Logo
Logo

Mieszam te 2 naturalne składniki i czyszczę nimi liście. Zapomniałam o szkodnikach na dobre

Rośliny doniczkowe potrzebują stałej opieki. Nie tylko samym podlewaniem i przesadzaniem żyją. Przecieracie kurz z szafek oraz meblościanek? Rośliny, a w szczególności ich liście także tego wymagają. To zabezpiecza je przed chorobami grzybowymi oraz utrudnia wędrówkę pasożytów. Po polerowaniu liście robią się ładniejsze i znacznie zdrowsze.

Spis treści
Czym czyścić liście roślin doniczkowych? Jaki materiał do czyszczenia wybrać?

Nie zawsze pamiętałam o tym, by to robić. Niestety odbijało się to na zdrowiu moich podopiecznych. Znacznie skracało ich żywot i sprawiało, że wyglądały coraz gorzej. Dlaczego tak było? Bez regularnego czyszczenia i nie mogłam zauważyć, ze na spodach liści robi się coś niepokojącego. Teraz jest inaczej. Dzięki tej czynności ograniczam odkładanie się jaj szkodników oraz kontroluję ich stan. Od kilku lat poleruję je tylko taką mieszanką.

Czym czyścić liście roślin doniczkowych? 2 składniki i po kłopocie!

Liście roślin doniczkowych powinny być pielęgnowane regularnie. Dzięki temu zabezpieczycie je skutecznie przed chorobami grzybowymi oraz szkodnikami. Początkowo stosowałam rozwodniony sok z cytryny, który dobrze doczyszczał i odkażał powierzchnię każdego liścia. Innym sposobem było mieszanie wody z octem, jednak po jakimś czasie wydawało mi się to zbyt ostre zagranie wobec niektórych gatunków.

Jedną z mieszanek, jakie poleciła mi znajoma, jest użycie olejku neem w połączeniu z mydłem potasowym. Wystarczy stworzyć niewielką pastę w stosunku 1:1, aby nałożyć później na ściereczkę. Jeżeli jest zbyt gęsta, dolejmy odrobinę wody, aby łatwiej można było rozprowadzić ją na każdym liściu. Dlaczego akurat te dwa składniki? Poniżej przedstawię wam ich właściwości:

  • mydło potasowe - jest ono niezrównane w ograniczaniu występowania mszyc oraz innych szkodników roślin doniczkowych. Doskonale sprawdza się w opryskach oraz jako środek dezynfekujący. Możecie nim myć narzędzia ogrodnicze oraz doniczki i skrzynki balkonowe. To pomaga w ograniczeniu rozprzestrzeniania się pleśni oraz grzybów. Jest bezpieczne dla ludzi, roślin oraz zwierząt - nie ma szkodliwych, chemicznych dodatków i jest w pełni naturalne. Posiada właściwości antybakteryjne.
  • olejek neem - wywodzi się z Indii i jest stosowany zarówno w przemyśle ogrodniczym, jak i kosmetycznym. Ma właściwości dezynfekujące oraz przeciwgrzybicze. To insekcyd z miodli indyjskiej, który jest najmniej szkodliwy dla pożytecznych owadów. Można przygotowywać opryski na jego bazie oraz pasty, którym zwalczymy mszyce oraz inne drobne insekty.

Czym najlepiej czyścić liście? Jaki materiał wybrać?

Czyszcząc liście różnych roślin doniczkowych należy pamiętać o tym, że powinniśmy wybierać materiały, które nie będą rysować ich delikatnej powierzchni. Wzbraniajcie się od poliestru, który ma w sobie mikroplastik. To szkodliwy materiał dla wszystkich roślin domowych.

Ciekawym rozwiązaniem będą bawełniane szmatki, które zwykle służą wam jako ściereczki kuchenne. Macie zużyte prześcieradło, które już dawno świeci dziurami? Nie pozbywajcie się go! Wytnijcie mniejsze paseczki i posłuży wam za idealny materiał do czyszczenia. Sposobem, który ja preferuję, są bawełniane skarpetki nie do pary.

Dlaczego tak? Nakładamy je na dłoń i idealnie leżą podczas wszelkich pucowań. Mają miękkie włókna, które świetnie zbierają kurz i wszelkie zanieczyszczenia pozostałe na liściach monstery, sansewierii czy innych.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: FotoHelin / AdobeStock

Autor
Mieszam te 2 naturalne składniki i czyszczę nimi liście. Zapomniałam o szkodnikach na dobre
Mieszam te 2 naturalne składniki i czyszczę nimi liście. Zapomniałam o szkodnikach na dobre
Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia i działkowiczka z pasji, uwielbia dzielić się wielką miłością do małego ROD-os. Nieustannie eksperymentuje w swoim ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jest mistrzynią w znajdowaniu domowych sposobów na ogrodowe problemy, oferując praktyczne i kreatywne rozwiązania. Jej działka to żywe laboratorium, gdzie każdy zakątek jest dowodem na to, że z pasją i wiedzą można stworzyć coś wyjątkowego.

 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl