Logo
Logo

Hodowla shiitake | Czy możliwa jest domowa uprawa? Od czego zacząć? Jak mieć dużo grzybów?

W Polsce jesienią królują leśne grzyby, z których wyczarować można wiele smacznych potraw. Przez pozostałe pory roku można korzystać z tych dostępnych w sklepie, w tym także pochodzących z innych stron świata – jak na przykład azjatyckie grzyby shiitake. Jednak nie trzeba skupiać się tylko na zakupie – można hodować je samemu, a sztuka ta nie jest wcale taka trudna!

Spis treści
Jakimi grzybami są shiitake? Czy grzyby shiitake mają właściwości prozdrowotne? Jak hodować shiitake na kostkach Jak hodować shiitake na drewnie Film: Poradnik hodowli grzybów shiitake w domu

Shiitake – co to za grzyby?

Shiitake to gatunek grzyba witalnego, znany również pod nazwą twardziak jadalny. Od wielu lat wykorzystywany jest w medycynie Dalekiego Wschodu, a to za sprawą wykazywanych właściwości prozdrowotnych. W naturalnych warunkach rośnie w dużych grupach na pniach martwych drzew liściastych w krajach azjatyckich: w Chinach, Japonii i Tajlandii.

Właściwości grzybów shiitake

Włączenie do swojej diety grzybów shiitake będzie korzystne dla zdrowia. Przede wszystkich stanowią bardzo dobre źródło potasu, a co za tym idzie obniżają poziom ciśnienia krwi. Posiadają również sporo niacyny (witamina B3), a także witaminy D3, fosfor i wapń.

Zawarty w nich beta-glukan pomaga zwiększyć odporność organizmu.

Wykorzystując grzyby shiitake w kuchni, w pewnym stopniu możemy zapobiegać ryzyku zachorowania na cukrzycę i miażdżycę.

 

Zestaw do samodzielnej uprawy grzybów Shii-take
Uprawa shiitake z tym zestawem wymaga niewielkiego nakładu pracy, gdyż specjalna miniszklarenka zapewnia odpowiednią wilgotność, a gotowe podłoże ma już w sobie zaszczepioną grzybnię boczniaka ostrygowatego. Uprawę można prowadzić praktycznie wszędzie: w kuchni, garażu, piwnicy itp.
Kup w naszym sklepie online

Możliwości hodowli grzybów shiitake

Decydując się na hodowlę, dobrze jest wybrać sposób, w jaki się to zrobi – możliwe jest między innymi hodowanie na drewnie, na kostce lub na trocinach. W zależności od wyboru sposobu potrzebne będą różne przedmioty. Do hodowli w warunkach domowych potrzebna jest grzybnia. Grzyby shiitake hodowane we własnym zakresie w pomieszczeniach mogą być przechowywane przez cały rok.

► Shiitake na kostce

  1. W przypadku hodowli grzybów shiitake na kostce należy zaopatrzyć się w takową kostkę – dostępna jest w dobrych sklepach ogrodniczych.
  2. Kostkę należy przechowywać przez trzy dni w temperaturze 14-17 °C. Po tym czasie folia musi zostać ściągnięta.
  3. By substrat plonował, należy utrzymać w pomieszczeniu temperaturę 17-19 °C, wilgotność na poziomie 90%, a światło słoneczne powinno docierać do niego przez minimum osiem godzin dziennie.
  4. W takich warunkach codziennie należy wycinać najbardziej dojrzałe grzyby.
  5. Pierwszy zbiór trwa około 2 tygodnie, po tym czasie należy oczyścić substrat po zerwanych trzonkach i wszelkich nieczystościach i zanurzyć w wodzie na 24 godziny.
  6. Po oczyszczeniu kolejny plon nastąpi po około 10 dniach.

Cały proces na kostce można powtarzać 3-5 razy według przytoczonych wytycznych.

Fot. Guys Who Shoot / AdobeStock

► Shiitake na drewnie

Wybierając ten sposób, należy dokonać hodowli na drewnie pochodzącym z drzew liściastych, jak na przykład dąb, buk czy grab. Takie drewno powinno także mieć długość 100-120 centymetrów i średnicę 12-15 centymetrów, a przy tym pochodzić z drzew i gałęzi nie leżących zbyt długo po ścięciu – czas ten powinien wynosić od 1 do 2 miesięcy. Przy zachowaniu tych kwestii hodowla będzie miała naturalną wilgotność, jak i nie będzie zarażona przez inne grzyby. Taka hodowla może być uprawiana od wiosny po jesień.

Fot. thirdkey / AdobeStock
  1. Mając przygotowany odpowiedni pień, należy także uzbroić się w grzybnię shiitake, wiertarkę, świeczkę, zapałki i młotek.
  2. W pniu należy wywiercić otwory i do nich zasadzić grzybnię. Następnie grzybnię zalakować woskiem – przy czym należy pamiętać, że kora drzewa może się lekko zapalić
  3. Całość owinąć folią, po czym odłożyć w ciepłe (ok. 20 °C) i wilgotne miejsce.
  4. Po okresie 1-2 miesięcy kłodę należy wyciągnąć i wyjąć z foli oraz umieścić w wodzie ( na przykład w oczku wodnym, beczce itd.) na 1-2 dni.
  5. Po wyciągnięciu z wody kłody przenosimy do miejsca ciepłego, wilgotnego i osłoniętego przed słońcem. Niedługo po tym powinny pojawić się pierwsze grzyby.

Grzyby rosną najlepiej w cyklu rocznym, możliwe więc jest, że na plon trzeba będzie poczekać nieco dłużej.

Film: Poradnik samodzielnej hodowli grzybów shiitake

reZigiusz / YouTube

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: zhu difeng / AdobeStock

Autor
Hodowla shiitake | Czy możliwa jest domowa uprawa? Od czego zacząć? Jak mieć dużo grzybów?
Hodowla shiitake | Czy możliwa jest domowa uprawa? Od czego zacząć? Jak mieć dużo grzybów?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl