Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Jak zwalczać mączlika szklarniowego?

Szybko rozmnażający się mączlik szklarniowy żywi się sokiem roślin ozdobnych i jadalnych. Pippa Greenwood radzi, jak pozbyć się go ze szklarni.

mączlik szklarniowy na liściu

Mączlik szklarniowy

Ten powszechnie występujący szkodnik przez cały rok wyrządza krzywdę roślinom uprawianym w pomieszczeniach. Zarówno larwy, jak i osobniki dorosłe wysysają sok z liści, pozostawiając za sobą ślad z lepkiej substancji, co może prowadzić do pojawienia się pleśni

Uszkodzenia

Te maleńkie, białe, przypominające ćmy – uskrzydlone pluskwiaki (Trialeurodes vaporariorum oraz inne gatunki) oraz ich zielonkawobiałe, owalne larwy można znaleźć na spodniej stronie liści.

mączlik szklarniowy - larwy i osobniki dorosłe

Cykl rozwojowy mączlika szklarniowego

Mączlik szklarniowy rozmnaża się przez cały rok na roślinach doniczkowych i w ogrzewanych szklarniach oraz ogrodach zimowych. Owad składa jajeczka na spodniej stronie liści. Mało ruchliwe larwy żerują na roślinie przez 2–4 tygodnie, po czym przeobrażają się w łuskowate poczwarki, a następnie w osobniki dorosłe.

Kiedy potrząśniemy rośliną, dorosłe osobniki wzlatują w powietrze całymi stadami. Ich słodkawa wydzielina, zwana rosą miodową, pokrywa powierzchnię zaatakowanej rośliny i prowadzi do pojawienia się czarnych skupisk grzybów sadzakowych. Mączliki roznoszą też groźne choroby wirusowe roślin. W efekcie rośliny słabną, a niekiedy żółkną i deformują się.

Atakowane rośliny

Na atak mączlika narażone są rośliny doniczkowe oraz wiele roślin jadalnych i ozdobnych uprawianych w szklarniach i ogrodach zimowych. Ponieważ owady te świetnie rozwijają się w cieple, latem mogą również atakować rośliny znajdujące się na zewnątrz. Wśród ulubionych smakołyków mączlika znajdują się: bakłażan, pomidor, papryka i ogórek.

Obserwacja

Przed zakupem roślin sprawdzamy, czy nie ma na nich jajeczek owada (składanych w kształt kółka), jego larw lub osobników dorosłych. Regularnie obserwujemy wszystkie rośliny narażone na atak szkodnika pod kątem jego obecności, aby można było jak najszybciej rozpocząć zwalczanie [możemy także rozwiesić żółte tablice lepowe, które wabią szkodnika i ułatwiają jego zauważenie – red.].

Ochrona biologiczna

Od końca wiosny do połowy jesieni do szklarni i ogrodów zimowych można wprowadzać maleńką pasożytniczą błonkówkę – dobrotnicę szklarniową (Encarsia formosa) [niszczy larwy mączlika – red.]. Najlepsze wyniki osiąga się, wprowadzając tego owada w początkowym stadium inwazji mączlika, w środowisku, w którym nie stosowano pestycydów, gdyż mogą one być dla dobrotnicy zabójcze.

Ochrona chemiczna

Regularnie opryskuj rośliny specjalnym preparatem olejowym [pokrywa on ciało szkodnika, utrudniając mu oddychanie – red.], który może pomóc zmniejszyć liczbę zarówno dorosłych osobników mączlika, jak i jego larw.

Gardeners' World - Edycja Polska maj-czerwiec 2015


Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńŚwierk, jodła czy sosna? Jaką CHOINKĘ wybrać na Boże Narodzenie?

Co roku przed świętami Bożego Narodzenia zadajemy sobie pytanie: świerk, jodła czy sosna? Może poniższy tekst pozwoli Ci znaleźć odpowiedź. ...