Logo
Logo

Perełkowiec drobnolistny / Sofora (Sophora prostrata)

Perełkowiec drobnolistny / Sofora (Sophora prostrata) | To roślina, która swoim wyglądem i łatwością uprawy zdobywa serca miłośników zieleni. Zaskakujące, labiryntowe układy gałązek perełkowca sprawiają, że jest niezwykle dekoracyjna. Ma niewielkie wymagania i wystarczy zaledwie odrobina uwagi, by ten wyjątkowy ażurowy krzew z Nowej Zelandii stał się gwiazdą Twojego domu. Ten poradnik wprowadzi Cię w tajniki uprawy perełkowca oraz podpowie, jak zadbać o jego potrzeby.
  • Dekoracyjność: ulistnienie, pędy
  • Gleba: żyzna, próchniczna, przepuszczalna
  • Kolor kwiatów: żółte
  • Kwiaty: wargowe
  • Odczyn gleby: obojętna
  • Pokrój: wzniesiony, rozłożysty, krzaczkowaty
  • Wysokość: 1-1,5 m
  • Trwałość liści: sezonowe
  • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
  • Stanowisko: półcień
  • Zastosowanie: tarasy, wnętrza, pojemniki
  • Spis treści
    Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Gdzie kupić

    Perełkowiec drobnolistny (Sophora prostrata), nazywany też soforą lub szupinem, to duży, gęsty, wolno rosnący krzew z rodziny bobowatych (Fabaceae). Naturalnie występuje w Nowej Zelandii, ale w postaci odmian uprawiany jest też w wielu innych rejonach świata jako roślina ozdobna do domu i na taras.

    Jak wygląda perełkowiec drobnolistny?

    Najpopularniejszą odmianą perełkowca uprawianą jako roślina doniczkowa jest 'Little Baby'. To odmiana karłowata, która dorasta do ok. 1-1,5 m wysokości. Perełkowiec charakteryzuje się bardzo charakterystycznymi, zygzakowato powyginanymi, licznymi, rozgałęzionymi, cienkimi pędami, które są pokryte niezbyt licznymi, pierzastymi liśćmi. Są one złożone z naprzeciwległych par malutkich i drobnych, jajowatych, zielonych listków (przypominają wyglądem miniaturową wersję liści robinii akacjowej). Ze względu na cienkie, zygzakowate pędy i drobne liście, krzew posiada bardzo ażurowy, minimalistyczny i trochę nieporządny pokrój.

    Perełkowiec uprawiany w donicy w odpowiednich warunkach może też kwitnąć, wydając latem (VI-VIII) żółte, niewielkie, ale interesujące, motylkowe kwiaty.

    Jakie są wymagania perełkowca drobnolistnego?

    Perełkowiec preferuje widne, ale osłonięte przed bezpośrednim słońcem stanowiska oraz żyzne, próchnicze, przepuszczalne, stale lekko wilgotne podłoża o lekko kwaśnym odczynie pH.

    W sezonie wegetacyjnym oczekuje umiarkowanej, najlepiej pokojowej temperatury, zimę natomiast powinien spędzać w chłodnym pomieszczeniu (ok. 10-12°C), gdzie będzie mógł przejść okres spoczynku. Warto zaznaczyć, że w okresie tym roślina może zrzucić część lub wszystkie liście, co jest zjawiskiem naturalnym.

    Pielęgnacja perełkowca drobnolistnego w doniczce

    Perełkowiec drobnolistny jest wrażliwy na nieodpowiednie podlewanie. Nie zanosi ani przesuszenia ani zalania – powinien być podlewany często, lecz umiarkowanie. Nie jest też szczególnie żarłoczny, wiec nie wymaga intensywnego nawożenia. W czasie zimy należy ograniczyć jego podlewanie do minimum i zaprzestać nawożenia. 

    Perełkowiec nie wymaga systematycznego przycinania, znosi natomiast zabieg bardzo dobrze, dlatego jeśli nadmiernie się rozrośnie, można skorygować jego pokrój za pomocą cięcia (najlepiej wiosną).

    Choroby i szkodniki perełkowca drobnolistnego

    Perełkowiec nie jest podatny na infekcje oraz ataki szkodników, może natomiast cierpieć z powodu chorób fizjologicznych (np. zgnilizna korzeni, zrzucanie liści), wynikających z błędów uprawowych (np. zalanie, przesuszenie, gwałtowne zmiany temperatur, zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura, nadmierne nasłonecznienie, przenawożenie).

    Gdzie najlepiej postawić perełkowca?

    Ze względu na swój dość szczególny i nietypowy wygląd, perełkowiec najlepiej prezentuje się w doniczce jako soliter, ustawiony na eksponowanym stanowisku, gdzie jego pędy i drobne listki będą dobrze widoczne. Szczególnie efektownie prezentuje się w większych nowoczesnych wnętrzach. Jeśli jednak chcemy zestawiać go z innymi roślinami dobrze wybierać te o większych, wyrazistych liściach, takimi jak monstera czy różne odmiany fikusów. Kontrastujące kształty i tekstury liści tych roślin wzmocnią wizualny efekt i przyciągną uwagę, tworząc wrażenie bogactwa i różnorodności w domowej dżungli.

    Roślina nadaje się też do formowania jako drzewko bonsai.

    Gdzie kupić perełkowca drobnolistnego w doniczce? 

    Perełkowiec drobnolistny to mało popularna roślina doniczkowa, którą rzadko znajdziemy w sklepach stacjonarnych. Najłatwiej kupić ją przez Internet, np.:

     

    Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Sophora prostrata / wallygrom / CC BY-SA 2.0.

    Autor
    Perełkowiec drobnolistny / Sofora
    Perełkowiec drobnolistny / Sofora
    Katarzyna Józefowicz

    Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

     

    Komentarze

    Dodaj komentarz
    Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl