Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Staw zacieniony w zimie - czy przetrwa bez słońca?

Słoneczne stanowisko zapewnia warunki dla zdrowego oczka wodnego. Czy staw przetrwa bez zimowego słońca? Na pytanie odpowiada Chris Beardshaw - ekspert Gardeners` World.

staw w zimie fot. ghwtog Pixabay

Powszechnie przyjmuje się, że sztuczny staw jest środowiskiem kwitnącym, żywym i zdrowym, jeśli promienie słoneczne docierają do niego przez około 6 godzin dziennie w okresie wegetacyjnym. Wynika to w głównej mierze z faktu, że większość roślin wodnych i strefy przybrzeżnej lubi słońce. Promienie słoneczne również ogrzewają wodę, co zwiększa możliwość rozwoju życia roślin i zwierząt.

Co więcej, stawy zacienione przez drzewa mogą doświadczać problemów wynikających z nagromadzenia spadających liści – rozkładając się, uwalniają toksyny barwiące wodę, co prowadzi do obniżenia w niej poziom tlenu oraz zaburzenia równowagi związków chemicznych. Problem staje się jeszcze większy, jeśli w oczku żyją ryby, jako że ich odchody podwyższają zawartość azotu w wodzie. Jeżeli nie zastosuje się filtrów i natleniaczy, staw zamieni się w zieloną zupę z glonów.

Uda się stworzyć zdrowy staw, zakładając, że będzie on od listopada do marca – w warunkach, które podano w pytaniu – względnie uśpiony. Zatem jeśli od marca do listopada wymagana liczba godzin nasłonecznienia zostanie zachowana, osiągnięcie sukcesu jest możliwe. Jeżeli zaś przypuszcza się, że warunek nie zostanie spełniony, lepiej zmienić lokalizację zbiornika na bardziej słoneczne miejsce.

Gardeners' World Wrzesień-Październik 2015


Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńZABEZPIECZANIE roślin ogrodowych przed mrozem

Dowiedz się, jak zabezpieczać rośliny ogrodowe przed mrozem. Podczas zimy narażone są one na przemarznięcie lub przesuszenie, w wyniku ...