Owocowe, warzywne

podgrupy:
pomidory z ogródka fot. Jeno Szabo - Pixabay

Pomidor zwyczajny

Lycopersicon esculentum

grupa roślin:

Owocowe, warzywne

podgrupa roślin: warzywa

Charakterystyka rośliny

  • owoce: jadalne
  • zastosowanie: roślina jadalna

Pomidor uprawny jest warzywem jednorocznym, z rodziny psiankowatych. Pomidory spożywa się na surowo oraz w daniach na ciepło. Wytwarza się z nich sok, przecier, koncentrat i keczup.

Ciekawostką jest to, że jeszcze w ubiegłym wieku jego owoce, uważano za trujące i hodowano pomidory wyłącznie jako rośliny ozdobne. Dzisiaj pomidor jest jednym z najczęściej uprawianych warzyw na świecie.

Ojczyzną pomidora jest Ameryka Południowa. Dzikie formy tej rośliny można spotkać jeszcze dziś w Peru,na wyspach Kanaryjskich i na Filipinach.

W języku Azteków, zamieszkujących tereny Meksyku, pomidor był nazywany "tomatl". Włosi nawyzali go "pomodori" czyli - "złote jabłko", a francuzi nazwali go "jabłkiem miłości", gdyż przypisywano mu właściwości afrodyzjakalne.

Pomidory można uprawiać w gruncie, szklarni oraz w tunelach foliowych. Uprawa najlepiej udaje się na glebach przepuszczalnych, ciepłych i zasobnych w próchnicę.

Do uprawy w gruncie należy wybrać miejsce osłonięte i dobrze nasłonecznione. Glebę pod uprawę pomidorów należy głęboko przekopać i wzbogacić dobrze rozłożonym obornikiem lub kompostem.

Dobrą rośliną, po której można uprawiać pomidor to bób, groch, fasola, ogórek, marchew, seler naciowy i seler korzeniowy, pietruszka naciowa i pietruszka korzeniowa, kalarepa oraz sałata.

Do uprawy w dużych donicach lub pojemnikach na balkonach doskonale nadają się pomidory koktajlowe.

Pomidor zaliczany jest do grupy warzyw psiankowatych. Pozostałe rośliny to:
papryka roczna (Capsicum annum), bakłażan (oberżyna) (Solanum mellongena) oraz ziemniak (Solanum tuberosum).

Wszystkie te rośliny należą do rodziny psiankowatych (Solanaceae).

Przeczytaj także

Aktualności: Marwit: 5 kwietnia Dniem Marchewki
Inne rośliny w podgrupie:
Szczypiorek - fot. www.sxc.hu/chidsey Bób - fot. wikipedia/domenapubliczna Brokuł włoski - warzywa cebula zwyczajna fot. Jose Antonio Alba - Pixabay Chrzan - fot. www.sxc.hu/Ayla87
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńAZALIA W DOMU. Pielęgnacja doniczkowej azalii

Azalie, to nie tylko piękne krzewy ogrodowe, to także niezwykłe domowe rośliny doniczkowe. Dowiedz się, które gatunki dobrze rosną i kwitną ...