pelargonia rabatowa

Pelargonia rabatowa

Pelargonium hortorum, syn. Pelargonium zonale

grupa roślin:

Byliny

podgrupa roślin: na słoneczne stanowisko, kwitnące wiosną, kwitnące latem

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: wzniesiony
 • wysokość: 30-50cm
 • dekoracyjność: kwiaty
 • kolor kwiatów: białe, czerwone, fioletowe, różowe, wielobarwne
 • okres kwitnienia: IV, IX, V, VI, VII, VIII, X
 • trwałość liści: zimozielone
 • gleba: przepuszczalna
 • zastosowanie: balkony, rabaty, tarasy

Pelargonia rabatowa (Pelargoniom zonale, syn P. hortorum) należy do rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae). Pochodzi z Afryki, chociaż odmiany dostępne w sprzedaży są wyselekcjonowane przez botaników. To krótkowieczna, drewniejąca u podstawy bylina, osiągająca zwykle do 50cm wysokości. Posiada okrągławe, karbowane na brzegach liście, wydzielające intensywny zapach. Okres kwitnienia jest zróżnicowany - najczęściej od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Kwiaty - pojedyncze, półpełne lub pełne - mają barwę białą, różową, fioletową, czerwoną lub mieszaną. Owocem jest zamknięta, sucha rozłupnia.

Wymagania i uprawa:

Pelargonia rabatowa (jak wszystkie rośliny z tego rodzaju) jest łatwa w uprawie. Lubi stanowiska słoneczne, jednak radzi sobie także w półcieniu. Nie ma dużych wymagań glebowych - podłoże powinno być przede wszystkim przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne. Dobrym podłożem jest torf wymieszany z piaskiem. Pelargonie na zewnątrz (w gruncie lub pojemnikach) można uprawiać od drugiej połowy maja. Jesienią - przed nadejściem mrozów - należy przenieść je do widnego, chłodnego pomieszczenia.

Roślina wymaga regularnego podlewania (w czasie upałów nawet co 1-2 dni). Należy przy tym uważać, aby nie moczyć liści i kwiatów. Dodatkowo można ją regularnie nawozić (co 1-2 tygodnie) nawozami specjalistycznymi dla pelargonii lub do roślin o ozdobnych kwiatach. Zaleca się uszczykiwać przekwitające kwiaty (to przedłuży okres kwitnienia) i pędy (dla lepszego krzewienia). Może być atakowana przez mszyce i ślimaki.

Zastosowanie:

Pelargonię rabatową, jak sama nazwa wskazuje, powszechnie uprawia się w gruncie - na rabaty. Roślinę można jednak uprawiać tradycyjnie - w pojemnikach - jako ozdobę nie tylko ogrodu, ale także balkonu. To tradycyjny gatunek ceniony w ogrodach wiejskich.

Inne zdjęcia tej rośliny Pelargonia rabatowa Pelargoniom zonale

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.pl
Inne rośliny w podgrupie:
Floks Douglasa (fot. Jerzy Opioła, wiki.cc) Akant miękki Acanthus mollis astry ogrodowe fot. kellyhouse718 - Pixabay.com Aster nowobelgijski (fot. TeunSpaans, wikipedia commons) Dyptam jesionolistny (fot. wikipedia, domena publiczna)
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńPOINSECJA. (VIDEO) Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?

Pytanie czytelnika: Jak co roku zdecydowałam się na zakup gwiazdy betlejemskiej. Zależy mi na tym, żeby jak najdłużej cieszyć się jej ...