Logo
Logo

Przerzucanie warstw kompostu: dlaczego trzeba to robić?

Pytanie czytelnika: Pomocy! Mój kompostownik strasznie śmierdzi! Wbiłem widły w pryzmę i okazało się, że trawa i liście gniją! Co teraz mam zrobić, aby pozbyć się tego smrodu? W takich warunkach kompost chyba się nie rozłoży tylko zgnije.

Spis treści
Po co przerzuca się warstwy kompostu? Jak uratować kompost, jeśli zaczął gnić?

Po co przerzuca się warstwy kompostu?

Gdy warstwy kompostu są zbyt ubite i rozkład materii organicznej przebiega w warunkach beztlenowych niestety dochodzi do gnicia. Takie warunki sprawiają, że w pryzmie umierają wszelkie pomocne bakterie, dżdżownice i inne ważne mikroorganizmy, dzięki którym materia szybko rozkłada się i ma odpowiednie ilości składników odżywczych. Przerzucanie warstw pomaga w utrzymaniu odpowiedniego napowietrzenia kompostu.

Jak uratować kompost, jeśli zaczął gnić?

Gnijący kompost można jednak uratować, choć należy się liczyć z tym, że zabierze to dużo czasu.

Najlepiej jest przerzucić zawartość kompostownika na rozłożoną plandekę bądź grubą folię, poczekać aż wyschnie i dokładnie wymieszać. Następnie przerzucić ponownie do kompostownika,  dodając warstwy, które sprawią, że do wewnątrz pryzmy na pewno będzie docierać powietrze (np. drobnych gałązek, kartonów).

Kompostowanie powinno przebiegać w warunkach tlenowych, w umiarkowanej wilgotności i przy udziale mikroorganizmów glebowych oraz dżdżownic.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: Pixabay

Autor
Przerzucanie warstw kompostu: dlaczego trzeba to robić?
Przerzucanie warstw kompostu: dlaczego trzeba to robić?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (16)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl