Logo
Logo

Pigwowiec pośredni 'Nicoline'

Łagodna aura sprawia, że w tym roku wiele roślin rozpoczyna wegetację znacznie wcześniej, niż zwykle. Krzewy forsycji właśnie pokrywają się złotem, a lada dzień zaczną kwitnąć pigwowce – cenne zwłaszcza dla miejskiej przyrody krzewy, mało wymagające, dobrze przystosowane do naszych warunków klimatycznych.

Poznaj odmianę pigwowca pośredniego 'Nicoline', która nadaje się do małych ogrodów i do stosowania jako roślina okrywowa.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie sadzić?

Rodzaj pigwowiec na świecie reprezentowany jest przez 4 gatunki występujące we wschodniej Azji. W polskich ogrodach spotkać można kilkadziesiąt odmian tych pięknych krzewów, zachwycających wiosną kolorowymi kwiatami, przypominającymi kwiaty jabłoni.

Pigwowiec pośredni (Chaenomeles xsuperba) ‘Nicoline’ jest jedną z ciekawszych odmian, znaną i sprawdzoną w uprawie. Został wprowadzony do handlu w połowie XX wieku. Krzew ten rozrasta się szeroko na boki, jest dosyć gęsty i ciernisty, osiąga zwykle nie więcej niż 1 m wysokości.

Ozdobą odmiany 'Nicoline' są duże, karminowoczerwone, pojedyncze lub półpełne kwiaty średnicy 4-7 cm, z zachodzącymi na siebie płatkami otaczającymi zebrane w środku złociste pręciki.

Paki kwiatowe zawiązują się latem, najwięcej ich tworzy się na pędach dwuletnich i starszych, wewnątrz krzewu. Ponieważ jednak kwiaty rozwijają się częściowo przed albo wraz z liśćmi i mają intensywny, jaskrawy kolor, są dobrze widoczne.

Dodatkową atrakcją tej odmiany pigwowca 'Nicoline' jest dobre owocowanie. Owoce są owalne, lekko żebrowane, początkowo zielone, po dojrzeniu jaskrawożółte, dosyć duże, i bardzo aromatyczne. Nadają się na przetwory, szczególnie na nalewki i syropy.

kwitnący na czerwono pigwowiec pośredni Chaenomeles ×superba Nicoline
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSz)

Uprawa i wymagania

Pigwowiec ‘Nicoline’ jest odporny na mróz. Lekkie uszkodzenia mogą się zdarzyć jedynie podczas bardzo surowych zim. Jednak po przycięciu rośliny szybko się regenerują. Pigwowce dobrze rosną na każdej przeciętnej glebie ogrodowej, są odporne na suszę. Do uprawy wymagają miejsc słonecznych, osłoniętych zimą od wiatru.

Gdzie posadzić?

Odmiana ‘Nicoline’ może być stosowana jako roślina okrywowa. Roślina ta została wyróżniona przez Brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze RHS nagrodą Award of Garden Merit (AGM).

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl

Autor
Pigwowiec pośredni 'Nicoline'
Pigwowiec pośredni 'Nicoline'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
 
Powiązane tematy
Powiązane rośliny