Logo
Logo

Mylicie to z pleśnią w kiełkach. Nim wyrzucicie do kosza, przekonajcie się i nie popełniajcie tego błędu

Kiełki roślin to jedne z najzdrowszych i najbardziej odżywczych części roślin, które możemy pozyskiwać o każdej porze roku. To znakomity dodatek do kanapek, surówek, sałatek czy też innych dań. Okres zimowy jest dość ubogi w owoce i warzywa, dlatego kiełki są jednym z tych surowców, który doskonale uzupełnia dietę. Zdarza się, że możemy uzyskać nasiona w sklepach budowlanych oraz coraz częściej w supermarketach. Rozejrzyjcie się za tymi ekologicznymi, które z reguły maja więcej wartości oraz spełniają wyższe wymagania i normy.

Podczas uprawy kiełków z domu, możemy natknąć się na jeden z problemów, który dotyka większość osób, które dopiero zaczęły taką aktywność. Jest nim oczywiście pleśń, która potrafi popsuć każdemu humor, kto już z wyrośniętych kiełków chciał zrobić pożytek. Innym razem jest to całkowite przesuszenie nasion, z których bardzo powoli wyrastają kiełki. Tym, którzy dopiero są początkującymi w temacie, nie polecam zabieranie się za kiełki buraków - są bardzo oporne na kiełkowanie, gdyż muszą przebić się przez twarde nasionko, które wymaga dłuższego procesu wzrastania. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze to pleśń chce nam pokrzyżować plany. Podpowiem wam, jak można ustrzec się przed mylną oceną, która spowoduje, ze cały zapas wyrzucicie do kosza.

Jak prawidłowo odróżnić pleśń w kiełkach warzyw?

Jak wspominałam wcześniej, na pierwszy rzut nie polecam tych twardszych nasionek, jak buraka ćwikłowego - możecie skończyć bardzo szybko z pojawiającą się pleśnią lub wyschniętymi okazami. Niekiedy warto wiedzieć, że niektóre z roślin mają bardzo specyficzny wzrost oraz preferencje. Tak jest z kiełkami lucerny, które nie dość, że mają dość charakterystyczny zapach, to w nasionka wytwarzają klejący, lepki śluz. Ze swojego doświadczenia nie polecam zakupu gotowych mieszanek różnych nasionek w tym z dodatkiem lucerny.

Może zahamować rozwój innych kiełków roślin i przyćmić ich wzrastanie. Ten rodzaj nasion kiełkujemy na gazie, gdzie swobodnie będziemy mogli przelewać wodę tak, aby nie powstała zbyt duża wilgoć. Co z pleśnią? Nie zawsze pojawia się w wykiełkowanych roślinkach. W przypadku kiełków rzodkiewki, charakterystyczne końcówki, wyglądają jak meszek, który przykrywa dalszą część rzodkiewki. To korzenie włośnikowe. Często jest mylony z pleśnią, z którą niewiele ma wspólnego. Sprawdzajcie koniecznie charakterystykę każdych kiełków, aby móc uchronić się przed wyrzuceniem.

Które kiełki należy uprawiać inaczej niż pozostałe, aby nie psuły się zbyt szybko?

Z pewnością znacie kilka rodzajów kiełków, jeżeli ostatnio kupiliście spory zapas w sklepie ogrodniczym czy supermarkecie. Najczęściej wybieranymi są te z rzodkiewki, ze względu na charakterystyczny, dość ostrawy posmak. Kolejnymi są kiełki słonecznika, grube, bardzo smaczne, jednak na ich wzrost należy nieco poczekać. Te z pewnością można przelewać w słoiku, na którym znajduje się gaza zawiązana gumką recepturką.

To sprawia, że dostarczamy odpowiedniej ilości powietrza i możemy nawilżać codziennie z rana i wieczora. Do lepkich nasion, takich jak lucerna czy brokuł warto zastosować metodę przykrywki i gazy. W ten sposób będziemy mogli lepiej kontrolować rozwój kiełków i lepkiej wydzieliny. W kiełkownicy bardzo szybko zgniją lub wyschną razem z innymi nasionami, które będą mogły być zarażone pleśnią.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Niki / New Africa / Adobe Stock

Autor
Mylicie to z pleśnią w kiełkach. Nim wyrzucicie do kosza, przekonajcie się i nie popełniajcie tego błędu
Mylicie to z pleśnią w kiełkach. Nim wyrzucicie do kosza, przekonajcie się i nie popełniajcie tego błędu
Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia i działkowiczka z pasji, uwielbia dzielić się wielką miłością do małego ROD-os. Nieustannie eksperymentuje w swoim ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jest mistrzynią w znajdowaniu domowych sposobów na ogrodowe problemy, oferując praktyczne i kreatywne rozwiązania. Jej działka to żywe laboratorium, gdzie każdy zakątek jest dowodem na to, że z pasją i wiedzą można stworzyć coś wyjątkowego.

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl