Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Jak i kiedy przesadzać stare krzewy?

Czy mogę teraz przesadzić stary krzew? Na pytanie czytelnika odpowiada David Hurrion - ekspert Gardeners` World.

przesadzanie starego krzewu

Przesadzanie krzewów w czasie spoczynku - jak i kiedy to zrobić?

Luty jest dobrym miesiącem na przesadzanie zrzucających liście krzewów owocowych i ozdobnych [w Polsce z przesadzaniem lepiej zaczekaj, aż miną największe mrozy - red]. Krzewy zimozielone i wrażliwe rośliny niech zaczekają do wiosny, najlepiej do kwietnia, kiedy minie ryzyko ostatnich przymrozków. Nigdy nie przesadzaj w środku lata już zakorzenionych krzewów, ponieważ sucha ziemia i długie (mam nadzieję) słoneczne dni szybko je wykończą.

Zwykle im mniejsza i młodsza roślina, tym łatwiej z powodzeniem ją przesadzić. Niskie, wolno rosnące krzewy wytwarzają zazwyczaj gęste, zbite bryły korzeniowe, co ułatwia przesadzanie. Szpadlem okop roślinę dookoła, minimum 30 cm od głównych pędów, zanim wyjmiesz korzenie z ziemi.

W nowym miejscu wykop dołek o takiej samej głębokości, jak wysokość bryły korzeniowej, i przynajmniej o 10 cm szerszy. Widłami rozluźnij ziemię na dnie dołka. Nasyp do niego kilka łopat kompostu i dobrze wymieszaj. Umieść krzew w dołku na takiej samej głębokości, na jakiej rósł uprzednio. Wolną przestrzeń wypełnij mieszaniną ziemi i kompostu i dokładnie udepcz.

Większe rośliny to zawsze większe wyzwanie. Szybko rosnące gatunki, powyżej 1,8 m wysokości, wytwarzają grube korzenie penetrujące ziemię na znacznym obszarze. Po ponad sześciu latach od posadzenia większość szybko rosnących odmian jest już zwykle tak głęboko zakorzeniona, że ich przesadzenie będzie wymagać tytanicznego wysiłku, i nie przetrwa przeprowadzki, jeśli przedtem ich do tego nie przygotujesz, a później nie otoczysz troskliwą opieką.

Najlepszy rezultat osiągniesz, gdy co najmniej trzy miesiące przed przesadzeniem rośliny okopiesz ją dookoła szpadlem w odległości przynajmniej 40 cm od głównych pędów, odcinając tym samym najgrubsze korzenie. W ten sposób pobudzisz do wzrostu nowe, cienkie korzenie. Odsłoń korzenie, których nie dasz rady przeciąć szpadlem, i odetnij je piłą.

Kiedy przystąpisz do przesadzania, dookoła odciętych korzeni wykop wąski rów na głębokość szpadla. W ten sposób dostaniesz się do głębiej położonych korzeni na samym spodzie, jeszcze zanim podniesiesz roślinę.

Najgrubsze korzenie przecięte szpadlem mogą być postrzępione i rozdwojone, a przez to roślina może uschnąć lub zostać zainfekowana przez zgniliznę korzeni. Sprawdź wszystkie korzenie przed posadzeniem wykopanej rośliny i sekatorem odetnij zniszczone końcówki, pozostawiając gładkie powierzchnie cięcia, które szybko się zagoją.

Później postępuj tak samo, jak z mniejszymi krzewami, jednak podczas przenoszenia większych roślin przyda ci się pomoc. Rozważnie oceń wymaganą głębokość dołka – łatwiej będzie ci przechylić roślinę na bok i dosypać dodatkową ilość ziemi pod bryłę korzeniową, by ją podnieść, niż ponownie wyjąć krzew z dołka, który musisz pogłębić!

podpieraj palikami
Podpieraj palikami
Duże krzewy i drzewa skorzystają z zapewnionych im podpór w pierwszym roku po przesadzeniu, kiedy ich korzenie będą się rozwijać. Stabilizacja jest niezbędna w przypadku roślin, których gęste ulistnienie stawia opór porywistym wiatrom.
zasilaj nawozem
Zasilaj wysoko-potasowym nawozem
Nawozy potasowe są często niedoceniane, jednak dzięki nim liście i młode pędy stają się sztywniejsze, a dzięki temu w pierwszym sezonie wzrostu po przesadzeniu ograniczają utratę wody przez roślinę. Na szczęście większość gleb zawiera wystarczającą dawkę fosforu, który stymuluje bujny wzrost korzeni.
ściółkuj glebę
Ściółkuj powierzchnię
Rozłożenie 10-cm warstwy dobrze rozłożonego kompostu pomoże zatrzymać wilgoć w podłożu. Odsuń ściółkę u podstawy młodych pędów na bok. Ściółka powstrzyma także rozwój chwastów, które zabierają roślinom wodę i składniki odżywcze.
podlewaj w pierwszym roku
Nawadniaj korzenie w pierwszym roku
Wszystkie przesadzone krzewy będą wymagały obfitego podlewania co około 10 dni w trakcie wzrostu. Nawodnij ziemię u podstawy każdej rośliny przynajmniej jedną konewką wody, aby korzenie rosły w głąb ziemi, a nie przy powierzchni.

Dalsza opieka - pielęgnacja krzewu po przesadzeniu

Bez względu na wielkość krzewu po przesadzeniu porządnie go podlej. Nawodnij ziemię u jego podstawy przynajmniej dwiema konewkami wody. Jest to konieczne, by ziemia mogła osiąść i by szybko pojawiły się nowe korzenie włośnikowe, którymi roślina może chłonąć wilgoć i składniki pokarmowe, niezbędne do przyjęcia się.

Przycinanie po przesadzeniu

Przesadzanie zakorzenionego wcześniej krzewu lub drzewa zawsze skutkuje zniszczeniem części jego korzeni. Przycięcie górnych partii korony pomoże to zrównoważyć i zminimalizować więdnięcie. Średniej wielkości krzewy przytnij po przesadzeniu o jedną trzecią. Większe krzewy przytnij o połowę po wykopaniu. Pędy i gałęzie skróć tuż nad pąkiem lub przy rozgałęzieniu. Wytnij najsłabsze, cienkie przyrosty, zachowując jednak równą sylwetkę krzewu.

 

Tekst: Gardeners' World Edycja Polska Styczeń-Luty 2016
zdjęcia: Marsha Arnold, Sarah Cuttle, Jason Ingram, Tim Sandall


Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńŚwierk, jodła czy sosna? Jaką CHOINKĘ wybrać na Boże Narodzenie?

Co roku przed świętami Bożego Narodzenia zadajemy sobie pytanie: świerk, jodła czy sosna? Może poniższy tekst pozwoli Ci znaleźć odpowiedź. ...