Logo
Logo

Kwasy humusowe | Dlaczego warto je stosować w ogrodzie?

Pytanie czytelnika: Kilkukrotnie zauważyłam w sklepie ogrodniczym preparaty z kwasami humusowymi. Widziałam także reklamę w jednym z pism ogrodniczych, gdzie nazywano je "czarnym złotem"!. Zaintrygowała mnie, ale nie mam jeszcze wiedzy i przekonania do kolejnej nowości. Czym są te kwasy i czy warto je stosować w ogrodzie? A jeśli tak, to do czego i jak to robić?

Spis treści
Czym są i jak powstają kwasy humusowe? Jak działają kwasy humusowe? Jak stosować kwasy humusowe w ogrodzie?

Kwasy humusowe, próchnicowe powstają w wyniku procesów rozkładu związków organicznych znajdujących się w glebie. Wchodzą w skład próchnicy glebowej, tworząc naturalne substancje próchniczne (zawierają więc m.in. materię organiczną, pożyteczne mikroorganizmy, węgiel organiczny), a najlepiej poznane do tej pory są dwa: kwas huminowy i kwas fulwowy oraz huminy i ulminy (najmniej poznane).

Kwasy humusowe mogą pochodzić z różnych źródeł, jednak najlepszymi parametrami dotyczącymi gęstości, stosunku C : N i jednorodności charakteryzują się te uzyskane z leonardytów (kopaliny będące formą pośrednią między torfem a węglem brunatnym). Kwasy humusowe znajdują się także w naturalnych nawozach ogrodowych - np.: w oborniku (świeżym i granulowanym), kompoście oraz ściółce (ze słomy, kory lub zrębków).

Stosowanie kwasów humusowych w ogrodzie poprawia właściwości fizykochemiczne gleby oraz wzbogaca ją w korzystne, dostępne dla roślin związki mineralne i organiczne!

Humus Active Papka
Humus Active Papka
W 1 ml nawozu Humus Active znajdują się miliardy PM-ów – Pozytywnych Organizmów pochodzących z uszlachetnionego przez dżdżownice kalifornijskie obornika zwierząt kopytnych z nieintensywnych gospodarstw rolnych. 2 litry Humusu Active efektywnie zastępują minimum 1 tonę obornika.
Kup w naszym sklepie!

Jak działają kwasy humusowe?

✓ Poprawiają strukturę gleby – tworzenie się struktury gruzełkowatej, poprawę stosunków powietrznych i magazynowanie wody!
✓ Poprawiają dostępność i zdolność roślin do pobierania składników pokarmowych z gleby.
✓ Stymulują rozwój pożytecznych mikroorganizmów glebowych, które przyspieszają szybszą mineralizację glebowej materii organicznej.
✓ Stymulują wzrost systemu korzeniowego, wpływając pozytywnie na wzrost i plonowanie roślin.

Jak stosować kwasy humusowe w ogrodzie?

Preparaty z kwasami humusowymi można łatwo kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Oto kilka z nich: Humik, Humus Active, Florahumus, Rosahumus.

Można je stosować przez cały sezon: od wiosny do jesieni. Wystarczy tylko rozpuścić nawóz w wodzie i stosować go do podlewania gleby. Należy bezwzględnie przestrzegać dawkowania podanego na opakowaniu! Nawozy humusowe trudno przedawkować, jednak nadmierne ich stosowanie może być niekorzystne dla roślin. 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Shabeer Ali / Pixabay

Autor
Kwasy humusowe | Dlaczego warto je stosować w ogrodzie?
Kwasy humusowe | Dlaczego warto je stosować w ogrodzie?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl