Logo
Logo

Sosna czarna 'Oregon Green'

Sosna czarna to cenny gatunek iglasty od dawna wykorzystywany w parkach i ogrodach, jako drzewo ozdobne. Dzięki licznym i zróżnicowanym odmianom oraz niewielkim wymaganiom uprawowym, w tym wysokiej tolerancji na zanieczyszczenia powietrza, doskonale nadaje się do uprawy w ogrodach przydomowych, działkowych, na terenach osiedli mieszkaniowych, przy różnego rodzaju instytucjach i urzędach.

Soczyście zieloną barwą igieł oraz oryginalnym pokrojem charakteryzuje się sosna czarna ‘Oregon Green’. Ta odmiana została wyselekcjonowana pod koniec XX wieku w USA, w stanie Oregon. Dowiedz się, jak niewielkie ma wymagania.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie sadzić?

Sosna czarna (Pinus nigra) ‘Oregon Green’ to drzewo, które rośnie powoli, tworząc rzadko spotykany, bardzo regularny układ gałęzi, przypominający kandelabr.

Po 10 latach uprawy odmiana 'Oregon Green' osiąga 2-3 m wysokości i podobną szerokość. Konary wyrastają z pnia przewodniego w regularnych piętrach i wznoszą się, są gęsto osłonięte licznymi igłami, przez co wydają się grube.

Igły tej odmiany mają budowę typową dla sosny czarnej – są sztywne, grube, zebrane w pęczkach po dwie sztuki. To co je wyróżnia u tej odmiany, to ich wyrazista, intensywna, zielona barwa, utrzymująca się także przez zimę oraz równoległe w stosunku do pędów ułożenie – ku wierzchołkom, przez co gałęzie wydają się bardzo masywne.

Miniaturowe iglaste drzewo w ogrodzie sosna czarna 'Oregon Green'
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Sosna czarna ‘Oregon Green’ ma małe wymagania glebowe i wilgotnościowe, rośnie zdrowo i właściwie jest wolna od szkodników. Dobrze radzi sobie sadzona na większości przepuszczalnych gleb ogrodowych o lekko kwaśnym odczynie. Wymaga pełnego nasłonecznienia.

Odmiana ‘Oregon Green’ jest odporna na mróz, wytrzymuje wysokie zanieczyszczenia powietrza pyłami i substancjami gazowymi, dlatego z powodzeniem może być uprawiana w dużych miastach, ale z daleka od dróg i ruchliwych ulic, gdyż jej igły są wrażliwe na sól (aerozol solny osadzający się na igłach), stosowaną zimą do odladzania jezdni.

Dzięki utrzymywaniu przez cały rok aktywnych fotosyntetycznie igieł pełni pożyteczną rolę w oczyszczaniu powietrza z zanieczyszczeń, zwłaszcza z groźnych dla zdrowia ludzi pyłów zawieszonych.

Gdzie posadzić?

Ze względu na swój charakterystyczny pokrój, przypominający dalekowschodnie formy bonsai, sosna ta może być sadzona pojedynczo w miejscach wyeksponowanych, np. jako centralny punkt ogrodu.

Ponieważ rośnie powoli, nadaje się do sadzenia w miejscach o ograniczonej przestrzeni: w małych ogrodach przydomowych i przedogródkach, na działkach i cmentarzach. Sprawdza się w zieleni osiedlowej. Roślina jest atrakcyjna przez cały rok, także zimą, gdy jej zielone igły pokrywa szron.

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl

Autor
Sosna czarna 'Oregon Green'
Sosna czarna 'Oregon Green'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
 
Powiązane tematy
Powiązane rośliny