Logo
Logo

Dlaczego pomidory pękają? Przyczyny i rozwiązania!

Pomidory to najchętniej uprawiane warzywa, które znajdują swoje miejsce nie tylko w szklarniach i ogrodach, ale również na balkonach. Wymagają odpowiedniej pielęgnacji: nawożenia, właściwego podłoża, podlewania i odpowiedniego stanowiska. Niestety zdarza się, że mimo zapewnienia pomidorom najlepszych warunków ich skórka pęka. Psuje to wygląd pomidora, ale przede wszystkim sprawia, że do wnętrza łatwiej mogą dostać się patogeny, wywołujące choroby. Dlaczego pomidory pękają? Co zrobić, żeby pomidory nie pękały?

Spis treści
Dlaczego pomidory pękają? Jak zapobiegać pękaniu pomidorów?

Pękanie pomidorów – przyczyny

Najczęstszą przyczyną pękania pomidorów są nagłe i duże zmiany wilgotności podłoża. Dotyczy to więc suszy, a następnie intensywnych opadów. Do pękania pomidorów może doprowadzić również obfite podlanie przesuszonych roślin. Dotyczy to także dużych zmian wilgotności powietrza w tunelu foliowym lub szklarni. Po okresowej suszy roślina próbuje „napić się na zapas”, co powoduje pęcznienie owoców i w efekcie pękanie skórki.

Inną przyczyną pękania pomidorów jest nadmierne obrywanie liści, chociaż zabieg ten ogólnie jest korzystny i pozwala uzyskać smaczniejsze owoce oraz sprawić, że pomidory szybciej dojrzeją, to nie należy przesadzać. Na roślinie zawsze powinno zostać kilkanaście liści. Nie należy również obrywać zbyt dużej ilości liści jednego dnia. Najlepiej usuwać 1 lub 2 listki dziennie. Dowiedz się więcej o obrywaniu liści pomidorów

Warto pamiętać, że na pękanie narażone są bardziej odmiany pomidorów o mięsistych owocach i cienkiej skórce. Jeśli problem z pękaniem skórki pojawia się często w naszej uprawie, to warto wybierać odmiany, które są mniej podatne na to zjawisko: Jawor, Baron, Koralik, Koneser, czy Rumba Ożarowska.

infouprawa / YouTube


Jak zapobiegać pękaniu pomidorów?

Podstawą uprawy pomidorów powinno być zapewnienie roślinom stałej wilgotności podłoża, a więc regularnie podlewać pomidory, nie dopuszczając do ich przesuszenia. Jeśli już do tego doszło, to niezbędne będzie stopniowe podlewanie pomidorów, aby podłoże stawało się delikatnie wilgotne, a żeby nie przelać roślin. Gleba powinna być stale wilgotna, ale nie mokra.

Pomocne może być dodanie hydrożelu do podłoża podczas wysadzania lub przesadzania roślin – zatrzyma on wodę, którą będzie oddawał w trakcie suszy, co zapobiegnie nagłym wahaniom wilgotności podłoża.

Przy uprawie pomidorów w tunelu należy pamiętać o zapewnieniu stałej wilgotności powietrza (około 65%). Ważne jest również prawidłowe obrywanie liści, szczególnie z wierzchołka rośliny. Całkowite ogołocenie gałązek nie jest korzystne, a ogławianie (usuwanie górnych liści w celu zahamowania wzrostu krzewu) powinno być przeprowadzane rozsądnie. Powyżej górnego kwiatostanu należy zostawić co najmniej 3 liście, a zabieg zakończyć około 2 miesiące przed planowanym zakończeniem uprawy.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie: RadilaRadilova / Depositphotos

Autor
Dlaczego pomidory pękają? Przyczyny i rozwiązania!
Dlaczego pomidory pękają? Przyczyny i rozwiązania!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (12)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl