Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Jakie rośliny posadzić w wiejskim ogrodzie?

Które rośliny zgrają się z moim wiejskim, ceglano-kamiennym domem? Na pytanie odpowiadają Anne Swithinbank i Bunny Guinness - eksperci Gardeners` World.

angielski wiejski dom fot. Karen Arnold Pixabay

ODPOWIADA ANNE
Kiedyś widziałam cudny wiejski ogród w Surrey. Miał niski bukszpanowy żywopłot i dwa cisy przycięte w kopuły, stojące na straży trawnika.

wiejski ogród
Dodaj wiejskiemu ogrodowi bujności łanami kocimiętki.
wiejski ogród
Pozwól naparstnicom swobodnie się rozsiewać po rabatach. Wprowadzą kolor na początku lata.

Kocimiętka (Nepeta), krwawnik wiązówkowaty (Achillea filipendulina) ‘Gold Plate’ i malwy rosły wzdłuż ścieżki do drzwi domu, a różanka była podsadzona gipsówką – chmura jej białych kwiatów rozpościerała się pod różami jak bukiet. Róże i kapryfolium są niezbędne do ozdoby ścian.

Inne must have to: lawenda, peonie, kosaćce, łubiny i bodziszki. By oddzielić kolory, dodaj rośliny o srebrzystych liściach, np. bylicę (Artemisia) ‘Powis Castle’ i czyściec wełnisty (Stachys byzantina).

ODPOWIADA BUNNY
Wspaniałe wiejskie ogrody kipią od kwiatów – wysokie iglice naparstnic, ostróżek i malw przepychają się przez bujność róż, budlej, kapryfolium [wiciokrzew przewiercień – red.], ślazów i peonii. Nie ujmują ich w karby żadne zasady – to bardzo swobodna, ale zachwycająca mieszanina.

Własna produkcja żywności była kiedyś niezbędna, więc warzywa, owoce, kurczaki, zioła, a może nawet świnia powinny być tu obecne!

Wiele adekwatnych roślin jednorocznych i bylin może być otrzymana z nasion, m.in. lewkonia letnia (Matthiola incana), wieczornik damski (Hesperis matronalis), naparstnice, maki, miesiącznica roczna (Lunaria annua), tytonie i czarnuszka damasceńska.

Do tej listy dodałabym także różę rdzawą (Rosa rubiginosa), kwitnący zimą wiciokrzew (Lonicera x purpusii) ‘Winter Beauty’ [w Polsce trudno dostępny – red.], formowany ostrokrzew i jabłonie (najlepiej z jemiołą).

Gardeners' World - Edycja Polska maj-czerwiec 2015
zdjęcia: Sarah Cuttle, Jason Ingram, Lynn Keddie, Jo Whithworth, William Shaw
zdjęcie tytułowe:


Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Cień



ZABEZPIECZANIE roślin ogrodowych przed mrozem

Dowiedz się, jak zabezpieczać rośliny ogrodowe przed mrozem. Podczas zimy narażone są one na przemarznięcie lub przesuszenie, w wyniku ...