Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Jak wprowadzić wyjątkowy klimat w ogrodzie?

Wyjątkowy klimat w ogrodzie nie jest łatwy do zaprojektowania. Czasem po drodze trzeba kilka razy się potknąć, by wreszcie osiągnąć wymarzony efekt. Dlatego myślenie o ogrodzie jako miejscu stale nakładających się na siebie zdarzeń, historii - pomaga w układaniu narracji przestrzeni. Jak taką narrację poprowadzić, by z przydomowego ogrodu stworzyć opowieść z szerszym kontekstem i wartką akcją? Ten artykuł z pewnością obali kilka mitów i udowodni, że prawdziwa magia ogrodu tkwi w nieokiełznanej wyobraźni i romantycznych kryjówkach! 

Jak wprowadzić wyjątkowy klimat w ogrodzie?

Roberto Burle Marx był znany z tworzenia nowoczesnych ogrodów o charakterystycznym tropikalnym stylu. Wykorzystywał unikalne formy roślin, żywe kolory i abstrakcyjne układy, aby tworzyć ekscytujące przestrzenie, które podobnie jak zaprojektowany przez niego park Flamengo w Rio de Janeiro, miały specyficzny, unikalny klimat - do dzisiaj inspirujący dla młodych projektantów. Z drugiej strony - Dan Kiley, którego ogrody były kwintesencją minimalizmu. Gertrude Jekyll, która rozkochała świat w romantycznej sielskości ogrodów angielskich. Martha Schwartz i jej projekty wyglądające jak abstrakcyjne obrazy, Piet Oudolf, mistrz bylinowych impresji... Oni wszyscy z pewnością mieli lub mają swój własny przepis na wyjątkowy, klimatyczny ogród, ale czy z bogatego doświadczenia mistrzów nie można ułożyć jednego, uniwersalnego klucza, który pozwoliłby na logiczne i uporządkowane projektowanie własnego urokliwego kawałka zieleni? Jedno jest pewne - ile głów, tyle pomysłów i punktów widzenia, ale pod wieloma znanymi projektami ogrodów kryje się kilka sprawdzonych trików, które sprawiają, że każda, nawet najbardziej przewidywalna przestrzeń nabiera charakteru! 

Fot. Adobe Stock 
Żeby stworzyć klimatyczny ogród trzeba zadbać o poczucie prywatności. Bez względu na to, w jakim stylu urządzimy naszą zieloną oazę, ma nam ona dać przede wszystkim wytchnienie od bodźców świata zewnętrznego. Ogród to miejsce intymne, które powinno być przynajmniej częściowo (w niektórych strefach, np. tych najbliżej domu) osłonięte od spojrzeń sąsiadów. Najłatwiej taki efekt osiągnąć odseparowując się od otoczenia ażurowymi ścianami z drewnianych lameli, na które będą wspinać się ekspansywne pędy bluszczu albo innych pnączy. 

Zaaranżuj urokliwe zakątki, czyli o budowaniu bajkowej kompozycji 

Ogród z klimatem, to ogród, który jest przygodą. Na jego kompozycję składają się różne, często zakamuflowane wnętrza, których nie widać gołym okiem, a na pewno nie wszystkie widoczne są w jednym kadrze, na pierwszym planie. Jednym z podstawowych błędów, który odbiera przestrzeni urok, to projektowanie w sposób przewidywalny. Bo którzy bohaterowie filmów najbardziej zapadają nam w pamięć - ci, których intencje odczytujemy w pierwszych scenach, czy tacy, których charakter meandruje między skrajnościami, by w ostatniej scenie zaskoczyć widzów i zostawić ich z niedosytem? Wydaje się, że odpowiedź jest prosta i pewnie podobna dla większości z nas.

Kiedy rozpoczynamy projektowanie ogrodu, jest tak naprawdę tylko jedna rzecz, o której nie możemy zapomnieć - kreatywność! To dzięki niej myślimy nieszablonowo, wpadamy na genialne pomysły i testujemy niezbadane ścieżki. Dlatego w budowaniu kompozycji przestrzeni, jej charakteru, idei, nie warto nakładać sobie sztywnych (!) reguł, a zupełnie i bez reszty puścić wodze fantazji! 


Fot. Adobe Stock 
Urokliwy zakątek może być zlokalizowany nawet przy samym domu - na tarasie. Ważne, by zaaranżować go wygodnie i przytulnie, wykorzystując do tego funkcjonalne meble ogrodowe, romantyczne dodatki i rośliny, które stworzą ściany dla naszego ogrodowego salonu. 
Fot. Adobe Stock 
W urokliwym zakątku między drzewami i krzewami można postawić tylko jedno krzesło. Dzięki temu w prosty sposób zyskamy dodatką strefę, która będzie służyła wycieszeniu i kontemplacji. 
Fot. Adobe Stock 
Jak stworzyć urokliwy zakątek? Czasem wystarczą tylko odpowiednie meble ogrodowe i pastelowe kolory! Poza tym nic tak dobrze nie wpływa na klimat przestrzeni, jak naturalistyczne, wręcz "dzikie" nasadzenia i niewielki drewniany domek ogrodnika. 

