Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Kwietnik czy rabata? Jak wyglądają i co na nich posadzić?

Kwiaty to najpiękniejsza żywa dekoracja ogrodu. Mogą poprawić walory estetyczne każdego miejsca. Zazwyczaj główną rolę pełnią gatunki kwitnące, które uzupełnia się zielenią o ozdobnych liściach. Sadzone grupowo mogą mieć dwie formy: kwietnika lub rabaty. Czym się różnią?

Jak wygląda kwietnik? Co na nim posadzić?

Jest założeniem sezonowym, z tego względu uprawia się w nim głównie rośliny jednoroczne, dwuletnie oraz cebulowe. Na rynku jest wiele gatunków należących to tej grupy. Najpopularniejsze z nich to żeniszek meksykański, szałwia błyszcząca, cynia wytworna, aksamitki, tulipany, szafirki, bratki czy hiacynty.

Kwietnik jest dobrą propozycją dla osób, które lubią ciągle coś zmieniać w ogrodzie. Co roku kompozycja może wyglądać całkowicie inaczej. Wadą kwietnika jest nieco większy koszt (związany ze zmianą gatunkową uprawianych okazów) oraz konieczność regularnego siewu/sadzenia nowych roślin.

Jak wygląda rabata? Co na niej posadzić?

To stały element w ogrodzie. Uprawia się w niej zarówno byliny jak i gatunki jednoroczne czy dwuletnie. Mieszane rabaty są najczęściej spotykane. Mniejsza zieleń jest czasem uzupełniana krzewinkami oraz krzewami.

W przypadku rabaty wraz z nadejściem nowego sezonu dosiewa się lub dosadza niewielką ilość nowych gatunków. Trzon pozostaje taki sam. Zarówno kwietnik jak i rabata są pracochłonne. Tutaj dochodzi konieczność przycinania roślin po sezonie i skuteczniejszego nawożenia. Rabata generuje jednak niższe koszty utrzymania.

Kwietnik, fot. weerayut -Fotolia.jpg	950	713

Rabata, fot. oocoskun - Fotoli Fot. weerayut, oocoskun/Fotolia

Kwietnik (u góry) i zakładanie rabaty (u dołu).

Kwietnik i rabata mogą mieć podobną wielkość i kształt. W podobny sposób uprawia się w nich rośliny – niskie z przodu, wysokie z tyłu lub w środku (jeśli kwietnik ma kształt koła).


Przeczytaj także


Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: teeale/Pixabay

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl