Logo
Logo

Czosnek Karatawski (Allium karataviense)

Czosnek Karatawski (Allium karataviense) | To ozdobna bylina cebulowa, której niebieskozielone, połyskliwe liście tworzą efektowną rozetę nad ziemią. Wiosenne, gwiazdkowate kwiatostany dodają uroku każdemu ogrodowi. Łatwa w uprawie, preferuje słoneczne stanowiska i żyzne gleby. Czosnek Karatawski jest idealny do skalniaków, na rabaty oraz w donicach na balkonach. Mrozoodporny i długowieczny, czosnek ten może pozostać na jednym stanowisku przez wiele lat, zachowując swoje dekoracyjne właściwości. To doskonała propozycja dla każdego ogrodnika ceniącego piękno i niewielkie wymagania pielęgnacyjne.
  • Dekoracyjność: kwiatostany, ulistnienie
  • Gleba: żyzna, próchniczna, przepuszczalna
  • Kolor kwiatów: kremowe, różowe
  • Kwiatostan: baldach
  • Kwiaty: drobne
  • Odczyn gleby: zasadowa, obojętna, lekko zasadowa
  • Pokrój: rozłożysty, wyprostowany
  • Zapach: cała roślina
  • Wysokość: 15-30 cm
  • Okres kwitnienia: IV, V
  • Trwałość liści: sezonowe
  • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
  • Stanowisko: słońce
  • Zastosowanie: roślina dekoracyjna, tarasy, skalniaki, rabaty, w grupie, ogrody przydomowe, pojemniki, balkony
  • Spis treści
    Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Wybrane odmiany

    Czosnek Karatawski (Allium karataviense) to bylina cebulowa z rodziny czosnkowatych (Allioideae). Naturalnie występuje w Azji Środkowej (min. w Turkiestanie, Tadżykistanie i Uzbekistanie), ale jest też uprawiany w innych rejonach świata jako roślina ozdobna.

    Jak wygląda czosnek Karatawski? Czym się wyróżnia?

    Czosnek Karatawski osiąga zaledwie 15-30 cm, ale jest zaskakująco okazały. Jego największą ozdobą są duże, mięsiste, szrokolancetowate, połyskliwe, niebieskozielone liście z wyraźnym, podłużnym unerwieniem, które wyrastają po 2-4 z dużej cebuli i tworzą ponad ziemią rozłożystą rozetę. Pozostają dekoracyjne jeszcze długo po przekwitnieniu rośliny i zasychają dopiero latem.

    Czosnek Karatawski kwitnie wiosną (IV-V) wytwarzając bardzo duże jak na rozmiar rośliny, główkowate, ażurowe, ale jednocześnie gęste kwiatostany, złożone z licznych, małych, gwiazdkowych, biało-różowych kwiatów. Kwiatostany wyrastają na szczycie krótkiej, grubej, sztywnej, nagiej łodyżki i są otoczone rozetą szeroko rozłożonych liści. Po przekwitaniu kwiaty przekształcają się w ażurowe owocostany, zawierające mnóstwo nasion.

    Jakie są wymagania uprawowe czosnku Karatawskiego?

    Czosnek Karatawski najlepiej rozwija się na stanowiskach słonecznych i na żyznych, przepuszczalnych, lekko wilgotnych, bogatych w wapń glebach. Nie znosi nadmiernej wilgotności podłoża, gdyż wtedy łatwo zapada na choroby grzybowe, a jego cebule gniją. Nie lubi również suszy, bo wtedy słabo kwitnie i źle się rozwija. Jest natomiast w pełni mrozoodporny i może być uprawiany na terenie całego kraju.

    Czosnek Karatawski jako gatunek może być rozmnażany przez nasiona, jednak odmiany ozdobne poleca się rozmnażać przez cebulki przybyszowe (zakwitną po 2-3 latach).

    Kiełkujący i kwitnący czosnek Karatawski
    Fot. Perovskia, aleks22n
    Kiełkujący i kwitnący czosnek Karatawski odmiany 'Ivory Queen'.

    Jak pielęgnować czosnek Karatawski?

    Kiedy czosnek przekwita, warto usunąć z niego przekwitłe kwiatostany, aby nadmiernie nie wyczerpywały cebuli.

    Roślina ta na jednym stanowisku może pozostać przez wiele lat, jednak aby lepiej kwitł i tworzył ładniejsze liście, co 3-4 lata czosnek warto go wykopać i przenieść w nowe miejsce. Cebule wykopuje się latem, po zasuszeniu przez roślinę liści, a następnie przechowuje w suchym, zacienionym miejscu i sadzi ponownie do gruntu jesienią (IX-X), umieszczając je na głębokości równej ich trzykrotnej wysokości.

    Szkodniki i choroby czosnków ozdobnych

    Czosnek Karatawski jest dość odporny na choroby, ale rośliny uprawiane w niewłaściwych warunkach, mogą być porażane przez choroby grzybowe jak np. fuzaryjna zgnilizna czosnku czy biała zgnilizna cebuli.

    Zastosowanie, czyli gdzie sadzić czosnek Karatawski?

    Czosnek Karatawski w ogrodzie najładniej prezentuje się posadzony w grupach. Ponieważ jednak latem przechodzi w stan spoczynku i znika z rabaty, dobrze jest komponować go z roślinami, które zasłonią opuszczone przez czosnek stanowisko jak np. trawy ozdobne, trzmielina Fortune'a, rogownica kutnerowata czy floksy szydlaste. Czosnek doskonale nadaje się też do sadzenia na skalniakach i w ogórkach żwirowych, a nawet na trawnikach. Można też uprawiać go z innymi wiosennymi roślinami cebulowymi w donicach na balkonach lub tarasach.

    Wybrane odmiany czosnku Karatawskiego

    Gdzie kupić czosnek Karatawski?

    Czosnek Karatawski jest dostępny głównie w okresie jesiennym, w centrach ogrodniczych, szkółkach roślin, oraz sklepach internetowych oferujących rośliny ogrodowe (np. albamar.pl, sklep.zielonyogrodek.pl). Można go także znaleźć na targach ogrodniczych czy poprzez kluby ogrodnicze, które organizują wymiany roślin. Przy zakupie warto upewnić się, że rośliny są zdrowe i dobrze rozwinięte, a także że są to odpowiednie odmiany tej byliny cebulowej.


    Zdjęcia: 7monarda, cristographic, avoferten / AdobeStock

    Autor
    Czosnek Karatawski
    Czosnek Karatawski
    Katarzyna Józefowicz

    Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

     
    Powiązane tematy

    Komentarze

    Dodaj komentarz
    Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl