Logo
Logo

Jak wykorzystać kompost w ogrodzie?

Samodzielne przygotowanie kompostu jest przyjaznym dla środowiska sposobem na poprawienie stanu gleby. Zamiast pozbywać się ogrodniczych odpadków, a później kupować paczkowane podłoże w najbliższym centrum ogrodniczym, tańszą i bardziej ekologiczną metodą jest przetworzenie liści, ścinków trawy, a nawet gałęzi, których w bród na naszych działkach.

Spis treści
Kompost jako naturalny nawóz i idealne podłoże Inne sposoby na wykorzystanie kompostu w ogrodzie

2w1: Kompost jako nawóz i podłoże

Materia organiczna, z której składa się kompost, jest naturalnym odpowiednikiem nawozu o spowolnionym uwalnianiu składników. Zatrzymuje niezbędne składniki odżywcze i nie pozwala, by zostały wymyte z podłoża, jednak umożliwia roślinom pobranie ich wtedy, gdy są potrzebne. Jest bogaty w azot (do ok. 1,5%) i związki potasu (do ok. 1%) i fosforu (do ok. 0,5%).

Często nie docenia się funkcji, jaką kompost spełnia w poprawianiu struktury gleby. Próchnica zawarta w materii organicznej działa jak klej, łącząc małe cząstki, jednocześnie zapobiegając ich nadmiernemu zbiciu się w zwartą masę. Największą korzyść przyniesie to na ciężkich, gliniastych glebach, ponieważ rozluźnia je, zwiększając przepuszczalność i napowietrzenie – dostęp powietrza jest niezbędny dla zdrowego wzrostu korzeni.

Stosowanie kompostu jako nawozu i podłoża jest niezwykle proste – wystarczy wymieszać go z ziemią dookoła roślin, albo w dołu przyszykowanym do posadzenia rośliny.

Gotowy kompost granulowany w worku
Gotowy kompost w worku
Florovit pro natura kompost granulowany to wygodna alternatywa dla wszystkich, którzy nie mają własnego kompostu a potrzebują wzbogacić i użyźnić glebę pod swoimi uprawami. Zawiera azot, fosfor, potas, wapń i magnez oraz HUMUS i substancje organiczne (min. 30%).
Kup online

Inne sposoby na wykorzystanie kompostu w ogrodzie

  • Kompost używa się często jako ściółki rozłożonej na powierzchni, z której składniki odżywcze przejdą w głąb podłoża dzięki dżdżownicom oraz innym organizmom glebowym. To naturalne przetwarzanie i obieg materii organicznej tworzy coś, co często nazywa się "żywą ziemią", zapewniającą zdrowe warunki dla wzrostu korzeni.

  • Z kompostu możemy również uzyskać płynny nawóz do podlewania roślin (na rynku istnieją specjalne pojemniki do jego produkcji). W takiej formie działa szybciej i możemy nim podlewać zarówno rośliny ogrodowe jak i niektóre rośliny doniczkowe.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: charlie vinz / CC BY 2.0 / Flickr

 

Autor
Jak wykorzystać kompost w ogrodzie?
Jak wykorzystać kompost w ogrodzie?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (14)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl