Temat na czasie

Choinka w doniczce. Jak wybrać i pielęgnować?
choinka w doniczce fot. gpointstudio - Fotolia.com
Wiele osób rezygnuje z zakupu ciętej choinki na Święta, gdyż nie chce niszczyć pięknych, naturalnych drzewek. Poza tym, żywe drzewka to coroczny wydatek, w przeciwieństwie do wieloletnich dekoracji z tworzywa sztucznego. Choinka w doniczce to "złoty środek" - będzie żywą bożonarodzeniową dekoracją, a później ozdobą działki lub ogrodu.  

tydzień w ogrodzie   11-12 - 17-12

iglaki zima, fot. Bethany Carlson, SXC
Podlewajmy zimozielone krzewy. Jest to bardzo ważne, ponieważ także zimą przez ich liście odparowuje woda, co naraża rośliny na uschnięcie (pamiętajmy jednak, by nie podlewać roślin ogrodowych podczas mrozów) ...
Krzewy zimozielone warto osłonić na zimę siatkami cieniującymi, które nie przepuszczają promieniowania UV i chronią przed wiatrem. Cieniowanie jest bardzo istotnym zabiegiem, ponieważ z powierzchni liści podczas silnego nasłonecznienia wyparowuje woda, a zamarznięta ziemia uniemożliwia roślinie uzupełnianie jej braku ...
Pamiętajmy, aby przed zimą wyczyścić i zakonserwować narzędzia ogrodnicze. Metalowe części warto zabezpieczyć smarem lub preparatem do konserwacji metalu. Narzędzia wygodnie jest przechowywać na specjalnych wieszakach lub stojakach. Miejsce to powinno być zabezpieczone przed wilgocią ...
Poinsecję można kupić już na początku grudnia - będzie wtedy przez kilka tygodni przypominać nam o zbliżających się Świętach. ...
Gdy zima za oknem na naszych parapetach zaczynają kwitnąć kaktusy - grudniki, raczki, zygokaktusy i kaktusy bożonarodzeniowe. Wszystkie te nazwy odnoszą się do jednej rośliny - schlumbergery. ...
zobacz wszystkie
Narzędzia Technika / Sprzęt mechaniczny /

Konserwacja kosiarki - krok po kroku

Kosiarka jest podstawowym narzędziem pracy każdego ogrodnika. Dlatego ważne jest, aby zapewnić jej dobry stan techniczny. Czynność ta nie będzie wyzwaniem, jeśli skorzystamy z kilku porad.

Konserwacja kosiarki, fot. Husqvarna

Przed przystąpieniem do prac

Kosiarka jest urządzeniem mechanicznym, dlatego pracując nią należy zachować niezbędne środki bezpieczeństwa. Użytkownik powinien przede wszystkim stosować rękawice ochronne, długie spodnie robocze (wykonane z mocnej tkaniny) oraz buty przeciwpoślizgowe. W celu zwiększenia bezpieczeństwa zanim rozpocznie się prace serwisowe należy odłączyć przewód wysokiego napięcia od świecy zapłonowej.

Kosiarka jest najczęściej używanym sprzętem w przydomowych ogrodach. W ciągu roku korzysta się z niej średnio 30 razy. Utrzymanie jej w należytym stanie jest korzystne zarówno dla murawy, jak i dla naszych portfeli. Dlatego warto pamiętać o pracach konserwacyjnych. Każdy użytkownik może sam przeprowadzić najważniejsze czynności serwisowe. Powinien jednak wcześniej zapoznać się dokładnie z instrukcją obsługi urządzenia. Sprawna kosiarka zużywa nawet o 30% mniej paliwa, a emisja szkodliwych substancji jest redukowana nawet o 50%. Czynniki te pozytywnie wpływają na żywotność sprzętu. Z kolei, regularnie wykonywane czynności czyszczące zapobiegają powstaniu potencjalnej korozji, gdyż w maszynie nie odkładają się resztki pokosu, wydzielającego kwasy – powiedział Ryszard Wójtowicz, Service Manager w firmie Husqvarna.

Konserwacja kosiarki, fot. Husqvarna
Konserwacja kosiarki, fot. Husqvarna
Konserwacja kosiarki, fot. Husqvarna
Konserwacja kosiarki, fot. Husqvarna
Konserwacja kosiarki, fot. Husqvarna
Konserwacja kosiarki, fot. Husqvarna
Konserwacja kosiarki, fot. Husqvarna
Konserwacja kosiarki, fot. Husqvarna

Czyszczenie ogólne kosiarki

Podstawową czynnością, jaką należy wykonać jest czyszczenie ogólne kosiarki. Najlepszym sposobem jest wykorzystanie sprężonego powietrza. Dzięki temu bardzo szybko i sprawnie usuniemy resztki trawy czy ziemi – nawet ze szczelin. Jeśli jednak nie posiadamy sprężarki, możemy posłużyć się szczotką. Warto pamiętać, aby nie używać myjek ciśnieniowych, ponieważ strumień wody może uszkodzić miejsca newralgiczne, jak wlew paliwa, oleju, łożyska czy uszczelniacze.

Czyszczenie noża i spodniej strony kosiarki

W celu oczyszczenia noża oraz spodniej części obudowy należy unieść i ustabilizować kosiarkę w pozycji świecą do góry. Kosiarki niektórych producentów, np. maszyny serii LC i LB marki Husqvarna, dają się z łatwością ustawić w taką właśnie pozycję serwisową. Zespół tnący podobnie jak inne części czyścimy za pomocą sprężarki lub szczotki. Niektóre kosiarki wyposażone są w przyłącze węża ogrodowego, umożliwiające łatwe czyszczenie zespołu tnącego wodą. W takim przypadku kosiarka powinna stać na płaskiej powierzchni w pozycji roboczej (przewód wysokiego napięcia jest podłączony do świecy). Po podłączeniu szlauchu, odkręcamy wodę i uruchamiamy urządzenie na ok. 30 s.

Czyszczenie filtra powietrza

Kolejną częścią, którą należy skontrolować jest filtr powietrza. Jego sprawne funkcjonowanie zapewnia płynną pracę gaźnika, łatwość uruchamiania i pełne wykorzystanie mocy silnika – przy mniejszym jego zużyciu. Po odkręceniu osłony i wyjęciu filtra należy go oczyścić, postukując nim o twarde podłoże. Nigdy nie należy używać do czyszczenia filtra sprężonego powietrza lub rozpuszczalników. Aby spełniał swoje funkcje należy go czyścić regularnie, np. raz w tygodniu.

Kontrola świecy zapłonowej

Kosiarka spalinowa – jak wszystkie urządzenia tego typu – posiada świecę zapłonową. Jej kontrola sprzyja właściwej pracy silnika. Sprawdzenie stanu świecy wykonuje się poprzez zdjęcie tzw. fajki i wykręcenie świecy z cylindra. Ewentualne zanieczyszczenia usuwamy szczotką drucianą, następnie sprawdzamy odległość elektrod szczelinomierzem. Powinna ona wynosić 0,5mm.

Wymiana oleju w kosiarce

Do kluczowych zadań zalicza się także wymianę oleju. Jednak najpierw należy wypalić całe paliwo pozostałe w baku. Zwiększa to bezpieczeństwo pracy, a ponadto rozgrzany silnik rozrzedza olej, który w ten sposób łatwiej wypompować. Po zużyciu paliwa niezbędnym jest zdjęcie przewodu ze świecy zapłonowej. Następnie odkręcamy korek wlewu oleju i przy pomocy specjalnej pompki opróżniamy zbiornik. Niektóre modele silników posiadają korki do zlewania oleju znajdujące się w dolnym korpusie maszyny. W zależności od modelu kosiarki jaki posiadamy wymagana będzie odpowiednia porcja i rodzaj oleju. Informacje te można znaleźć w instrukcji obsługi, w rozdziale Dane Techniczne lub zapytać w autoryzowanym serwisie. Sprawdzenie poziomu oleju odbywa się przez dokładne zakręcenie korka wlewu, wyposażonego w bagnet. Właściwa ilość oleju powinna sięgać do górnego oznaczenia na wskaźniku.

Olej silnikowy należy wymieniać po każdych 25 godzinach pracy kosiarki. Jeżeli w ciągu sezonu użycie sprzętu nie przekracza 15 godzin, wystarczy pojedyncza wymiana oleju. W czasie gdy nie korzystamy z kosiarki przez dłuższy okres, dobrą praktyką jest raz na jakiś czas pociągnąć linkę rozrusznika, aby silnik pozostał nasmarowany – dodał Ryszard Wójtowicz.

Ładowanie akumulatora

W celu naładowania akumulatora należy zdjąć jego pokrywę i poluzować przewody. Kolejnym krokiem jest podłączenie akumulatora do prostownika i ładowanie maksymalnie przez 24 godziny.

Ostrzenie noża kosiarki

Do zaawansowanych czynności należy kontrola noża – wykonywana zawsze w rękawicach ochronnych i przy zdjętym przewodzie ze świecy. Czynności tej mogą podejmować się tylko użytkownicy, posiadający doświadczenie w pracach mechanicznych i odpowiednie oprzyrządowanie. W innym wypadku zadanie to trzeba przekazać profesjonalnemu serwisowi naprawczemu.

Niezbędnym jest zablokowanie noża, poprzez umieszczenie we wlocie drewnianej belki. Następnie odkręcamy ostrze i sprawdzamy pod kątem pęknięć i stanu krawędzi (szczególnie wytarcie końcówek noża, odpowiedzialnych za wrzucanie trawy do kosza). Jeśli wymaga ono naostrzenia, należy je przeprowadzić przy użyciu szlifierki – w okularach ochronnych. Kolejnym etapem jest kontrola wyważenia ostrza. Nóż montuje się na wyważarce – jeśli jego połowy są jednakowej wagi, pozostanie w poziomie. Jeśli przechyla się na dany bok, należy go delikatnie zeszlifować. Jest to bardzo ważny test, gdyż nierówno wyważone ostrze negatywnie wpływa na efekty koszenia i podzespoły maszyny. Na koniec przykręcamy ostrze.

 

Codzienny przegląd kosiarki

 1. Sprawdź czy dźwignia hamulca silnika działa prawidłowo. W tym celu ustaw kosiarkę na płaskim podłożu. Pamiętaj, aby nóż nie dotykał podłoża.
 2. Uruchom kosiarkę i ustaw ją na pełen gaz. Uwolnij dźwignię hamulca. Z chwilą jej puszczenia, silnik powinien zatrzymać się w ciągu trzech sekund.
 3. Za pomocą szczotki oczyść kosiarkę z nieczystości.
 4. Skontroluj poziom oleju.
 5. Zwracaj szczególną ostrożność na otwory wlotowe powietrza w obudowie rozrusznika. Nie powinny być zatkane przez trawę czy liście.
 6. Sprawdź czy wszystkie śruby są dokręcone.

 

Opracowanie redakcyjne na podstawie materiałów nadesłanych przez firmę Husqvarna

Zobacz też:


Pozostałe artykuły

narzędzia do przycinania roślin fot. chungking - Fotolia.com
Narzędzia ogrodnicze do cięcia - czym przycinać drzewa i krzewy? Właściciele ogrodów, w których pełno rozmaitych drzew i krzewów, powinni zaopatrzyć... więcej
urządzenie do koszenia trawnika fot. Ulrike Mai - Pixabay.com
Kosiarka czy podkaszarka - czym najlepiej kosić trawnik? Aby trawnik przypominał zielony dywan, wymaga regularnego strzyżenia. Można do... więcej
Kosiarka-robot, fot. Gardena.jpg
Narzędzia ogrodowe - przeczytaj zanim kupisz Narzędzia ogrodowe wciąż są udoskonalane, a zmiany dotyczą nawet konstrukcji... więcej
Kosiarki.jpg
Jak wybrać narzędzia ogrodowe? Jaką kosiarkę wybrać - spalinową czy elektryczną? Na jakie parametry zwrócić... więcej
kosiarki fot. o0o0xmods0o0o Morquefile
Ile kosztuje kosiarka? Porównanie cen 30 kosiarek Zobacz porównanie cen 30 kosiarek. Ranking pochodzi z magazyny Budujemy Dom. Został... więcej
przegląd urządzeń do koszenia trawników fot. Husqvarna
Kosiarki, traktorki, podkaszarki i wykaszarki - przegląd urządzeń do koszenia trawników Prezentujemy przegląd różnych urządzeń do koszenia trawy - od małych kosiarek... więcej
zobacz wszystkie
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńŚwierk, jodła czy sosna? Jaką CHOINKĘ wybrać na Boże Narodzenie?

Co roku przed świętami Bożego Narodzenia zadajemy sobie pytanie: świerk, jodła czy sosna? Może poniższy tekst pozwoli Ci znaleźć odpowiedź. ...