Zadbaj o dobry 'core', czyli meandrujące ścieżki

Ścieżki ogrodowe wyznaczają kompozycję, są jak rdzeń ogrodu, który dyktuje rozmieszczenie wszystkich pozostałych elementów i stref. Co ważne szczególnie w małych ogrodach, ścieżki optycznie powiększają przestrzeń. Nie ma więc większego mitu niż ten, że w niewielkim ogrodzie nie powinno się projektować układu komunikacji! To właśnie te meandrujące dróżki sprawiają, że ogród zyskuje perspektywę i malowniczość.

Fot. Adobe Stock 
To ścieżki dyktują kompozycję ogrodu i rozmieszczenie poszczególnych stref funkcjonalnych. Jeśli chcesz stworzyć ogród, który będzie jak niekończąca się malownicza wędrówka, postaraj się, by nie zabrakło w nim krętych dróżek i ukrytych pomiędzy nimi romantycznych zakątków. 
Fot. Adobe Stock 
Kręte ścieżki najlepiej wyglądają pomiędzy naturalistycznymi rabatami. Jeszcze lepiej się prezentują gdy są wykonane z naturalnych materiałów np. z kamienia. 
Fot. Adobe Stock 
Z tej perspektywy wydaje się jakby ta żwirowa dróżka biegła w dwóch kierunkach, rozgałęziała się w dwie strony. To właśnie dzięki połączeniu dobrze "wyreżyserowanej" drogi i świetnie skomponowanych rabat udało się osiągnąć taki efekt. 

Postaw ogrodzenie w środku ogrodu! 

Tak, to nie żart ani chwytliwy nagłówek! Ogrodzenie nie musi wyznaczać jedynie granic ogrodu, ale może rozgraniczać poszczególne strefy funkcjonalne. Nie dość, że taki zabieg optycznie powiększa przestrzeń, to sprawia, że staje się ona jeszcze bardziej intrygująca. Bo w końcu co takiego kryje się za tym niskim białym płotkiem? Na pewno coś, czego nie wolno przegapić! 

Fot. Adobe Stock 
Oddzielanie poszczególnych wnętrz ogrodowych, dzielenie przestrzeni za pomocą ścian sprawia, że cały ogród wydaje się optycznie większy, nabiera głębi i przede wszystkim funkcjonalności, a my zyskujemy kolejną strefę, w której możemy zaaranżować np. ogrodową jadalnię. 
Fot. Adobe Stock 
Ogrodzenie, a raczej pojedyncza ściana albo niewielki płotek w środku ogrodu to niezawodny patent nie tylko na klimatyczny, ale przede wszystkim bardziej przestrzenny ogród! Optycznie od razu nabierze głębi. Z jakiego materiału wykonać taką ogrodową ścianę? To zależy od stylu całego ogrodu. W ogrodzie z nutą industrialu sprawdzi się ściana ze stali cortenowskiej, z kolei w romantycznym, angielskim ogrodzie nie można odmówić sobie portalu z postarzanej cegły! 
Fot. Adobe Stock 
Takie zielone drzwi dzielą przestrzeń na kilka oddzielnych wnętrz, dzięki czemu mamy wrażenie, że ten ogród nigdy się nie kończy, a mur, który znajduje się na końcu osi widokowej zupełnie się "zgubił". Jednym słowem - granice ogrodu zostały zupełnie zatarte! 
Fot. Adobe Stock 
Ten przykład pokazuje, że ściana w ogrodzie nie musi mieć masywnej formy i będzie doskonale się prezentować także w nowoczesnych, minimalistycznych ogrodach. Ścieżka, która prowadzi do białego portalu, zaprasza i sprawia, że druga strona ogrodu wydaje się jeszcze bardziej intrygująca! 

Klimatyczny ogród rozkwita po zmroku. Nie zapomnij o oświetleniu! 

Dobre światło jest ważne przy kręceniu filmu, robieniu sesji zdjęciowej i... zakładaniu ogrodu. Szybkie tempo życia sprawia, że duża część z nas korzysta ze swoich ogrodów dopiero po południu, a nawet wieczorem. Stąd wybór odpowiedniego oświetlenia to kluczowa kwestia przy aranżacji ogrodu. 

Fot. Adobe Stock 
Jeśli marzymy o romantycznej kolacji, od razu na myśl przychodzą nam świece! Nie bez powodu to właśnie oświetlenie ma tak duże znaczenie w tworzeniu atmosfery. Ogród to nie tylko błogi wypoczynek w słońcu, ale także relaksująca uczta po zmroku, kiedy słychać tylko cykanie świerszczy, odległe rozmowy sąsiadów i wiatr poruszający liśćmi drzew, krzewów, bylin... Nic tak nie cieszy oczu, jak taniec cieni, kiedy dzięki odpowiednio podświetlonym roślinom można obserwować każdy ich ruch, jaki rzucają na ścieżki, fragmenty trawnika zanurzone w półmroku... 
Fot. Adobe Stock 
Oświetlenie w ogrodzie nie musi być zamontowane na stałe. Czasem lampiony ogrodowe ustawione przy roślinach albo girlandy przewieszające się między gałęziami drzew wystarczą. Ba! Będą wyglądać jeszcze bardziej klimatycznie! 

Dobra atmosfera to detale. Dobierz upiększające dodatki i poczuj się jak na rajskich wakacjach!

Jeśli marzy wam się klimatyczny ogród, w którym będziecie mogli się zanurzyć, jak w porywającej powieści, musicie zwrócić uwagę na szczegóły. Bo tak, jak w każdej dobrej historii nie ma przypadków i znaczenie ma nawet najmniejszy detal, kolor klamki, czy długość płaszcza bohatera, tak w kreowaniu bestsellerowego ogrodu ogromną rolę odgrywają starannie dobrane stylowe dodatki

Fot. Proven Winners 
Dodatki... delikatne, ciepłe oświetlenie, meble ogrodowe rodem z wiejskiego ogródka, świece, bukiety kwiatów na stole, donice z kaskadą kwitnących petunii, pelargonii... A przede wszystkim towarzystwo tych, z którymi każda przestrzeń nabiera magii! 
Fot. Proven Winners 
Nie da się przecenić mebli ogrodowych. Poza tym, że mogą być estetycznym dopełnieniem ogrodu, to co najważniejsze, służą naszej wygodzie, bez której czasem trudno o magię i dobry klimat... Nie sądzicie? 

Najlepsze sceny kręcą nad wodą 

Woda przyciąga. Ma w sobie coś magicznego, jakiś boski pierwiastek, który sprawia, że gdy tylko się pojawia, odwraca naszą uwagę czasem nawet od roślin. Kochają ją dzieci, kochają dorośli, uwielbiają odpoczywać przy niej zwierzęta. Czy potrzebny jest nam jeszcze jakiś argument, który przekonywałby do tego, że naprawdę warto odważyć się na wodę w ogrodzie? 

Fot. Adobe Stock 
Na tym przykładzie widać jak lustro wody idealnie łączy się z nawierzchnią ścieżki i tarasu. Razem te trzy powierzchnie tworzą spójną płaszczyznę, a połyskująca woda, od której odbija się światło sprawia, że cała przestrzeń nabiera kontemplacyjnego charakteru. 
Fot. Adobe Stock 
Jak wprowadzić wodę do ogrodu? To nie takie trudne. Nie musimy planować rozległego stawu z naturalną linią brzegową. Możemy dodać do swojego zielonego wnętrza tylko drobny akcent np. w postaci poidełka dla ptaków, czy ozdobnej misy. 

W dobrej historii musi iskrzyć!

Ognisko to drugi element ogrodu, który podobnie jak woda - nie jest obowiązkowy, ale jak już jest, trudno od niego oderwać wzrok. 

Fot. Adobe Stock 
Ognisko gromadzi wokół siebie ludzi. Kojarzy się z letnimi wieczorami przepełnionymi rozmowami, śpiewem i pysznym jedzeniem. Czy może być lepszy sposób na stworzenie w ogrodzie wyjątkowej atmosfery, którą w dodatku będziemy mogli dzielić się z innymi? 
Fot. Adobe Stock 
Magia ogniska to po prostu magia światła, bez którego trudno wyobrazić sobie życie. Dlatego w myśleniu o kreowaniu przestrzeni warto zwrócić się w kierunku tych najbardziej podstawowych potrzeb i składników - zwłaszcza jeśli nie jesteśmy profesjonalnymi projektantami ogrodów. 

Zadbaj o... element zaskoczenia! 

W każdym ogrodzie ważny jest element zaskoczenia czyli coś, co sprawia, że cała aranżacja staje się intrygująca i zapada w pamięć, jak poruszająca historia z nieoczekiwaną puentą. Najłatwiej wyreżyserować zaskoczenie poprzez nieoczywistą kompozycję ogrodu, np. układ ścieżek poprawodzonych w różnych kierunkach, które prowadzą do ukrytych zielonych pokoi

Czasem elementem zaskoczenia może być roślina, która swoim pokrojem, fakturą i kolorem wyróżnia się na tle rabaty. Ogrodowym wykrzyknikiem może być też rzeźba albo drzwi schowane między pnączami. Komponowanie przestrzeni to świat nieograniczonych możliwości, ważne tylko, by pozwolić swojej wyobraźni popłynąć i porzucić schematy! 

Czas na głównych bohaterów - bez nich żadna opowieść nie ma sensu!

Podstawa ogrodu to oczywiście rośliny, a najlepiej te o sielskim charakterze, np.: 

Róże: Róże są klasycznym wyborem w romantycznych ogrodach. Istnieje wiele odmian do wyboru, w tym pnących róż, róż płożących i róż wielkokwiatowych. Można je sadzić wzdłuż pergoli, łuków czy przy ścieżkach.

Powojniki: Powojniki są pięknymi pnączami, które tworzą delikatne kwiaty o różnych kolorach. Ich pnące pędy mogą owijać się wokół altanek, pergoli lub siatek, dodając romantycznego uroku.

Lilie: Lilie są dostępne w różnych odmianach i kolorach. Można je posadzić w grupach lub wzdłuż ścieżek.

Bluszcz: Bluszcz jest rośliną pnącą o gęstych liściach, która tworzy piękne zielone pokrycie na ścianach, pergolach czy altanach. 

Stokrotki: Stokrotki są urocze i mają delikatne kwiaty, które dodają naturalnego uroku do ogrodu. Można je sadzić wzdłuż krawężników lub w małych grupkach w trawniku.

Lawenda: Lawenda ma drobne, fioletowe kwiaty i intensywny zapach. Jej obecność w ogrodzie dodaje prowansalskiego klimatu, a co ważnieje przyciąga pszczoły i motyle.

Fot. Adobe Stock
W klimatycznym ogrodzie nie może zabraknąć bylin i traw, dzięki którym rabaty będą zwiewne i lekkie, jak na bezkresnej łące. Jeśli jeszcze zastanawiacie się, które gatunki wybrać, nie czekajcie i postawcie na kilka pewniaków: jeżówki, naparstnice, kocimiętki, ostróżki, ostnice, miskanty, rozplenice, werbeny patagońskie, szałwie i oczywiście krwawniki! 

Poddaj się bylinowej modzie, ale zaufaj mądrości drzew

To drzewa tworzą miejsce. Mogą być ścianą, sufitem, aleją, rzeźbą... Byliny i łąki kwietne to wartościowe elementy ogrodu, które dodają mu uroku, sielskości i przede wszystkim budują jego zdrowy mikroklimat, ale nie można zapominać, że największym producentem tlenu i najbardziej efektownym składnikiem przestrzeni są drzewa. 

Fot. Adobe Stock 
Ławki "schowane" w bylinowych rabatach to element zaskoczenia w malowniczej scenerii, która wręcz zaprasza do spacerów i dalszego odkrywania! 
Fot. Adobe Stock 
Warto zaznaczyć, że klimatyczny ogród to nie tylko ten, w którym królują byliny. Ogród z urokiem może być też minimalistyczny i elegancki. Wystarczy spojrzeć na powyższą wizualizację, by przekonać się, że spójność, prostota i intymność to trzy stałe, które z każdego wnętrza ogrodowego zrobią miejsce z charakterem! 

Kieruj się tylko... swoim "widzimisię"!

Obok roślin głównym bohaterem ogrodu jesteś Ty! Pamiętaj, tylko twój gust i punkt widzenia mają znaczenie w kreowaniu twojego miejsca na ziemi. Dlatego przed każdym nowym aranżacyjnym krokiem, ryzykowną decyzją, roślinnym zakupem, zastanów się, czy to, co właśnie przyszło ci na myśl, jest naprawdę twoje. Jeśli tak, idź za głosem serca! Tylko w ten sposób uda ci się stworzyć swój własny raj, który pochłonie cię jak ulubiona książka z dzieciństwa. 

Dlatego przed każdym nowym aranżacyjnym krokiem, ryzykowną decyzją, roślinnym zakupem, zastanów się, czy to, co właśnie przyszło ci na myśl, jest naprawdę twoje.

 


Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcie tytułowe: Adobe Stock

Autor
Jak wprowadzić wyjątkowy klimat w ogrodzie?
Jak wprowadzić wyjątkowy klimat w ogrodzie?
Katarzyna Augustyniak

Kocha chwasty, poezję haiku i ma słabość do łabędzi z opon. Pisze o zasadach dobrej kompozycji, ale tak naprawdę o wiele bardziej interesuje ją opowieść, która się za nią kryje. Ponad wszystko ceni sobie kawę, kolor różowy i krótkie artykuły. Wierzy, że ogród to najlepsza forma terapii.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (8)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl