Logo
Logo

Pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius)

Pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius) | To wspaniały wybór dla każdego ogrodnika ceniącego piękno i łatwość w uprawie. Ten krzew, z rodziny różowatych, zachwyca szybkim wzrostem, osiągając wysokość do 3 m. Jego wzniesione, łukowato przewieszające się pędy i duże, ząbkowane liście tworzą efektowną zieleń w ogrodzie. Kwitnie wiosną drobnymi, pięciopłatkowymi kwiatami, które przekształcają się w czerwonawe owocostany. Niezwykle odporna i mało wymagająca – doskonale rośnie w różnorodnych warunkach. Odkryj, jak łatwo jest cieszyć się jej urokiem przez cały rok
  • Dekoracyjność: kwiatostany, ulistnienie
  • Gleba: żyzna, próchniczna
  • Kolor kwiatów: białe
  • Kwiatostan: baldachogrono
  • Kwiaty: pachnące, pojedyncze, drobne
  • Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
  • Owoce: mieszek
  • Pokrój: kulisty, rozłożysty, krzaczkowaty
  • Zapach: kwiaty
  • Wysokość: 2-3 m
  • Okres kwitnienia: V
  • Trwałość liści: sezonowe
  • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
  • Stanowisko: słońce, półcień
  • Zastosowanie: skalniaki, rabaty, żywopłoty, szpalery, ogrody przydomowe, roślina dekoracyjna
  • Spis treści
    Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Wybrane odmiany

    Pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius) to gatunek krzewu z rodziny różowatych (Rosaceae). Naturalnie występuje w Ameryce Północnej, ale jest też uprawiany w wielu innych krajach świata jako roślina ozdobna.

    Jak wygląda pęcherznica kalinolistna?

    Pęcherznica rośnie szybko i może dorastać do ok. 3 m wys, tworząc wzniesione, sztywne, słabo rozgałęzione, łukowato przewieszające się w górnej części pędy, pokryte brązową, z czasem łuszczącą się korowiną. Roślina rozwija duże, 3-5 klapowe, ząbkowane na brzegach, zielone liście, osadzone na długich, sztywnych ogonkach i układające się na pędzie naprzemiennie. Jesienią ładnie się przebarwiają.

    Pęcherznica kalinolistna kwitnie wiosną (V-VI), wydając drobne, białe lub jasnoróżowe, pięciopłatkowe kwiaty z długimi, wystającymi pręcikami. Kwiaty zebrane są na szczytach pędów w gęste, półkuliste baldachogrona. Po przekwitaniu, przekształcają się ww czerwonawe owocostany (mieszki), zawierające żółte nasiona.

    Krzewy rozwijają gęsty, mocno rozgałęziony system korzeniowy.

    Wymagania uprawowe pęcherznicy kalinolistnej

    Pęcherznica kalinolistna to krzew mało wymagający. Najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach i żyznych, próchniczych, lekko wilgotnych glebach, ale dobrze radzi sobie też w półcieniu, a nawet cieniu (z wyjątkiem odmian o kolorowych liściach) oraz na słabszych, bardziej suchych podłożach. Krzew jest w pełni mrozoodporny i może być uprawiany na terenie całego kraju. Dobrze znosi też zanieczyszczone powietrze.

    Pęcherznica jako gatunek może być rozmnażana przez nasiona (daje też samosiew), jednak odmiany należy rozmnażać wegetatywnie (przez podział dorosłych egzemplarzy, odrosty korzeniowe lub sadzonki pędowe), gdyż inaczej potomstwo może nie powtórzyć cech egzemplarza matecznego.

    Jak pielęgnować pęcherznicę kalinolistną?

    Podlewanie i nawożenie pęcherznicy nie różni się od innych krzewów ozdobnych w ogrodzie Należy ją nawadniać, gdy jest młoda, a starszą w okresach przedłużających się susz. Nawożenie dobrze przeprowadzić wiosną (nawozami mineralnymi, najlepiej długo działającymi, lub organicznymi) i powtarzać, zależnie od wybranego nawozu.

    Roślina nie oczekuje systematycznego cięcia, jednak zabieg znosi doskonale, dlatego jeśli nadmiernie się rozrośnie, można go przyciąć. Ponieważ starsze egzemplarze lubią ogałacać się z liści od dołu, najstarsze pędy warto ścinać dość nisko, dzięki czemu roślina lepiej się rozkrzewi i zagęści od dołu.

    Jakie szkodniki i choroby mogą atakować pęcherznicę?

    Pęcherznica kalinolistna jest odporna na choroby i szkodniki, mimo to czasami może zaatakować ją choroba grzybowa (np. mączniak, antraknoza, plamistości liści), a także przędziorki lub mszyce. W razie zauważenia niepokojących objawów, należy zastosować jeden z aktualnie polecanych środków ochrony roślin.

    Odmiany o żółtych liściach są też wrażliwe na poparzenia słoneczne, dlatego lepiej uprawiać je w jasnym półcieniu.

    Zastosowanie pęcherznicy kalinolistnej w ogrodzie

    Pęcherznica kalinolistna to bardzo uniwersalna roślina ozdobna. Gatunek oraz jego wysokie odmiany doskonale sprawdzają się jako luźne lub formowane żywopłoty. Mogą tworzyć też grupy ozdobne z innymi krzewami (np. z kalinami, tawułami, krzewuszkami, żylistkami, berberysami, tujami, hortensjami), ale ładnie prezentują się również jako soliter na trawniku.

    Karłowe odmiany, świetnie sprawdzają się w kompozycjach ogrodowych z niskimi krzewami (np. pięciorniki krzewiaste, tawuły japońskie, róże) i blinami jak np. floksy wiechowate, liliowce, jeżówki czy rudbekie, ale mogą być także uprawiane w pojemnikach. Rośliny dobrze wyglądają również na skalniakach i w ogródkach żwirowych. Krzewy mogą być także uprawiane w formie piennej (szczepione na pniu).

    Wybrane odmiany pęcherznicy kalinolistnej

    • 'Luteus' – (zdj. 1) liście żółtozielone, kwiaty białe, wys. ok. 2 m
    • 'Amber Jubilee' – młode liście pomarańczowo-żółte, starsze żółtozielone, wys. ok. 2 m
    • 'Little Devil' – liście czerwonobrązowe, kwiaty jasnoróżowe, wys. ok. 1-1,2 m
    • 'Diabolo' – liście czerwonobrązowe, kwiaty białe, wys. ok. 2 m
    • 'Red Baron' – liście czerwonobrązowe, kwiaty jasnoróżowe, wys. ok. 2 m
    • 'Schuch' – liście czerwonobrązowe, młode jaśniejsze, kwiaty jasnoróżowe, wys. ok. 1,5-2 m
    • 'Little Angel' – młode liście pomarańczowoczerwone, starsze czerwonobrązowe, wys. ok. 1 m


    Zdjęcia: delobol, vodolej, Anna, Alex Images / AdobeStock

    Autor
    Pęcherznica kalinolistna
    Pęcherznica kalinolistna
    Katarzyna Józefowicz

    Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

     
    Powiązane rośliny

    Komentarze

    Dodaj komentarz
    Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl