Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Jak uchronić ciemierniki przed czarną plamistością liści?

Przycięcie starych liści ciemierników pod koniec jesieni odsłoni rozwijające się pąki kwiatowe, co pozwoli bez przeszkód cieszyć się widokiem kwiatów. Takie cięcie zapobiega rozwijaniu się groźnej choroby ciemierników - czarnej plamistości. O tym jak zapobiegać chorobie mówi Dawid Hurrion - ekspert Gardeners`World.

ciemierniki kwiaty i liście fot. Hans Braxmeier Pixabay
przycinanie liści ciemieników

Przycinanie liści ciemierników

Ciemierniki to jedne z roślinnych gwiazd błyszczących w ogrodzie późną zimą i wiosną. Często jednak jesteśmy pytani, jak uchronić ich liście, a czasami także kwiaty, przed pokrywaniem się czarnymi plamami.

Przyczyną występowania czarnej plamistości jest grzyb Microsphaeropsis hellebori, zimujący na starych liściach i uwalniający zarodniki infekujące młode liście i pędy, kiedy tylko te zaczynają się rozwijać.

W skrajnych przypadkach większość liści może poczernieć, zmniejszając zdolność rośliny do zakwitnięcia, osłabiając ją, a nawet doprowadzić do jej zamarcia.

Wycięcie wszystkich starych liści w grudniu i usunięcie rozkładających się roślinnych resztek znajdujących się w pobliżu ograniczy ryzyko ponownej infekcji od własnych roślin.

Rozłożenie 2,5-centymetrowej ściółki z kompostu dookoła kępy młodych pędów „zdusi” większość zarodników pozostałych na powierzchni ziemi.

Zachęć sąsiadów do podobnego działania, ponieważ zarodniki mogą przedostać się z ich porażonych roślin na te w twoim ogrodzie!

Gardeners' World Listopad-Grudzień 2015
zdjęcia: Sarah Cuttle, Hans Braxmeier - Pixabay


Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńŚwierk, jodła czy sosna? Jaką CHOINKĘ wybrać na Boże Narodzenie?

Co roku przed świętami Bożego Narodzenia zadajemy sobie pytanie: świerk, jodła czy sosna? Może poniższy tekst pozwoli Ci znaleźć odpowiedź. ...