Logo
Logo

Pieniążek wygląda licho, bo zapominacie o tej 1 czynności. Wystarczy to zrobić raz na tydzień

Pieniążek, inaczej pilea to bardzo dorodna roślina, która często pojawia się na parapetach w polskich domach. Potrafi być podarkiem na imieniny czy urodziny, gdyż zwiastuje pieniądze, obfitość oraz wszelki dostatek. To niewymagająca roślina, która bardzo rzadko zapada na choroby grzybowe. Szkodniki nie są nią zainteresowane, dlatego tak chętnie przygarniają ją ogrodnicy-amatorzy na swoich pierwszych podopiecznych.

Spis treści
Co zrobić, aby pieniążek miał ładny kształt? Czy pieniążka można rozmnażać

Należy pamiętać, aby rośliny nie przelewać i sprawdzać podłoże za pomocą palca. Jeżeli po włożeniu go jest wilgotno na około 3-4 cm to znak, ze możemy jeszcze wstrzymać się od podlewania. W przeciwnym wypadku możemy narazić roślinę na gnicie bryły korzeniowej oraz rozwój pleśni doniczkowej. Niestety to dość częste, dlatego wystrzegajmy się niewłaściwego i zbyt obfitego zasilania.

Co zrobić, aby pieniążek był bujny i miał ładny kształt?

Pieniążek to jedna z tych roślin, która często pojawia się w dyskontach. Chętnie kupowana ze względu na modę oraz nietypowy wygląd. Płaskie liście w formie monet maja symbolizować pieniądze, które będą pomnażane, gdy roślina będzie bujna i kształtna. Inny przesąd mówi, ze warto wykorzystywać szczepki, które zasadzimy potem w ziemi - jeżeli się przyjmą, bogactwo do nas zawita. Bez względu na to, czy są to jedynie przesądy czy nie, niezmiennie cieszy oko w niemal każdym domostwie.

Nie każdy jednak wie, że pieniążek po jakimś czasie uwielbia być niesforny i wygina się w przeróżne kierunki. Z krągłego krzaczka zaczyna przybierać formę drzewa, które ugina się na boki. Jest to spowodowane promieniami słonecznymi, których łaknie, jak wody. Wysila się i wytęża, sięgając tam, gdzie znajdują się jego promienie.

Wtedy zaczyna tracić swój bujny kształt i przypomina bardziej karykaturę. Najlepszym sposobem jest przede wszystkim obracanie go co tydzień tak, aby każda strona była zaopiekowana przez słońce. To sprawdzony patent, który zawsze sprawia, ze moje pieniążki wyglądają na zadbane i bardzo okazałe.

Czy pieniążka można rozmnażać? W jaki sposób?

Pieniążek, to niezwykle urokliwa roślina, która podobnie jak inne rośliny może być rozmnażana w domowym zaciszu. Moja znajoma, która ma piękną kolekcję tych roślin doniczkowych, zawsze stara się przygotować na wiosnę. Jej rodzina czeka, aż pojawią się u niej nowe sadzonki, które rozdysponuje, by mnożyć szczęście. Ta roślina jest wręcz stworzona do dzielenia się - im więcej ją rozkrzewiamy, tym staje się dorodniejsza.

W jaki sposób możemy to zrobić? Najlepiej to wykonać przez sadzonki wierzchołkowe, które pobierane są na wiosnę. Pamiętajcie, aby miały około 6-7 cm długości i nosiły 2-3 liści per sadzonka. To ważne, aby mogły dobrze się rozwinąć. Przekładamy je do wody na około 2-3 tygodnie, aż ukorzenia się.

To dłuższy proces, ale w ten sposób naturalnie uodpornimy roślinę. Możecie spróbować także włożyć sadzonki od razu do ziemi, wstępnie maczając je w soku z aloesu, jako dobrym ukorzeniaczu. Tak przygotowane sadzonki, które były w wodzie przez około 3 tygodnie, włóżcie do ziemi i zasilcie odpowiednim nawozem płynnym.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: New Africa / AdobeStock

Autor
Pieniążek wygląda licho, bo zapominacie o tej 1 czynności. Wystarczy to zrobić raz na tydzień
Pieniążek wygląda licho, bo zapominacie o tej 1 czynności. Wystarczy to zrobić raz na tydzień
Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia i działkowiczka z pasji, uwielbia dzielić się wielką miłością do małego ROD-os. Nieustannie eksperymentuje w swoim ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jest mistrzynią w znajdowaniu domowych sposobów na ogrodowe problemy, oferując praktyczne i kreatywne rozwiązania. Jej działka to żywe laboratorium, gdzie każdy zakątek jest dowodem na to, że z pasją i wiedzą można stworzyć coś wyjątkowego.

 
Powiązane tematy
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl