzić, czy żonkile nie stały w brudnej wodzie, ponieważ to bardzo przyspiesza ich więdnięcie.

Żonkile to kwiaty bardzo wrażliwe na brak wody i po kupieniu trzeba je czym prędzej przynieść do domu. Następnie zacznij od podcięcia ich łodyg pod kątem, co zwiększa powierzchnię chłonną, przez którą będą pobierać wodę z wazonu. Oczywiście przy okazji usuń wszystkie ciemne plamy, które tworzą się w miejscu wcześniejszego cięcia. Następnie, umieść je w płytkiej wodzie.

Pamiętaj o umieszczaniu żonkili w chłodniejszym miejscu. Unikaj bezpośredniego światła słonecznego i ciepła, które mogą przyspieszyć proces więdnięcia.

 

Czy wiesz, co wrzucić do wazonu, by żonkile trzymały się dłużej? 2 triki

Pierwszym trikiem na to, by jak najbardziej wydłużyć życie ciętych żonkili w naszym domu, jest dodanie do ich wody aspiryny i lodu! Wystarczą mniejsze ilości, np. pół tabletki aspiryny i jedna kostna lodu.

Drugim trikiem jest coś jeszcze ciekawszego, a mianowicie... miedziana moneta! Do wazonu z wodą  i monetą warto dodać też szczyptę cukru, by kwiaty miały dodatkową dawkę energii.

Jak to działa?

Jeśli chodzi o pierwszy trik, to jego działanie jest proste. Aspiryna, dzięki swoim właściwościom, hamuje rozwój szkodliwych dla roślin bakterii w wodzie. Lód zaś obniża temperaturę wody, dodatkowo ograniczając rozwój bakterii. Wymiana wody z nową porcją aspiryny i lodu co kilka dni znacząco przedłuży czas, przez który żonkile będą zachwycać swoim pięknem.

Sposób z monetą działa podobnie. Miedź zawarta w monecie ma właściwości antyseptyczne hamujące rozwój bakterii. Z kolei dodatek cukru zapewnia kwiatom energię, wspierając ich metabolizm i umożliwiając dłuższe utrzymanie świeżości. Tutaj też pamiętaj o regularnej zmianie wody – najlepiej co dwa dni, aby zapewnić kwiatom najlepsze warunki do dłuższego zachowania świeżości.

Dlaczego warto wypróbować te triki?

Sposoby na przedłużenie życia żonkili są bardzo proste ale i ekonomiczne. Nie wymagają użycia specjalistycznych środków, konkretnych wazonów oraz sprawdzą się w przypadku każdego rodzaju żonkili. Dzięki nim będziesz mógł cieszyć się pięknem tych kwiatów przez znacznie dłuższy czas.


Zdjęcie tytułowe: pigwastudio / AdobeStock

Autor
Jak przedłużyć życie żonkili? Wystarczy, że wrzucisz to do wody w wazonie
Jak przedłużyć życie żonkili? Wystarczy, że wrzucisz to do wody w wazonie
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl