Logo
Logo

Dereń niski

Derenie to jedne z najbardziej wartościowych krzewów ozdobnych. Ze względu na niewielkie wymagania uprawowe i łatwość adaptacji do zróżnicowanych warunków przyrodniczych znalazły szerokie zastosowane w zieleni przyulicznej, osiedlowej, parkowej oraz ogrodach prywatnych. Rośliny te mają dekoracyjne pędy, liście, kwiaty i owoce.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Obok najczęściej sadzonych gatunków i odmian dereni (dereń biały, jadalny, rozłogowy czy świdwa) polskie szkółki oferują także mniej znane, a równie cenne gatunki. Przykładem jednego z nich jest dereń niski, zwany także karłowym. Obszar naturalnego występowania derenia niskiego nie jest ustalony, literatura anglosaska podaje, że pochodzenie gatunku jest nieznane, z kolei w publikacjach niemieckich roślina często jest pomijana (nie ma jej np. w Enzyklopädie der Gartengehölze). Niemniej dereń niski był notowany w uprawie w Wielkiej Brytanii już w 1890 r.

Dereń niski fot. G. Falkowski

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych dereni

Dereń niski (Cornus pumila) charakteryzują się gęstym i zwartym pokrojem; dorasta do 1,5 m wysokości i podobnej szerokości. Ma jajowate, ostro zakończone liście o długości około 6-7 cm. Młode liście mają atrakcyjne, czerwonopurpurowe zabarwienie i ładnie kontrastujące z ciemną zielenią dojrzałych, starszych liści. W języku angielskim gatunek ten nazywany jest dwarf redtip dogwood, co można tłumaczyć jako dereń karłowy o czerwono zabarwionych końcach liści. Drobne, białe kwiaty rozwijają się w maju lub czerwcu, są zebrane w niewielkie, baldaszkowate kwiatostany. Czarne kuliste owoce dojrzewają jesienią i są chętnie zjadane przez ptaki.

Wymagania i uprawa

Krzew preferuje gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne, ale dobrze rośnie także na większości przeciętnych gleb ogrodowych, na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Gatunek jest w pełni odporny na mróz, zdrowy, wolny od szkodników i chorób. Nie wymaga cięcia, bo rośnie powoli i utrzymuje zwarty pokrój.

Gdzie posadzić?

Dobrze komponuje się z innymi krzewami o ozdobnych liściach i kwiatach. Posadzony w gęstej rozstawie będzie atrakcyjną rośliną okrywową. Można go wykorzystać do umacniania nasypów, skarp i miejsc trudno dostępnych. Doskonale nadaje się do uprawy w ogrodach przydomowych, osiedlowych, na działkach.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Autor
Dereń niski
Dereń niski
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)
Powiązane rośliny