Logo
Logo

Jak pielęgnować jukę w domu? Co zrobić, by rosła przez wiele lat?

Juka świetnie czuje się we wnętrzach. To doskonała roślina doniczkowa zarówno dla doświadczonych ogrodników, jak i zupełnie zielonych - amatorów. Nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji, a w zamian za opiekę odwdzięczy się czupryną żywozielonych liści.

Spis treści
Jak wygląda juka domowa? Gdzie ustawić jukę w domu? Jaką wybrać dla niej doniczkę? Na co zwrócić uwagę, kupując jukę? Jak hodować jukę w domu?

Juka domowa – co to za roślina?

Juka domowa (Yucca) należy do rodziny roślin agawowych (Agavoideae), do której zaliczane są także inne popularne domowe rośliny doniczkowe, jak agawa, dracena (znana jako "smocza palma", nolina wygięta (znana jako „noga słonia”) i kordylina.

W naturze juka występuje na ciepłych i suchych obszarach Ameryki Północnej i Południowej oraz na Karaibach. Rośliny często mają grube, skórzaste i ostro zakończone liście oraz białe kwiaty. Liście wyrastają bezpośrednio z ziemi lub z jednego bądź wielu pędów.

Juki są uprawiane na plantacjach kawy w Ameryce Południowej – zapewniają cień kawowym krzewom. Rokrocznie przyrastają średnio o 30 cm. Juki ścina się po kilku latach, a pocięte łodygi eksportuje do Europy. Tu zostają posadzone, a gdy tylko na sadzonce pojawi się pióropusz liści, trafiają do sprzedaży jako rośliny domowe.

Najbardziej popularna jest zielonoulistniona juka gwatemalska (Yucca elephantipes), zwana także słoniastostopą, jako że w naturalnych warunkach bardzo ją przypomina. W sprzedaży często spotyka się także jukę aloesową (Y. aloifolia) i rostrata (Y. rostrata). Juka zwisłolistna (Y. flaccida) jest rośliną ogrodową. Można także kupić odmiany z jasnym brzegiem liści, np. juka gwatemalska ‘Jewel’.

juka roślina domowa fot. Flower Council Holland juka roślina domowa fot. Flower Council Holland
Juka najlepiej wygląda w ciężkiej, kamiennej donicy. Jeśli masz ochotę na odważną, nowoczesną odsłonę juki, zdrewniały pęd i podstawę liści możesz pomalować naturalną, organiczną farbą.
juka roślina domowa fot. Flower Council Holland juka roślina domowa fot. Flower Council Holland

Na co zwrócić uwagę, kupując jukę?

  • Kondycja
    Roślina powinna wyglądać na zdrową, wolną od chorób i szkodników. Przyjrzyj się, czy nie żerują na niej tarczniki i inne szkodniki.
  • Korzenie
    Zwróć uwagę, czy nie są splecione. To szczególnie istotne w przypadku takich roślin jak juka.
  • Wierzchołek pędu
    Powinien być zabezpieczony warstwą wosku, co chroni go przed obsychaniem i gniciem.
  • Kształt i wielkość
    W sprzedaży juki są dostępne jako rośliny jednopędowe, bezpędowe, z rozgałęzionym pędem (z pnia wyprowadzone są dwa lub więcej pędów bocznych), posadzone pojedynczo lub w kompozycjach złożonych z roślin o różnej wysokości.
  • Rozmiar doniczki
    Dobierz średnicę doniczki do liczby pędów oraz wieku i wysokości rośliny.

Mała Szklarnia / YouTube


Pielęgnacja juki w domu

Juka to bezproblemowa roślina, w dodatku wytrzymała, o mocarnej budowie. Jest więc doskonała dla studenta (lub osoby, która „zabija” wszystkie rośliny).

  • Stanowisko
    Od maja do października juka może stać na zewnątrz, w słonecznym miejscu, ale stopniowo przyzwyczajaj ją do słońca (by liście nie uległy poparzeniu). Na zimę, okres spoczynku, przestaw ją w chłodniejsze miejsce i rzadziej ją podlewaj.
  • Podlewanie
    Juka lubi jasne miejsca i regularne podlewanie – ale nie za obfite (może to prowadzić do gnicia pędu). Im większy i gruby pęd, tym roślina łatwiej sobie radzi.
  • Przycinanie
    Usuwaj żółte i suche liście. Jukę można przyciąć – najlepiej zrobić to w trakcie ciemniejszych miesięcy.
  • Kwitnienie
    Juka domowa może zakwitnąć, zwłaszcza jeśli się ją trochę „zaniedba”.

Tekst Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Flower Council Holland

Autor
Jak pielęgnować jukę w domu? Co zrobić, by rosła przez wiele lat?
Jak pielęgnować jukę w domu? Co zrobić, by rosła przez wiele lat?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl