Jak wyglądają opuchlaki i jak się ich pozbyć?

Bezskrzydłe opuchlaki niepostrzeżenie czynią szkody i pod ziemią, i nad nią. Świeżo wyklute larwy przystępują do ataku, a Pippa Greenwood radzi, jak bronić rośliny przed tymi nienasyconymi najeźdźcami.

opuchlak owad dorosły

Strzeż się samic tego szkodnika… W jego świecie nie istnieje brzydka płeć, a one rozmnażają się z taką samą zawrotną prędkością, z jaką ich potomstwo pożera rośliny i ich korzenie.

Pokrywy skrzydeł opuchlaków są zrośnięte – choć nie widać tego na pierwszy rzut oka – i chrząszcze te nie potrafią latać. Chodzą i pełzają, by się przemieszczać. Larwy z łatwością rozprzestrzeniają się w podłożu roślin doniczkowych.
Dorosłe opuchlaki żerują głównie nocą, jednak niezależnie od pory dnia udają martwe i nie poruszają się, kiedy są zaskoczone. Zwykle trwa to kilka minut, by w tym czasie oszukać drapieżniki (i ogrodników!) i by nie zostać zjedzonym bądź zgniecionym.
Ich doskonale przystosowane odnóża są niezwykle skuteczne i pozwalają im uchwycić się niemal idealnie gładkiej powierzchni, dlatego zdobycie ścianki nieszkliwionej doniczki jest dla nich bułką z masłem. Oznacza to, że potrafią wdrapać się na zdumiewającą wysokość – z łatwością atakują doniczki na balkonach i przyokienne skrzynki.

Uszkodzenia/objawy żerowania

Dorosłe opuchlaki dorastają do 9 mm długości, przybierają ciemnoszary do czarnego, matowy kolor z rudawymi plamkami. Po zmierzchu zjadają obrzeża liści i pozostawiają w nich wycięcia. Najbardziej zniszczone są zwykle dolne liście.

Jaja mają mniej niż 1 mm średnicy, więc są niemal niedostrzegalne w glebie lub podłożu. Często bywają mylone z granulkami nawozu wolnodziałającego – brązowymi, wypełnionymi płynem kuleczkami o średnicy kilku milimetrów.

Larwy wylęgają się z jaj i żerują pod ziemią, zjadając korzenie i drążąc tunele w bulwach roślin, które później więdną lub zamierają.

Atakowane rośliny

Dorosłe chrząszcze często wyrządzają szkody na hortensjach, trzmielinach, bergeniach i różanecznikach; larwy sieją największe spustoszenie wśród roślin uprawianych w pojemnikach, jednak szczególnie upodobały sobie pierwiosnki, begonie, żurawki, rozchodniki i cyklameny.

Cykl rozwojowy

Dorosłe opuchlaki większość jaj składają wiosną i latem, larwy zaś intensywnie żerują głównie od wczesnej jesieni do połowy wiosny. Poczwarki ukrywają się w ziemi lub podłożu w doniczce, zanim staną się dorosłymi owadami.

larwy opuchlaków w ziemi

Wszystkie opuchlaki są samicami, więc każda z nich może złożyć jaja – już jeden opuchlak składa ich nawet kilkaset, głównie wiosną i latem.

Pulchne, kremowe larwy mierzą do 10 mm długości i często zwijają się w kształt litery C. Mają wyraźne rude główki, ale nie mają nóg.

Zwalczanie mechaniczne

Uważnie sprawdź nowe rośliny, które przynosisz do ogrodu. Do sadzenia w pojemnikach zawsze używaj świeżego podłoża – wykorzystywane wielokrotnie często staje się przechowalnikiem tego szkodnika. Donice stawiaj na nóżkach lub podkładkach, a pod nie podłóż kuwetę z wodą.

Opuchlaki nie potrafią pływać, więc dopóki rośliny i podłoże nie będą zainfekowane i nie będzie do nich innego dostępu, dopóty taka fosa będzie je chronić. Wyłóż kamieniami lub żwirkiem wierzchnią warstwę podłoża w donicach, by opuchlaki nie uznały go za kuszące miejsce do złożenia jaj.

Zwalczanie biologiczne

Podlej podłoże roztworem zawierającym nicienie (najlepsze rezultaty daje w czasie masowego pojawienia się larw). Ta metoda jest wyjątkowo skuteczna dla roślin rosnących w podłożu, a nieco mniej dla tych rosnących w ciężkiej glebie. Podłoże musi mieć temperaturę powyżej 5˚C i być stale wilgotne.

Zwalczanie chemiczne

Rośliny ozdobne rosnące w pojemnikach można podlewać chemicznymi środkami ochrony roślin [zawierającymi acetamipryd].

Gardeners` World Polska Wrzesień-Październik 2016
zdjęcie: Ross Bayton, Kay Maguire, Paul Debois

Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńAZALIA W DOMU. Pielęgnacja doniczkowej azalii

Azalie, to nie tylko piękne krzewy ogrodowe, to także niezwykłe domowe rośliny doniczkowe. Dowiedz się, które gatunki dobrze rosną i kwitną ...