Świerk czarny

Świerk czarny

Picea mariana

grupa roślin:

Drzewa

podgrupa roślin: iglaste, parkowe, ozdobne liście

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: wzniesiony
 • dekoracyjność: ulistnienie
 • gleba: przepuszczalna, żyzna
 • odczyn gleby: lekko kwaśna
 • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna, gleba wilgotna
 • stanowisko: półcień, słońce
 • zastosowanie: duże ogrody, małe ogrody, ogrody przydomowe, ogrody wiejskie, parki

Świerk czarny (Picea mariana) to drzewo należące do rodziny sosnowatych (Pinaceae). W środowisku naturalnym występuje w Ameryce Północnej, głównie na Alasce. W Polsce czasem spotyka się go w uprawie (zwłaszcza odmiany karłowe). Drzewo dorasta do 20m wysokości.

Posiada smukły, wąskostożkowaty pokrój. Igły są krótkie, kłujące, w przekroju kwadratowe. Od spodu posiadają charakterystyczny błękitny pasek. Szyszki są drobne, wydłużone o fioletowobrunantej barwie. Mogą pozostawać na drzewie przez kilkadziesiąt lat. Nie uwalniają nasion naturalnie. Do rozmnażania potrzebują wystąpienia... pożaru.

Wymagania i uprawa

Świerk czarny zaleca się uprawiać w miejscach słonecznych lub lekko osłoniętych (wtedy posiada pięknie wybarwione igły). Preferuje podłoża żyzne i umiarkowanie wilgotne. Może rosnąć w miejscach bagnistych, tam gdzie zazwyczaj uprawia się wierzby, olsze i jesiony. To gatunek mrozoodporny. Można wysadzać go jesienią lub wiosną.

W pierwszych latach uprawy zaleca się go regularnie podlewać i nawozić. Dobrze reaguje na nawozy organiczne i ściółkowanie. Ważne jest także sporadyczne zimowe podlewanie, które zapobiega występowaniu suszy fizjologicznej. Młode okazy warto regularnie traktować ekologicznymi gnojówkami z roślin przeciw chorobom i szkodnikom.

Świerk czarny - zastosowanie

Drzewo dobrze wygląda w parkach i dużych ogrodach. Nadaje się zarówno do pojedynczych jak i grupowych nasadzeń. Można go wykorzystywać jako ścianę chroniącą przed wiatrem lub dekorację większego zbiornika wodnego. To roślina wciąż mało popularna w Polsce - można ją potraktować jako skarb dendrologiczny.

zdjęcie: clairity on Flickr - Flickr, CC BY 2.0, commons.wikimedia.org

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.pl

Przeczytaj także

Aktualności: ROŚLINA TYGODNIA: Świerk Brewera
Inne rośliny w podgrupie:
Choina kanadyjska (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Cyprysik Lawsona 'Columnaris' (fot. Praktiker) Cyprysik Lawsona 'Columnaris' (fot. Praktiker) Jodła kalifornijska (fot. www.hortulus.com.pl) Jodła kaukaska (fot. Franz Xaxer, Wikimedia Commons)
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńPOINSECJA. (VIDEO) Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?

Pytanie czytelnika: Jak co roku zdecydowałam się na zakup gwiazdy betlejemskiej. Zależy mi na tym, żeby jak najdłużej cieszyć się jej ...