Logo
Logo

Co to jest łysiczka lancetowata? Jedyny taki grzyb w Polsce!

Koniec lata i jesień to czas, kiedy rozpoczyna się grzybobranie! Miłośnicy tego zajęcia z zapałem i koszykami w rękach, wybierają się na poranne spacery w poszukiwaniu grzybów. To dobry czas, by przypomnieć, czym jest łysiczka lancetowata – jedyny w Polsce gatunek z grzybów halucynogennych. Przeczytaj i dowiedz się, czy potrafisz odróżnić go od innych grzybów, czy jego zbieranie jest legalne i jakie ma właściwości.

Spis treści
Czym jest łysiczka lancetowata i kiedy ją można znaleźć? Jakie są charakterystyczne cechy morfologiczne łysiczki lancetowatej? Z jakimi grzybami można pomylić łysiczkę lancetowatą? Gdzie na świecie i w Polsce można spotkać łysiczkę lancetowatą? Czy spożywanie łysiczki lancetowatej jest legalne w Polsce? Jakie są psychoaktywne właściwości łysiczki lancetowatej i dlaczego jest nazywana grzybkiem halucynogennym?

Łysiczka lancetowata, znana również pod nazwą naukową Psilocybe semilanceata, to gatunek grzyba należący do rodziny Hymenogastraceae. Jest to jeden z wielu grzybów, które wzbudzają zainteresowanie zarówno wśród mykologów, jak i osób zainteresowanych jego właściwościami psychoaktywnymi.

Łysiczka lancetowata należy do grzybów psylocybinowych (halucynogennych). Grzyby te wpływają na zmiany nastroju, zaburzają orientację i osłabiają reakcje co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

 

Charakterystyka i morfologia łysiczki lancetowatej

  • Kapelusz: Jest stożkowaty. Ma średnicę 1–2 cm, jest higrofaniczny i może przybierać różne odcienie, od oliwkowego do jasnobrązowego i kasztanowobrązowego. Wysuszony zmienia kolor na jasnosłomkowy lub ochrowy.
  • Blaszki: Są szerokie i przyrośnięte do trzonu. U młodych owocników są jasnobrązowe, u starszych ciemnieją.
  • Trzon: Jest cienki, o wysokości 3-15 cm i średnicy 1-3 mm. Elastyczny, walcowaty i pusty w środku.
  • Miąższ: W stanie suchym jest beżowy, natomiast w stanie wilgotnym szarobrązowy.

Łysiczka lancetowata bardzo łatwo pomylić z toksycznym dla człowieka kołpaczkiem. Różnice to ciemne blaszki łysiczki oraz spiczaste zakończenie kapelusza.

 

Gdzie występuje łysiczka lancetowata?

Łysiczka lancetowata rośnie w wielu miejscach na świecie, w tym w Ameryce Północnej, Europie, Australii, Nowej Zelandii oraz w Chile. W Polsce jest rzadka – można ją znaleźć głównie na górskich halach oraz na pogórzu. Preferuje tereny otwarte, takie jak pastwiska, łąki, trawniki czy pobocza dróg.

Źródło: Grzybofil / Youtube

 

Ze względu na właściwości psychoaktywne, spożywanie łysiczki lancetowatej jest w Polsce nielegalne i podlega karze.

 

Właściwości łysiczki i jej znaczenie

Jest to jeden z tzw. grzybów psylocybinowych, zawierający psylocybinę, substancję psychotropową. Spożycie tego grzyba może prowadzić do zaburzeń postrzegania i percepcji oraz spadku ciśnienia tętniczego. 

W Internecie można znaleźć informacje o tym, że łysiczka lancetowata może pomagać w leczeniu depresji, schizofrenii i zespołu stresu pourazowego jednak pamiętajmy, że nie przeprowadzono oficjalnych badań pod tym kątem i decydując się na używanie tego grzyba można narazić się na niebezpieczeństwo!

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: maaramore© / AdobeStock

Autor
Co to jest łysiczka lancetowata? Jedyny taki grzyb w Polsce!
Co to jest łysiczka lancetowata? Jedyny taki grzyb w Polsce!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl