Lantana pospolita (Lantana camara)

Lantana pospolita

Lantana camara

grupa roślin:

Na balkon i taras

podgrupa roślin: na słoneczne stanowisko, kwitnące wiosną, kwitnące latem

Charakterystyka rośliny

 • wysokość: ok. 100cm
 • dekoracyjność: kwiaty
 • kolor kwiatów: czerwone, pomarańczowe, żółte
 • okres kwitnienia: IV, V, VI, VII, VIII
 • trwałość liści: zimozielone
 • gleba: próchniczna, przepuszczalna
 • zastosowanie: balkony, tarasy

Lantana pospolita (Lantana camara) należy do rodziny werbenowatych (Verbenaceae). W środowisku naturalnym występuje w Ameryce Południowej, Ameryce Środkowej, Meksyku i na Wyspach Karaibskich. W ojczyźnie pochodzenia przekracza 3m wysokości, w Polsce zwykle jest trzykrotnie niższa. To zimozielony półkrzew posiadające pomarszczone liście o jajowatym kształcie i nieliczne, słabe ciernie. Kwiaty są drobne (różnią się średnicą), osadzone na główkowatych kwiatostanach. W czasie kwitnienia zmieniają barwę z żółtej na pomarańczową a później czerwoną. Lantana kwitnie od kwietnia do sierpnia. Owocem jest czarny, kulisty pestkowiec. Wszystkie części rośliny są trujące. To gatunek ekspansywny.

Wymagania i uprawa:

Półkrzew lubi miejsca słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatru. Preferuje podłoża żyzne w składniki pokarmowe, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne. Znosi zasolenie gleby (uprawa sprawdza się w rejonach nadmorskich i uprzemysłowionych). To gatunek wrażliwy na mróz i przymrozki - jesienią należy przenieść go do jasnego, chłodnego pomieszczenia.

Rośliny wystawia się na zewnątrz od drugiej połowy maja. Należy je regularnie podlewać (latem 2-3 razy w tygodniu). Lantanę warto dokarmiać nawozami dla roślin o ozdobnych kwiatach (rozcieńczonymi dawkami). Dobrze znosi przycinanie - w ten sposób można pobudzić kwitnienie jak również przygotować roślinę do zimowania. Może być atakowana przez mszyce i mączliki.

Zastosowanie:

Lantana pospolita to nieszablonowa dekoracja balkonów, tarasów i mobilnych kwietników. Można formować ją na drzewko. W krajach pochodzenia często jest uznawana za....uciążliwy chwast.

zdjęcie: www.freeimages.com


Inne rośliny w podgrupie:
Agapant afrykański Agapanthus africanus (fot. mauroguanandi, flickr.com.cc.) Alamanda pnąca (fot. carrotmadman6, flickr.com.cc.) Aptenia secolistna (Aptenia cordifolia) fot. ej Bakopa Sutera diffusa (fot. Amanda Slater, Flickr CC) Bluszczyk kurdybenek (Glechoma hederacea)
Zobacz także
Czy warto malować pnie drzew owocowych na biało? Jak uprawiać "świąteczne" rośliny doniczkowe? Jak uprawiać hippeastrum (amarylis) w domu? Jak uprawiać szlumbergerę w domu?
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Cień