Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Jakie krzewy są przyjazne dzikim stworzeniom?

Jaki przyjazny dzikim stworzeniom krzew mogę uprawiać na słonecznym stanowisku? Na pytanie odpowiadają eksperci Gardeners` World.

pszczoła fot. chezbeate Pixabay

Odpowiada Matt Biggs:

Sporo oczekujesz od jednej rośliny, więc musisz się dobrze zastanowić przed dokonaniem wyboru. Pszczoły i motyle potrzebują nektaru, a ptakom potrzebne są miejsca gniazdowania i nocowania oraz owady, owoce i jagody, którymi się żywią.

Budleja Dawida z serii ‘Buzz’ występuje w wielu odmianach barwnych i jest pierwszą karłową odmianą – osiąga 90–120 cm wysokości. Wśród jej zalet można wymienić kwitnienie już w pierwszym roku, niezawiązywanie nasion i atrakcyjność dla motyli i pszczół.

Lawendy, np. ‘Hidcote’, przywabiają chmary motyli i pszczół, a szczygły wydziobują ich nasiona. Ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea) ‘Red Column’ oferuje cierniste kryjówki do gniazdowania, nektar wiosną i jesienne pożywienie w postaci jagód, uwielbianych przez drozdy i kosy. Jego kwiaty ślicznie pachną, z pewnością ten zapach uwiedzie także ciebie.

kalina koralowa
Soczyste jagody kaliny koralowej (Viburnum opulus) przyciągają ptaki jak magnes
buddleja skrętolistna
Owady zapylające przywabia urocza
budleja skrętolistna (Buddleja alternifolia)

 

Odpowiada Chris Beardfshaw

Budleja – „motyli krzew” – jest oczywistym wyborem, wybierz jednak budleję skrętolistną (B. alternifolia), która rozkwita niekończącą się obfitością jasnopurpurowych, wypełnionych nektarem kwiatów.

Kalina koralowa (Viburnum opulus) jest dobrym wyborem pod kątem ptaków, ponieważ zawiązuje ogromne ilości jesiennych jagód. Sprawdzą się również róże, zwłaszcza gatunkowe, jak róża czerwonawa (R. rubrifolia) dostarczająca zarówno kwiatów, jak i owoców.

 

Gardeners' World Listopad-Grudzień 2015
zdjęcia: Sarah Cuttle, Jason Ingram, Tim Sandall, Rachel Warne, chezbeate Pixabay


Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńPOINSECJA. (VIDEO) Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?

Pytanie czytelnika: Jak co roku zdecydowałam się na zakup gwiazdy betlejemskiej. Zależy mi na tym, żeby jak najdłużej cieszyć się jej ...