Logo
Logo

Wiąz pospolity / Wiąz polny (Ulmus minor)

Wiąz pospolity / Wiąz polny (Ulmus minor) | To drzewo, które zachwyca swoją majestatycznością i wszechstronnością, przez co często kojarzy się z siłą i wytrzymałością. Gatunek posiada gruby pień, otulony spękaną korowiną, oraz poziomo ułożone konary tworzą niepowtarzalny krajobraz. Liście wiązu, zielone, niesymetryczne, jajowate lub lancetowate, dodają uroku każdej przestrzeni. Drzewo to kwitnie wczesną wiosną, a jego drobne kwiaty przekształcają się w nasiona, które są ozdobą samą w sobie. Wiąz pospolity najlepiej rośnie na ciepłych, słonecznych stanowiskach i żyznych glebach. Jego uprawa nie jest skomplikowana, a drzewo to doskonale nadaje się zarówno do parków, jak i prywatnych ogrodów. Dowiedz się więcej o tym niezwykłym drzewie i jego odmianach.
  • Dekoracyjność: cała roślina
  • Gleba: torfowa, żyzna, przepuszczalna, bogata w wapń
  • Kolor kwiatów: żółte, zielonkawe
  • Kwiatostan: wiechowaty
  • Kwiaty: drobne
  • Odczyn gleby: zasadowa, obojętna, lekko zasadowa
  • Pokrój: wzniesiony
  • Okres kwitnienia: III, IV
  • Trwałość liści: sezonowe
  • Korona: nieregularna, asymetryczna, wyprostowana, owalna
  • Wilgotność: gleba wilgotna
  • Stanowisko: słońce
  • Zastosowanie: nasadzenia naturalistyczne, pojedynczo, duże ogrody, parki, zieleń miejska
  • Spis treści
    Opis rośliny Wymagania i uprawa Szkodniki i choroby Zastosowanie Wybrane odmiany Gdzie kupić?

    Wiąz pospolity (Ulmus minor), nazywany też wiązem polnym, to duże drzewo z rodziny wizowatych (Ulmaceae). Roślina występuje naturalnie w Europie (także w Polsce, gdzie uznawana jest za gatunek rodzimy), Azji Zachodniej i Afryce północnej, gdzie najchętniej zasiedla lasy i obrzeża rzek. Posiada też kilka odmian, uprawianych w parkach i ogrodach jako drzewa ozdobne.

    Jak wygląda wiąz pospolity?

    Wiąz polny to okazałe drzewo o stosunkowo wąskiej, ale bardzo zmiennej koronie, mogące dorastać do ok. 30 m wys. Drzewo posiada gruby pień, otulony mocno spękaną korowiną, silne, niemal poziomo ułożone konary oraz liczne pędy, pokryte sezonowymi, zielonymi, niesymetrycznymi, jajowatymi lub lancetowatymi liśćmi z zaostrzonym wierzchołkiem i wyraźnie zaznaczonym na blaszce unerwieniem. U niektórych odmian na starszych pędach widoczne są też charakterystyczne listwy korkowe.

    Drzewo zakwita wczesną wiosną (III-IV), rozwijając na pędach drobne kwiaty, osadzone na krótkich szypułkach i zebrane w gęste pęczki (kwiatostan wierzchotkowy). Po przekwitnieniu, kwiaty przekształcają się w nasiona (skrzydlaki), mające postać orzeszków otoczonych dyskowatym, skórzastym skrzydełkiem. Nasiona zebrane są na pędach w niewielkie kępki.

    Wymagania i uprawa wiązu pospolitego

    Wiąz polny uważany jest za gatunek pionierski, ale mimo iż potrafi dostosować się do różnych warunków, to najlepiej czuje się na ciepłych, słonecznych stanowiskach i żyznych, bogatych w składniki pokarmowe, lekko wilgotnych glebach, zasobnych w wapń. Drzewo posiada średnią mrozoodporność (znosi spadki temp do ok. -20/-23°C), wiec powinno być uprawiane w cieplejszych rejonach kraju.

    Gatunek może być rozmnażany przez wysiew nasion, jednak jego odmiany rozmnaża się przez szczepienie.

    Choroby i szkodniki wiązów

    Wiąz polny może być atakowany przez różne choroby i szkodniki (np. mszyce, szpeciele, wciorniastki, przędziorki, czerwce), ale najbardziej zagraża mu agresywna choroba grzybowa znana jako holenderska choroba wiązu (grafioza), która może w krótkim czasie doszczętnie zniszczyć całe drzewo. Do jej rozprzestrzeniania przyczyniają się chrząszcze z podrodziny korników (ogłodki), roznoszące zarodniki grzyba po całej roślinie. Zwalczanie choroby jest bardzo trudne i polega przede wszystkim na profilaktyce czyli całkowitym usuwaniu wczesną wiosną, jeszcze przed wylotem chrząszczy, porażonych drzew wraz z korą, pokrywającą pniaki oraz uprawie odmian jak najbardziej odpornych lub tolerancyjnych na chorobę.

    Wyjątkowo cenne odmiany można spróbować opryskiwać jednym z aktualnie polecanych preparatów ochrony roślin (warto szukać zamienników stosowanego dawnej, a obecnie wycofanego ze sprzedaży Topsinu M 500 SC, polecane zamienniki to głównie Switch 62,5 WG), jednak na chwilę obecną nie ma zarejestrowanych środków, dedykowanych specjalnie na tę chorobę.

    Zastosowanie wiązu pospolitego w ogrodzie

    Wiąz polny jako gatunek rzadko bywa uprawiany w ogrodach (dawniej sadzony w parkach, jednak ze względu na swoją wrażliwość na popularną chorobę wiązów, w zieleni miejskiej pojawia się obecnie znacznie rzadziej), gdyż dużo bardziej atrakcyjne są jego odmiany ozdobne. Drzewa osiągające większe rozmiary i posiadające ozdobne liście, sprawdzają się jako solitery i mogą stanowić w ogrodzie piękny akcent kolorystyczny (np. odmiana 'Argenteovariegata'). Odmiany karłowe znakomicie nadają się natomiast do tworzenia ciekawych drzewek typu bonsai.

    Wybrane odmiany wiązu pospolitego

    • 'Lobel' ('Bea Schwarz') – odmiana mieszańcowa, odporna na holenderską chorobę wiązów
    • 'Argenteovariegata' – piękna, ale wrażliwa na holenderska chorobę wiązów odmiana o biało-zielonych, pstrych liściach, ok. 10-15 m wys
    • 'Jacqueline Hillier' – karłowa odmiana o krzaczastym pokroju i zielonych liściach, polecana do tworzenia bonsai,. ok. 3-4 m wys

    Jak i gdzie kupować sadzonki wiązu pospolitego?

    Przy zakupie wiązu pospolitego ważne jest, aby wybrać zdrowe, dobrze rozwinięte egzemplarze z renomowanych źródeł. Najlepiej wybierać kilkuletnie sadzonki w donicy. Oto kilka polskich sklepów internetowych, gdzie można nabyć wiąz pospolity:

     

    Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: simona, Dmitrii Potashkin, Anna, nahhan / AdobeStock 

    Autor
    Wiąz pospolity / Wiąz polny
    Wiąz pospolity / Wiąz polny
    Katarzyna Józefowicz

    Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

     

    Komentarze

    Dodaj komentarz
    Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl