Temat na czasie

ZABEZPIECZANIE roślin ogrodowych przed mrozem
zimowe osłony roślin ogrodowych fot. yulyao - Fotolia.com
Dowiedz się, jak zabezpieczać rośliny ogrodowe przed mrozem. Podczas zimy narażone są one na przemarznięcie lub przesuszenie, w wyniku mroźnych wiatrów i wahania temperatury. O najbardziej delikatnych gatunkach roślin powinniśmy pomyśleć tuż przed zimowymi miesiącami. Dowiedz się, które z nich wymagają okrycia.  

tydzień w ogrodzie   11-12 - 17-12

iglaki zima, fot. Bethany Carlson, SXC
Podlewajmy zimozielone krzewy. Jest to bardzo ważne, ponieważ także zimą przez ich liście odparowuje woda, co naraża rośliny na uschnięcie (pamiętajmy jednak, by nie podlewać roślin ogrodowych podczas mrozów) ...
Krzewy zimozielone warto osłonić na zimę siatkami cieniującymi, które nie przepuszczają promieniowania UV i chronią przed wiatrem. Cieniowanie jest bardzo istotnym zabiegiem, ponieważ z powierzchni liści podczas silnego nasłonecznienia wyparowuje woda, a zamarznięta ziemia uniemożliwia roślinie uzupełnianie jej braku ...
Pamiętajmy, aby przed zimą wyczyścić i zakonserwować narzędzia ogrodnicze. Metalowe części warto zabezpieczyć smarem lub preparatem do konserwacji metalu. Narzędzia wygodnie jest przechowywać na specjalnych wieszakach lub stojakach. Miejsce to powinno być zabezpieczone przed wilgocią ...
Poinsecję można kupić już na początku grudnia - będzie wtedy przez kilka tygodni przypominać nam o zbliżających się Świętach. ...
Gdy zima za oknem na naszych parapetach zaczynają kwitnąć kaktusy - grudniki, raczki, zygokaktusy i kaktusy bożonarodzeniowe. Wszystkie te nazwy odnoszą się do jednej rośliny - schlumbergery. ...
zobacz wszystkie
Twój ogród / Trawniki / Artykuły /

Poradnik zakładania trawnika - jak założyć trawnik z siewu i z rolki?

Początkujący ogrodnicy bywają przekonani, że założenie trawnika to dziecinnie prosta sprawa – nie do końca jest to prawdą. A im więcej błędów popełnimy na początku, tym trudniej będzie utrzymać go w dobrej kondycji. Aby osiągnąć sukces, musimy wiedzieć jakiego typu darni potrzebujemy, fachowo ją założyć i starannie pielęgnować, szczególnie w pierwszych tygodniach.

jak założyć trawnik fot. Tim Hill SXC

Trawnik z siewu czy z rolki?

Tu będzie trawnik... ale jaki trawnik? Tradycyjny – wysiewany – czy błyskawicznie układany z gotowej darni w rolkach? To dobra opcja dla niecierpliwych i tych, którzy dysponują pochyłym terenem. Tam, gdzie nachylenie przekracza 15%, nasiona prawdopodobnie spłynęłyby wraz z deszczem albo wodą podczas podlewania, i zakładanie murawy skończyłoby się fiaskiem. Natomiast darń z rolki bez problemu przyjmie się w takich warunkach. W pozostałych przypadkach trawę najczęściej się wysiewa, bo to mniej kosztuje. Ponadto do wyboru jest wiele rodzajów mieszanek nasion – o różnych właściwościach.

Jeśli jeszcze w tym sezonie zamierzamy założyć trawnik, marzec to odpowiedni miesiąc, by rozpocząć przygotowania – ustalić dokładną lokalizację murawy, poprawić jakość podłoża.

przekopywanie ziemi pod przyszły trawik fot. Vcodek SXC

Przygotowanie podłoża jest sporym wyzwaniem dla początkującego ogrodnika, gdy trzeba usunąć łan chwastów, i to z korzeniami, fot. Vcodek SXC

W tym celu grunt przekopuje się, by potem wygrabić korzenie roślin wieloletnich – babki, mniszka, skrzypu. Sprawę utrudnia perz – wymaga przetrząśnięcia ziemi widłami amerykańskimi (przekopanie terenu oznaczałoby pocięcie rozłogów perzu, a nawet z niewielkich ich fragmentów, pozostawionych w glebie, wyrosłyby kolejne rośliny).

Po drastyczne środki – chemię – sięgajmy jednak w ostateczności, bo preparaty oprócz chwastów niszczą wszystko, co żyje na powierzchni gleby. Poza tym resztki roślin usuniętych w ten sposób też trzeba wygrabić.

