Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Jak zwalczyć czerwoną nitkowatość traw?

Na pytanie odpowiada Christine Waldken - ekspert Gardeners` World.

czerwona nitkowatość traw

Czerwona nitkowatość jest chorobą, która na początku objawia się czerwonawymi plamami na trawniku, zmieniającymi później kolor na jasnobrązowy lub żółtawy. Średnica plam waha się od 8 do 25 cm. Choroba może wystąpić w każdej porze roku, ale często zauważa się ją późnym latem i jesienią.

Środki zawierające trifloksystrobinę (produkowane np. przez firmę Bayer) chronią trawnik [w Polsce nie ma preparatu zarejestrowanego do zwalczania tej choroby – red.]. Mogą być stosowane przez cały rok, o ile nie jest mroźno lub nie panuje susza.

Ja wolę nie używać fungicydów do pielęgnacji trawnika, decyduję się na nawóz – siarczan amonu (15 g na metr kwadratowy) w połączeniu z aeracją oraz usuwaniem filcu trawnikowego. Nie stosuj nawozów azotowych po sierpniu – powstające przyrosty będą delikatne, a przez to później podatne na inne choroby.

Gardeners' World - Edycja Polska marzec-kwiecień 2015
zdjęcie: Adam Pasco, Tim Sandal


Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńŚwierk, jodła czy sosna? Jaką CHOINKĘ wybrać na Boże Narodzenie?

Co roku przed świętami Bożego Narodzenia zadajemy sobie pytanie: świerk, jodła czy sosna? Może poniższy tekst pozwoli Ci znaleźć odpowiedź. ...