Temat na czasie

Jak zabezpieczyć rośliny na zimę?
Zabezpieczenie roślin przed zimą
Pytanie czytelnika: Sezon ogrodniczy powoli się kończy i czas zacząć myśleć o nadchodzącej zimie. Mam w ogrodzie różne rośliny. Niektóre pewnie są wrażliwe na mrozy. Co, jak, czym i kiedy zabezpieczyć?  

tydzień w ogrodzie   10-12 - 16-12

iglaki zima, fot. Bethany Carlson, SXC
Podlewajmy zimozielone krzewy. Jest to bardzo ważne, ponieważ także zimą przez ich liście odparowuje woda, co naraża rośliny na uschnięcie (pamiętajmy jednak, by nie podlewać roślin ogrodowych podczas mrozów) ...
zobacz wszystkie
Aktualności /

Świdośliwa Lamarcka. Roślina tygodnia

Świdośliwy to popularne krzewy powszechnie uprawiane w Europie zachodniej. W Polsce są ciągle mało znane i prawie niespotykane w ogrodach. Może nadszedł czas aby to zmienić? Tym bardziej, że są ciekawe, mrozoodporne i zwyczajnie ładne. W uprawie spotyka się kilka gatunków pochodzących głównie z Ameryki Północnej.

świdośliwa lamarcka fot. Agnieszka Żukowska APZ


Opis rośliny

Świdośliwa Lamarcka (Amelanchier lamarckii) to kanadyjski gatunek tworzący duże krzewy (czasami nawet małe drzewa) o wzniesionym pokroju, dorastający do kilku metrów wysokości (maksymalnie może uzyskiwać nawet 10 m wysokości). Jej liście są owalne, drobno piłkowane, o zaostrzonym wierzchołku i 5-10 cm długości. Młode liście mają lekko brązowy kolor, następnie zielenieją by jesienią przybrać ładne, złocistożółte zabarwienie.

świdośliwa lamarcka fot. Agnieszka Żukowska APZ
fot. Agnieszka Żukowska (APZ)

Kwiaty są drobne, białe do 1 cm średnicy, zebrane po kilka sztuk (do dziesięciu) w przewisające, groniaste kwiatostany. Rośliny kwitną wcześnie - na przełomie kwietnia i maja.

W lipcu świdośliwa Lamarcka pokrywa się dużą ilością purpurowo-czerwonych, jadalnych, kulistych owoców o średnicy 1 cm. Można je konsumować na surowo lub przetwarzać. Świetnie nadają się do suszenia oraz na kompoty.

Wymagania i uprawa

Krzewy te mają przeciętne wymagania uprawowe. Najlepiej rosną na żyznych i stale umiarkowanie wilgotnych glebach, o zróżnicowanej kwasowości.

Stanowisko do ich uprawy powinno być słoneczne lub półcieniste. Jest to gatunek o dużej mrozoodporności i z powodzeniem może rosnąć na terenie całego kraju. Jest rośliną odporną na choroby i szkodniki. Krzewy świdośliwy nie wymagają cięcia.

Gdzie posadzić?

Świdośliwy ze względu na spore rozmiary nadają się raczej do sadzenia w większych ogrodach i parkach. Ze względu na wyprostowany pokrój mogą być wykorzystywane do tworzenia szpalerów i żywopłotów nieformowanych. Można je wprowadzać do ogrodów naturalistycznych i nasadzeń krajobrazowych.

Mogą także stanowić ciekawy, dominujący element każdej kompozycji wielogatunkowej. Szczególnie warto łączyć świdośliwę z niższymi gatunkami o kolorowych liściach np. dereniami, berberysami czy pęcherznicami oraz krzewami o długim kwitnieniu np. pięciornikami, krzewuszkami i hortensjami.

LOGO ZSZP
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie tytułowe: Agnieszka Żukowska (APZ)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Zobacz także najnowsze artykuły

Rośliny na niskie żywopłoty fot. yolfran fotolia
TOP 25 roślin na niskie żywopłoty Obwódka porządkuje ogród. Sprawia, że rośliny nie przerastają na trawnik. Byliny... więcej
zawilce w ogrodzie fot. Couleur - Pixabay.com
Najpopularniejsze zawilce do ogrodu Zawilce to drobne, urocze kwiaty, które zwiastują nadejście wiosny. Potrafią... więcej
Byliny rabatowe w ognistych kolorach fot. iVerde
Byliny rabatowe w ognistych kolorach Masz odwagę, by posadzić w ogrodzie kwiaty o ognistych barwach? Jeśli tak, nie... więcej
niebieskie kwiaty cebulowe fot. iBulb
8 najpopularniejszych niebieskich kwiatów cebulowych Niebieski jest kolorem symbolizującym siłę woli i wiarę. Otaczanie się tą barwą... więcej
Byliny w przestrzeni publicznej
Najlepsze byliny do miasta Rośliny wieloletnie mają duży wpływ na jakość środowiska, w którym żyjemy.... więcej
Piwonie uprawa i pielęgnacja Teodor Pixabay 1200 x 900 px
Najpiękniejsze piwonie do ogrodu Piwonie to wyjątkowe rośliny wieloletnie. Należą do najstarszych odmian ozdobnych... więcej
zobacz wszystkie
Zobacz także
Czy warto malować pnie drzew owocowych na biało? Jak uprawiać "świąteczne" rośliny doniczkowe? Jak uprawiać hippeastrum (amarylis) w domu? Jak uprawiać szlumbergerę w domu?
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Cień