Grunt pod trawnik powinno się przekopać i rozluźnić (np. glebogryzarką), potem ubić wałem (w odpowiednio przygotowanym podłożu stopy się nie zapadają), a bezpośrednio przed siewem lub rozłożeniem rolek – wzruszyć grabiami na głębokość 2–3 cm i obficie podlać.

Kiedy najlepiej założyć trawnik?

 • Trawnik z siewu
  Już na przełomie kwietnia i maja można będzie bowiem przystąpić do siewu – odpowiednia jest wtedy temperatura powietrza, wilgotność gleby i nie ma ryzyka wystąpienia przymrozków ani suszy, niebezpiecznych dla wschodzącej trawy (równie dobrym terminem siewu jest przełom sierpnia i września).
 • Trawnik z rolki
  Murawę z rolki można układać w ciągu całego sezonu wegetacyjnego (od marca do końca listopada), nawet wtedy, gdy wysiewanie nasion jest skazane na porażkę, czyli podczas upalnego lata i pierwszych jesiennych przymrozków (choć przyjmuje się, że najlepiej robić to we wrześniu lub październiku, bo niska temperatura i częste deszcze sprzyjają korzenieniu się trawy).

Przygotowanie gleby

Miejsce idealne na trawnik (każdego typu) jest przez cały dzień nasłonecznione, z podłożem wilgotnym, a jednocześnie przepuszczalnym. Nie musi być nawet zbyt żyzne, liczy się struktura gleby (grunt lekki, próchniczny zapewni łatwy dostęp wody i powietrza do korzeni). Jeśli ziemia jest zwięzła, gliniasta, trzeba wymieszać ją z grubym piaskiem i torfem. Piaszczystą zaś wzbogaca się gliną, kompostem lub próchnicą.

Aby użyźnić glebę, najlepiej rozrzucić jesienią nawóz organiczny (kompost lub substrat torfowy). A jeśli tego nie zrobiliśmy, trzy tygodnie przed siewem zastosujmy nawóz do trawników, w ilości zalecanej przez producenta.

Odpowiednie pH podłoża dla trawnika to 5,5–6,5. Odczyn można zmierzyć jednym z pH- -metrów dostępnych w sklepach ogrodniczych (pobierając do badania kilka próbek wilgotnego podłoża z różnych części trawnika) lub oddać próbki do laboratorium. Zbyt kwaśną ziemię posypujemy kredą lub dolomitem, a zbyt zasadową – tzw. torfem wysokim albo nawozami siarczanowymi.

TRAWNIK Z ROLKI - wybór darni, rozkładanie i pielęgnacja

Trawnik z rolki - darń z folii czy z gruntu?

Trawę z rolki dostępną na rynku produkuje się dwiema metodami – uprawia w gruncie na kilkuhektarowych farmach bądź wysiewa na cienką warstwę podłoża na folii. Oba jej rodzaje znacznie różnią się od siebie. Ta z gruntu na pierwszy rzut oka wygląda ładniej (jest gęsta, ciemnozielona), ale po ułożeniu łatwo żółknie – to dlatego, że podczas zdejmowania jej z pola maszynami traci nawet połowę korzeni.

Darń z folii jest bardziej wątła, lecz jej korzenie nie są uszkodzone, dzięki czemu szybciej się przyjmuje. Niestety darń z folii kosztuje nawet 15 zł/m2,  podczas gdy z gruntu – ok. 8 zł/m2. Niezależnie od rodzaju, warto kupić jej nieco więcej (ok. 5%), bo zawsze coś trzeba obciąć albo dosztukować. W materiale dobrej jakości nie ma chwastów, źdźbła są równo przycięte na ok. 4 cm, korzenie są gęste i białe, płaty równe i o tej samej wielkości. Rolki nie powinny się też rozpadać – świadczyłoby to o przesuszeniu.

Darń najlepiej przywieźć wtedy, gdy podłoże pod trawnik jest już przygotowane, a my – gotowi do pracy. Do zwiniętej murawy nie dociera bowiem światło i powietrze, przechowywana zaczyna więc gnić i żółknąć (brzegi zaś wysychają i kruszą się). Jeśli zdarzy nam się kupić rolki zbyt wcześnie, usuńmy z nich folię, przenieśmy do cienia i zwilżajmy wodą – przez dzień– –dwa nic im się nie stanie. Jeśli zaś muszą poczekać dłużej – rozwińmy je i regularnie zraszajmy.


