Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Jak pomóc mojej kliwii?

Co dolega mojej kliwii? Na pytanie odpowiada Anne Swithinbank - ekspert Gardners` World.

problemy z kliwią

Południowoafrykańska kliwia cynobrowa (Clivia miniata) jest uroczym kwiatem doniczkowym o wieczniezielonych, wstęgowatych liściach, ponad które wybijają w marcu kwiatostany pomarańczowych kwiatów. Zimą kliwie wymagają okresu spoczynku i bardziej suchego podłoża. Twoja kliwia utonęła w doniczce, a podłoże wygląda na przemoczone i „zepsute”. Podstawa rośliny jest wysuszona, a rdzawe plamy wskazują na infekcję wirusową.

Wygląda na to, że roślina została wystawiona do ogrodu lub na bezpośrednie słońce. Na razie musisz oderwać najgorsze z dolnych liści i upewnić się, że nie ma ślimaków. Usuń wierzchnią warstwę podłoża i wymień ją na świeżą. Jeśli ziemia jest mokra, pozwól jej przeschnąć.

Postaw roślinę w miejscu o rozproszonym świetle (na słońcu znów się przypali) w temperaturze pokojowej, z dala od kominka lub kaloryferów. Podlej dopiero wtedy, gdy powierzchnia ziemi wyschnie. Wiosną przesadź kliwię do świeżego podłoża, trzymaj ją w domu i normalnie podlewaj, po sześciu tygodniach dodając płynnego nawozu. Jeśli objawy zakażenia wirusem będą się utrzymywać, najlepiej pozbądź się rośliny.

Gardeners' World Listopad-Grudzień 201


Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńPOINSECJA. (VIDEO) Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?

Pytanie czytelnika: Jak co roku zdecydowałam się na zakup gwiazdy betlejemskiej. Zależy mi na tym, żeby jak najdłużej cieszyć się jej ...