Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Przesadzanie starej winorośli - jak to zrobić?

Jak mogę przesadzić dobrze ukorzenioną winorośl? Na pytanie odpowiada Chris Beardshaw - ekspert Gardners` World.

stara winorośl fot. Hans Braxmeier Pixabay

Powodzenie całej operacji będzie zależało od troski, z jaką zostanie przeprowadzona. W wypadku starej winorośli konieczne będzie wykopanie jak największej bryły ziemi z korzeniami, na głębokość przynajmniej 60 cm i średnicy 90 cm – o ile to możliwe. Niewątpliwie wiele z głównych korzeni ulegnie uszkodzeniu, dlatego pracę należy wykonać kiedy roślina znajduje się w stanie spoczynku.

Poproś o pomoc w podniesieniu bryły korzeniowej; przeniesienie jej na rozłożoną plandekę ułatwi pracę. Przygotuj wcześniej donicę, częściowo napełniając ją podłożem; jeśli ma się ona stać docelowym domem winorośli, wybierz największą z możliwych donic, biorąc miarę z bryły korzeniowej.

Na dnie pojemnika umieść warstwę keramzytu i dopełnij ją mieszanką 50:50 podłoża John Innes No. 3 [jeśli go nie posiadasz, zastosuj żyzną ziemię piaszczysto-gliniastą o obojętnym pH – red.] i grubego żwiru. Ogranicz część nadziemną, skracając każdy główny pęd do dwóch pąków.

Dbaj o nawadnianie winorośli, kiedy wiosną ruszy jej wegetacja, i przygotuj się na początkowy dość słaby wzrost, ponieważ zwykle potrzeba jednego sezonu, by roślina się przyjęła, podczas którego możesz ją przycinać do pożądanego kształtu.

Gardeners' World Listopad-Grudzień 2015


Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńPOINSECJA. (VIDEO) Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?

Pytanie czytelnika: Jak co roku zdecydowałam się na zakup gwiazdy betlejemskiej. Zależy mi na tym, żeby jak najdłużej cieszyć się jej ...