Układ pasów darni powinien przypominać ułożenie cegieł w murze. Zewnętrzne elementy docina się ostrym nożem, a następnie obsypuje ziemią, by ie przeschły, fot. www.sorted.waw.pl

Zakładamy trawnik z rolki

Na wilgotnym podłożu korzenie trawy, po rozpostarciu rolek, odżyją szybciej. Pasy darni układamy w jednym kierunku (ponadto źdźbła powinny być skierowane w tę samą stronę, inaczej trawnik będzie pasiasty), na tzw. cegiełkę (łączenia w sąsiadujących rzędach nie mogą znajdować się w jednej linii), jeden przy drugim, ale tak, by nie nachodziły na siebie.

Jeśli brzegi płatów są nierówne lub postrzępione, wyrównujemy je nożem – w przeciwnym razie na trawniku powstaną szczeliny. Po rozpostarciu kilku pasów, dociskamy je delikatnie do podłoża (grabiami lub drewnianym ubijakiem). Na brzegach trawnika darń docinamy nożem i obsypujemy ziemią, by nie obsychała. Gotową murawę wałujemy i obficie podlewamy. Gdzieniegdzie mogą pojawić się wtedy prześwity – sypiemy w nie trochę torfu i dopasowujemy kliny darni albo wysiewamy nasiona.

Trawnik w błyskawicznym tempie otrzymamy z darni produkowanej na folii, bo można po niej chodzić od razu po ułożeniu, a intensywnie użytkować po kilku dniach. Na tzw. darń z gruntu można wchodzić dopiero po dwóch tygodniach, a w pełni użytkować mniej więcej po miesiącu.

Pielęgnacja trawnika po rozwinięciu

Niezbędna jest systematyczna pielęgnacja nowej powstałej murawy:

 • przez pierwsze 2 tygodnie trzeba ją codziennie podlewać (szczególnie darń z gruntu) – przesuszone pasy trawy zżółkną, skurczą się i wybrzuszą, a pomiędzy nimi powstaną szczeliny. Nawadnianie powinno być obfite (tak, by darń była na wskroś wilgotna), ale nie można też przedobrzyć;
 • koszenie rozpoczynamy, gdy źdźbła osiągną ok. 10 cm długości i gdy trawa dobrze się ukorzeni (średnio 3 tygodnie od ułożenia);
 • w pierwszym roku nie nawozimy murawy z rolki, bo z pewnością była intensywnie zasilana przez producenta podczas uprawy.

TRAWNIK Z SIEWU - wybór nasion, wysiewanie i pielęgnacja

Trawnik z najlepszych nasion traw

Darń z rolki produkuje się najczęściej z gatunków traw o typowych wymaganiach (pełne nasłonecznienie i wilgotna gleba), za to na trawnik z siewu można wybrać mieszankę nasion o specjalnym przeznaczeniu.

Nie cena nasion jest więc najważniejsza, a ich rodzaj nasion traw (bo praktycznie wszystkie mieszanki składają się z czterech gatunków traw, a ich proporcje decydują o cechach murawy). Są więc mieszanki na gleby suche i na cieniste miejsca. Jeśli trawnik ma pełnić głównie funkcję reprezentacyjną, odpowiednia będzie ta przeznaczona na tzw. trawnik ozdobny (inaczej gazonowy lub dywanowy) – wyrośnie z niej zwarta, puszysta darń, wymagająca jednak sporo pielęgnacji i nieodporna na deptanie.

Kto chce zaoszczędzić sobie wysiłku, wybierze mieszankę na murawę rekreacyjną (użytkową) – zwartą, mocną, odporną na deptanie i okresowe zaniedbania w pielęgnacji. Nasiona na tzw. łąkę kwietną to opcja dla „leniwych”, bo trawa nie będzie wymagać wiele pielęgnacji (choć nie będzie też zbyt odporna na deptanie). Mieszanka ta zawiera nasiona kwiatów, które można spotkać na typowej łące. Jeśli chodzi o darń z rolki, oferowana jest jedynie jako ozdobna lub rekreacyjna.

Kilogram nasion kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych (ilość ta wystarczy na obsianie ok. 40 m2). Niewielki ich zapas przyda się na wypadek, gdyby trawa nie wszędzie wzeszła (użycie nasion z innego opakowania może skutkować tym, że trawnik będzie łaciaty).

Zakładamy trawnik z siewu


Wysiane nasiona traw przysypuje się cienką warstwą ziemi kompostowej, a potem wałuje i podlewa, fot. www.sorted.waw.pl

Ręczne sianie trawy to przeżytek – nie łudźmy się, że wzejdzie równo. Zagwarantuje to tylko użycie siewnika. Warto zainwestować w to niewielkie urządzenie, bo przyda się też do nawożenia i piaskowania murawy, a zimą do rozsypywania soli na chodniku.

Nasiona traw wysiewamy w dzień bezwietrzny, na krzyż, czyli najpierw idąc wzdłuż terenu (rząd przy rzędzie), a potem w poprzek. Brzegi murawy, szczególnie przy ścieżkach, warto obsiać dwa r

azy gęściej, bo tam trawa jest szczególnie narażona na uszkodzenia. Przed przystąpieniem do pracy nasiona trzeba przemieszać. Aby z pola nie wyjadały ich ptaki, a wiatr nie zdmuchiwał, po obsianiu całego trawnika mieszamy je grabiami z wierzchnią warstewką gleby lub przysypujemy 1–2 cm warstwą przesianej ziemi kompostowej.

Następnie teren wałujemy (gleba musi być przeschnięta) i podlewamy rozproszonym strumieniem wody. Potem musimy czekać ok. 4 tygodni, by trawnik ładnie się zazielenił (kiełkowanie następuje dopiero po dwóch tygodniach). Przez kilka tygodni od zasiania (do pierwszego koszenia) najlepiej po nim nie chodzić, bo jeszcze się dobrze nie ukorzenił. Zanim będzie można grać w piłkę, musi minąć kilka miesięcy.

Pielęgnacja "młodego" trawnika z siewu

Aby trawa dobrze wzeszła i utworzyła silną darń, niezbędna jest jej właściwa pielęgnacja:

 • najtrudniejsza jest faza kiełkowania – żeby było równomierne, podłoże musi być stale wilgotne. Trawnik podlewamy rano lub późnym popołudniem. Przez pierwsze 3 tygodnie najlepiej robić to ręcznie, delikatnym strumieniem wody, dozując niewielkie dawki;
 • krzewieniu się trawy sprzyja koszenie. Po raz pierwszy przystępujemy do niego po kilku tygodniach od siewu, gdy źdźbła osiągną 8–10 cm długości, skracając je maksymalnie o 1/3 długości (tak, by nie zachwiać równowagi między częścią podziemną a nadziemną). Po strzyżeniu murawę należy zwałować, by docisnąć słabo rozwinięty jeszcze system korzeniowy do podłoża. W ten sposób kosimy 3–4 razy. Potem zaś coraz niżej, aż dojdziemy do standardowej długości źdźbeł – 3–6 cm;
 • pierwsze nawożenie trawnika z siewu przeprowadzamy wczesną jesienią, używając specjalnego jesiennego nawozu.

Małgorzata Kolmus

Zobacz też:

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.pl

Powiązane publikacje


Pozostałe artykuły

jesienna pielęgnacja trawnika fot. Pexels - Pixabay.com
Jesienna pielęgnacja trawnika. 12 rzeczy, które musisz zrobić przed zimą! Przeczytaj nasz jesienny poradnik w "pytaniach i odpowiedziach", który powstał... więcej
jesienne zakładanie trawnika z siewu fot. timages - Fotolia.com
Krok po kroku. Jesienne zakładanie trawnika z siewu Jesień to doskonały czas na założenie trawnika. Wysiej nasiona traw właśnie... więcej
trawnik w wakacje fot. satura_ - Fotolia.com
Jak pielęgnować trawnik w wakacje? Murawa nawet w wakacje nie ma czasu na odpoczynek. Właśnie wtedy jest najbardziej... więcej
pielęgnacja trawnika fot. Cellfast
Jak dbać o trawnik? ABC Pielęgnacji murawy Trawnik wymaga ciągłej pielęgnacji i jest jednym z najbardziej kosztownych, czasochłonnych... więcej
wiosenne nawożenie trawnika fot. singkham - Fotolia.com
WIOSENNE nawożenie trawnika Jeśli Twój trawnik po zimie nie wygląda już jak zielony dywan, powinieneś przeprowadzić... więcej
wertykulacja trawnika fot. Marco2811 - Fotolia.com
WERTYKULACJA TRAWNIKA. Jak, czym i kiedy wertykulować murawę? Jeśli chcesz aby Twój trawnik długo przypominał zielony dywan, raz w roku musisz... więcej
zobacz wszystkie
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńPOINSECJA. (VIDEO) Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?

Pytanie czytelnika: Jak co roku zdecydowałam się na zakup gwiazdy betlejemskiej. Zależy mi na tym, żeby jak najdłużej cieszyć się jej ...