Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Uprawa i owocowanie figowca w doniczce

Jak zachęcić doniczkową figę do owocowania? Na pytanie odpowiada Anne Swithinbank - ekspert Gardeners` World.

owoce figowca

Figowce pochodzą z Afganistanu i Syrii, więc można sobie wyobrazić ich naturalne siedliska: z upalnym słońcem i jałowymi glebami. Stawiamy sobie duże wyzwanie, próbując ich uprawy w naszym północnoeuropejskim klimacie, gdzie ziemie są zazwyczaj zbyt żyzne, a słońca jest za mało.

Uprawa pojemnikowa (najlepiej zakopać donicę w gruncie) naśladuje efekt uboższej ziemi, jednak figowce nadal potrzebują tak dużo bezpośredniego słońca, jak to możliwe. Najlepiej będzie wykopać przy południowej ścianie rów długi na 1,2 m, szeroki na 60 cm i głęboki na 60 cm, wyłożyć go płytami chodnikowymi i umieścić w nim roślinę. Do przenoszenia donicy załóż rękawice.

Jeśli pozostawisz roślinę w pojemniku, wiosną pod ściółkę rozsyp nawóz o powolnym uwalnianiu składników [w Polsce figowce zimę muszą spędzić w pomieszczeniu w dodatniej temperaturze – red.]. Podlewaj regularnie, a po zawiązaniu się owoców do konewki z wodą raz na dwa tygodnie dodaj płynny nawóz.

Gardeners' World Listopad-Grudzień 2015
zdjęcia: Sarah Cuttle, Jason Ingram, Tim Sandall, Rachel Warne


Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńŚwierk, jodła czy sosna? Jaką CHOINKĘ wybrać na Boże Narodzenie?

Co roku przed świętami Bożego Narodzenia zadajemy sobie pytanie: świerk, jodła czy sosna? Może poniższy tekst pozwoli Ci znaleźć odpowiedź. ...