Logo
Logo

Trawnik na pochyłym terenie

Każdy właściciel ogrodu pragnie pięknego trawnika, wszak jest on wizytówką prawdziwego ogrodnika. Aby efekt był zadowalający, w zakładanie trawnika trzeba jednak włożyć wiele pracy.

Kształtowanie terenu pod przyszły trawnik

  Trawa jest rośliną wymagającą żyznego, przepuszczalnego podłoża oraz dużej dawki nasłonecznienia. Nie nadaje się zatem do miejsc zacienionych - w takich miejscach zdecydowanie lepiej będą się prezentować rośliny okrywowe.

Przy zakładaniu trawnika bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Nie chodzi tylko o to, aby zadbać o jakość wierzchniej warstwy ziemi, ale również o prawidłowe nachylenie terenu.

Zdecydowanie najprostszym rozwiązaniem jest zaprojektowanie trawnika płaskiego, gdzie spadki terenu nie przekraczają 3%. Jednak wszelkie zmiany wysokości powierzchni wprowadzają do ogrodu nieco atrakcyjności, zatem nie należy dążyć do całkowitego wyrównywania trawnika. Trzeba jednak pamiętać, by nie przekroczyć 20% spadku terenu, gdyż spowoduje to poważne utrudnienia w koszeniu trawnika.

Łagodny kąt nachylenia usprawni poruszanie się kosiarką, a wysianie nasion trawy umocni skarpę. Jednak, gdy spadek przekroczy 20%, lepiej zdecydować się na posadzenie roślin okrywowych, które jednolicie pokryją całą powierzchnię, a jednocześnie nie będą wymagały cotygodniowej pielęgnacji.

Płynne uformowanie powierzchni terenu
Płynne uformowanie powierzchni terenu zdecydowanie ułatwia koszenie.
Powierzchnia niewyprofilowana
Pozostawienie powierzchni niewyprofilowanej utrudni poruszanie się kosiarką.

Usuwanie zanieczyszczeń z ziemi

Przed wyrównywaniem podłoża należy pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń w postaci resztek roślinnych, korzeni oraz kamieni.

Wyeliminowanie resztek roślin można wykonać mechanicznie, przekopując ziemię widłami, łopatą, glebogryzarką lub z zastosowaniem specjalnych, silnie działających preparatów chemicznych.

 

Siew

Nasiona traw wysiewa się na krzyż - zapewni to równomierne pokrycie powierzchni. Mały trawnik można obsiać ręcznie. Przy większych powierzchniach lepiej użyć siewnika do nasion i nawozów, który zapewni nam jednolite rozmieszczenie nasion.

Starannie wysiane nasiona trzeba przykryć warstwą ziemi, lecz nie grubszą niż 1,5 cm. Zabieg ten zapobiegnie nadmiernemu wysuszeniu materiału, a także uchroni nasiona przed ptasim apetytem.

Najlepszym terminem siewu traw są kwiecień, maj lub przełom sierpnia i września. Jest wtedy najmniejsze ryzyko przesuszenia materiału oraz nadmiernego podlania, które może doprowadzić do przemieszczenia się nasion w glebie. Najkorzystniejszymi mieszankami nasion traw, nadającymi się na trawniki rekreacyjne oraz użytkowe są takie, które zawierają w sobie oprócz około 25 - 30% rajgrasu, także kilka innych, odmiennych gatunków.

Jednak wykorzystanie takich środków zawsze niesie pewne zagrożenia, gdyż działają one na wszystkie rośliny, z którymi mają kontakt i mogą uszkodzić akurat te okazy, które chcielibyśmy uchronić.

Po oczyszczeniu powierzchni można zasilić glebę nawozami wieloskładnikowymi, które trzeba wymieszać z ziemią na głębokość około 15 cm. Zabiegi chemiczne wykonuje się w bezwietrzne, słoneczne dni.

Wyrównanie powierzchni przed wysiewem nasion

Powierzchnię gleby należy wyrównać najpierw za pomocą grabi, a potem walca. Przed wysiewaniem nasion lub kładzeniem trawy z rolki, należy pozostawić teren na około tydzień, by gleba zdążyła się ustabilizować i osiąść.

Wałowanie i podlewanie

Końcowym etapem jest staranne wałowanie powierzchni przyszłego trawnika oraz obfite i równomierne podlanie. Wałowanie dociśnie nasiona do ziemi i spowoduje, że będą one miały większą szansę na pozyskiwanie wody z podłoża. Zapobiegnie również wywiewaniu nasion przez wiatr i wymywaniu przez krople deszczu.

Tekst: Anna Grąziewicz, zdjęcie tytułowe: claude05alleva - Pixabay.com
Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl