Temat na czasie

ZIMOWANIE PELARGONII.­ Jak przechowywać kwiaty balkonowe przez zimę?
zimowanie pelargonii fot. Moja Pelargonia
Koniec sezonu nie musi oznaczać końca dla kwitnących pelargonii. Stosując się do kilku zaleceń można je łatwo przezimować. Potrzebne jest jednak chłodne i jasne pomieszczenie i trochę cierpliwości. Dowiedz się, jak przechowywać pelargonie przez zimę, by w kolejnym sezonie cieszyć się ich urodą.  

tydzień w ogrodzie   20-11 - 26-11

kompostownik, fot. Euro-Matex
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada ...
Po pierwszych przymrozkach, zanim ziemia w ogrodzie zamarznie, trzeba zabezpieczyć rośliny wrażliwe na mróz. Wokół bylin, które mogą przemarznąć pokryjmy glebę korą, liśćmi lub obornikiem (ściółkowanie zapobiega wahaniom temperatury w glebie i sprzyja utrzymaniu jej wilgotności). Rośliny można także okrywać gałązkami sosnowymi lub świerkowymi ...
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4-cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma ...
Z trawnika należy systematycznie usuwać opadające liście. W tym celu możemy użyć miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego (elektrycznego lub spalinowego), który zasysa liście, ściętą trawę, szyszki, gałązki i inne resztki roślinne. Odkurzacza można także używać jako dmuchawy usuwającej śmiecie z miejsc trudno dostępnych ...
Kolumnowe odmiany iglaków trzeba szczelnie obwiązać sznurkiem a bardziej wrażliwe odmiany owinąć agrowłókniną, aby ciężar śniegu nie wyłamał gałązek. ...
zobacz wszystkie
Twój ogród / Pielęgnacja i ochrona / Artykuły /

Ogród bez chemii: Eko w ogrodzie jest w modzie

Ekologiczne ogrodnictwo to sposób na uprawę roślin w zgodzie z naturą, dlatego by uprawiać ogród bez chemii, czyli naturalnie, należy ograniczyć do minimum stosowanie sztucznych nawozów mineralnych i środków ochrony roślin. Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe!

ogród ekologiczny fot. eqroy - Fotolia

Bycie EKO jest w modzie, a moda ta zawitała do ogrodów. Nie jest to jednak tylko chwilowy trend, a raczej powrót do korzeni. I choć wielu posiadaczy ogrodów uważa, że prowadzenie ekologicznego ogrodu jest drogie, to tak naprawdę może ono prowadzić do sporych oszczędności. Co prawda, jest znacznie bardziej pracochłonne, wymaga większej wiedzy i doświadczenia, ale uczy mądrego gospodarowania zasobami i zrozumienia dla otaczającego nas świata.

Przyroda uczy nas prawdziwego, naturalnego i zrównoważonego ogrodnictwa.

przekopywanie gleby w ogrodzie fot. Goumbik - Pixabay
Nie przekopuj głęboko ziemi! Staraj się to robić jak najrzadziej, aby nie zaburzać naturalnej równowagi panującej w glebie. Zamiast tego ściółkuj dwukrotnie w sezonie glebę dojrzałym kompostem, który jak magnes przyciągnie dżdżownice. Raz na kilka lat stosuj przekompostowany obornik lub zastosuj granulowany. Regularnie podlewaj glebę biohumusem.

Grunt to podłoże

Kluczem do powodzenia w prowadzeniu ogrodu bez chemii jest troska o glebę! Jest ona najważniejszym elementem całego ogrodowego ekosystemu. Zdrowa gleba to gwarancja udanych upraw nie tylko warzyw, ale też wszystkich roślin ozdobnych. Jest nie tylko podłożem dla roślin, źródłem niezbędnych składników pokarmowych, ale też siedliskiem do życia dla dżdżownic, owadów i milionów pożytecznych mikroorganizmów, bez których nasz ogród nie mógłby istnieć.

Bo minerały i materia organiczna nie będą mogły być pobrane przez korzenie, jeśli nie zajdą w glebie skomplikowane procesy humifikacji i mineralizacji, tylko wtedy rośliny będą mogły wykorzystać składniki pokarmowe do budowy swoich tkanek. Te procesy nie będą jednak możliwe, jeśli w glebie nie będzie życia (które często niszczymy przez nadmierne stosowanie chemicznych preparatów).

W ekologicznym ogrodzie gleba jest samowystarczalna. To co wyprodukuje w postaci plonów, wraca do niej jako kompost. Potrafi sama się odbudować i nie wymaga zasilania nawozami sztucznymi.

składniki kompostu fot. Marina Lohrbach - Fotolia
fot. Marina Lohrbach - Fotolia
gotowy kompost fot. coco - Fotolia
fot. coco - Fotolia
Załóż kompostownik i czerp korzyści z produkcji własnego nawozu, podłoża i polepszacza glebowego w jednym. Zamiast wyrzucać lub palić odpadki z ogrodu i kuchni, a później kupować gotowe podłoże w workach i nawozy, możesz przetworzyć je na tani i ekologiczny kompost.

Czarne złoto ogrodników

Kompost to najcenniejszy i zarazem najtańszy nawóz ogrodniczy, podłoże i polepszacz glebowy w jednym! Szybko powstaje, wymaga niskich nakładów czasu i pieniędzy, a przynosi ogromne korzyści. Można go stosować jako nawóz pod wszystkie uprawy (warzyw, roślin owocowych, ozdobnych, a nawet trawnika) oraz jako podłoże doniczkowe. Zawiera cenną próchnicę i pożyteczne mikroorganizmy glebowe, dzięki czemu może być stosowany jako „zamiennik” obornika.

Kompost można wymieszać z glebą przed uprawą lub w trakcie sadzenia. W sezonie warto wykorzystywać go do ściółkowania gleby pomiędzy roślinami, skąd szybko zostanie przetransportowany w głąb profilu glebowego przez dżdżownice i mikroorganizmy glebowe.

Regularnie stosowany kompost (oraz obornik raz na 4 lata) może w pełni zaspokoić potrzeby pokarmowe roślin. Dodatkowe nawożenie mineralne jest wtedy całkowicie zbędne. W sezonie można dodatkowo nawozić rośliny wodnym roztworem biohumusu, który nazywany jest często wermikompostem, gdyż powstał z odchodów dżdżownic kalifornijskich, żerujących na pryzmach z obornikiem.

Materia organiczna (zawarta w nawozach organicznych) zatrzymuje w glebie wodę i niezbędne składniki odżywcze. Nie pozwala, by zostały wymyte z podłoża, jednak umożliwia roślinom pobranie ich wtedy, gdy są potrzebne.

jak zrobić gnojówkę z pokrzywy fot. 7monarda - Fotolia
fot. 7monarda - Fotolia

Gnojówka z pokrzywy to doskonały naturalny nawóz dla wielu roślin ogrodowych – m.in. warzyw, np. pomidorów i ogórków, roślin owocowych oraz wszystkich roślin ozdobnych. Można ją także zastosować jako naturalny środek ochrony roślin do zwalczania szkodników (mszyc, miseczników i przędziorków) oraz chorób grzybowych (np. mączniaka prawdziwego i rzekomego, czy szarej pleśni).

Składniki:

• 1 kg świeżych pokrzyw.
• 10 litrów świeżej wody
• plastikowe naczynie

Przygotowanie:
• Zerwij młode ziele przed kwitnieniem.
• Potnij na mniejsze części.
• Ułóż na dnie wiadra.
• Zalej odstaną wodą.
• Przykryj gazą, nie zamykaj wiadra.
• Mieszaj codziennie.

Uwaga! Fermentujący roztwór ma bardzo przykry zapach! Gnojówka z pokrzywy będzie gotowa, kiedy z powierzchni wody zniknie piana, a roztwór zmieni kolor na lekko brunatny.

Zastosowanie:
Roztwór przez zastosowaniem wymaga rozcieńczenia z wodą: 1 część gnojówki na 10 części wody – do stosowania jako nawóz do podlewania gleby lub 1/20 – jako środek ochrony roślin do opryskiwania.

Krok po kroku: Zakładanie kompostownika

Wykorzystaj jesienne liście, drobne patyki, skoszoną trawę i wszystkie organiczne resztki z kuchni (np. obierki, skorupki jajek), a nawet wytłoczki po jajkach i starą tekturę. Możesz także wyrzucać na kompost rośliny ogrodowe (jeśli nie było porażone przez szkodniki i choroby) oraz jednoroczne (nie wieloletnie!) chwasty (przed wydaniem nasion!).

1. Wymieszane składniki dodawaj warstwami, dopóki kompostownik nie będzie pełny. Zatrzymuje to ciepło wewnątrz, przyspieszając proces kompostowania.
2. Regularne przewracanie pryzmy zapobiega zaleganiu wody, a co najważniejsze, napowietrza ją, przyspieszając procesu rozkładu.
3. Pryzma powinna być wilgotna
– nie za sucha i nie za mokra. Jeżeli przeschła, podlej ją wodą, a jeśli jest mokra, przewróć ją i dorzuć suchych składników.
4. W kolejnym sezonie używaj dobrze rozłożonego kompostu. Dodawaj go do gleby i używaj jako ściółki jesienią lub wiosną.

Ochrona bez chemii

Wiele chemicznych środków ochrony roślin to preparaty nieselektywne, które oprócz zwalczania organizmów szkodliwych, mogą być niebezpieczne dla pożytecznej fauny. Zapewne wielu ogrodników stwierdzi, że nie da się skutecznie chronić upraw bez stosowania chemii i w niektórych sytuacjach będą mieli rację. Można jednak znacznie ograniczyć ryzyko pojawienia się masowej inwazji szkodników, czy plagi chorób, właśnie przez stosowanie się do zasad zrównoważonego, naturalnego ogrodnictwa!

W naturalnym ogrodzie panuje równowaga pomiędzy organizmami szkodliwymi a pożytecznymi. Mamy wielu małych pomocników, z których obecności nie zdajemy sobie sprawy. Nawet jeśli pojawią się szkodniki (np. mszyce, przędziorki, skoczki), to pożyteczne owady (np. biedronki, bzygi, złotooki) szybko się z nimi rozprawią. Problem pojawi się, gdy zastosujemy oprysk chemicznym preparatem, który wraz z organizmami szkodliwymi zwalczy także te pożyteczne, a wtedy przy kolejnej inwazji szkodników, nasz ogród pozostanie bez ochrony! Dlatego tak ważne jest, aby stosowanie chemicznych ś.o.r. ograniczyć tylko do niezbędnego minimum.

Aby zapobiegać chorobom warto stosować naturalne polepszacze glebowe – np. Humus Active, zawierające kompleksy naturalnie występujących w glebie mikroorganizmów, które rozkładając kwasy humusowe poprawiają jakość gleby, a także ułatwiają roślinom pobieranie składników odżywczych. Ponadto ogromna ilość pożytecznych organizmów skutecznie ogranicza rozwój organizmów chorobotwórczych. W niektórych preparatach zawartych jest tyle kwasów humusowych i pozytywnych mikroorganizmów ile zawiera tona obornika!

Do zwalczania chwastów stosuj przede wszystkim motykę. To znacznie bardziej pracochłonne niż stosowanie szybkodziałających herbicydów, ale równie skuteczne i w pełni bezpieczne! Wyrwane chwasty zostaw na powierzchni ziemi. Niech tam się rozłożą.

Hotele dla owadów są niezwykle modne od kilku sezonów. W naturalnym ogrodzie są mile widziane, jako schronienie dla dzikich zapylaczy i ogrodowej agencji ochrony w postaci owadów drapieżnych, ale znacznie lepszą kryjówką dla owadów będzie naturalna sterta patyków, kamieni i liści oraz nieprzycinane zarośla i dzikie krzewy.
hotel dla owadów fot. PollyDot - Pixabay
fot. PollyDot - Pixabay
pożyteczny owad w ogrodzie naturalnym fot. Michael Siebert   - Pixabay
fot. Michael Siebert   - Pixabay
Wybieraj jedynie preparaty bezpieczne dla pszczół (IV klasa toksyczności), stosuj je zgodnie z etykietą – instrukcją stosowania oraz przestrzegaj okresów prewencji dla pszczół (okresów zapobiegających ich zatruciu). Stosuj skuteczne i w pełni bezpieczne gnojówki i wyciągi z roślin oraz naturalne preparaty na bazie czosnku (kostki Himal, dawniej Bioczos) i grapefruita (np. Biosept Active) – można je kupić w każdym centrum ogrodniczym.

Główną zasadą ogrodnictwa ekologicznego jest ograniczanie do minimum stosowania sztucznych nawozów mineralnych i chemicznych środków ochrony roślin.

Zaproś owady do ogrodu

Około 20% roślin zapylanych jest przez wiatr, a 80% przez owady. Bez nich nie byłoby owoców i nasion. Bez nich nie byłoby roślin! Aby owady zapylające chętnie odwiedziły nasz ogród muszą znaleźć w nim pokarm, a by w nim pozostać – odpowiednie schronienie. Zadomowią się w naszym ogrodzie tylko wtedy, gdy będzie on trochę „dziki i naturalny” – powinien przypominać połączenie kwitnącej łąki i leśnych zarośli.

To co wielu z nas kojarzy się z pięknym i zadbanym ogrodem – t.j. angielska murawa, równo przycięty żywopłot z tui i egzotyczne kwiaty, to dla owadów „zielona pustynia”, którą na pewno ominą szerokim łukiem!

rabata w naturalnym ogrodzie - fot. eqroy - Fotolia
fot. eqroy - Fotolia
Na rabatach powinny gościć jedynie dzikie lub rodzime gatunki i odmiany, tworzące pojedyncze kwiaty, gdyż produkują one więcej pyłku i nektaru, niż te o kwiatach pełnych (niektóre z nich nie tworzą pyłku wcale). Na skraju ogrodu zostaw kępy zarośli i chwastów (na których chętnie będą żerować gąsienice motyli).

Kontrolowany chaos

Dla niektórych ogród ekologiczny jest trochę zaniedbany, dla innych jest kwintesencją naturalności. Nie przypomina typowych przydomowych ogrodów, zakładanych pod linijkę. Próżno w nim szukać idealnego trawnika, równo przyciętych iglastych żywopłotów, egzotycznych rabat kwiatowych, czy formowanych topiarów.

schronienie dla jeża fot. Alexas_Fotos - Pixabay
fot. Alexas_Fotos - Pixabay
Zadbaj o schronienia dla jeży. Wystarczą im sterty patyków lub zwykłe drewniane skrzynki. Możesz też zbudować dla nich specjalne domki, w których bezpiecznie przetrwają zimę. Jeże są bardzo pożyteczne i za troskliwą opiekę chętnie odwdzięczą się pomocą w zwalczaniu plagi ślimaków – które uwielbiają zjadać.

Ma za to: łąkę kwietną kipiącą kolorami i zapachami; kwitnące chwasty i zioła wabiące niezliczoną liczbę gatunków dzikich zapylaczy; zarośla z pokrzywami, na których żerują gąsienice barwnych motyli; kwitnące i owocujące krzewy pełne gniazdujących ptaków.

Obserwacja przyrody

Znając dobrze wymagania roślin, zapewnisz im optymalne warunki do rozwoju. Nie sadź wrażliwych gatunków, ani roślin niedostosowanych do warunków klimatycznych i glebowych Twojego ogrodu. Rośliny na właściwym miejscu nie będą chorować i będą na tyle silne, by oprzeć się atakowi szkodników. Niewłaściwe warunki, złe towarzystwo i błędy w pielęgnacji powodują osłabienie roślin i powstawanie „problemów”.

Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się szkodników i chorób w warzywniku stosuj zasady płodozmianu (zmieniaj uprawy co roku, by uniknąć chorób), uprawy współrzędnej (sadź obok siebie różne rośliny, by jak najlepiej wykorzystać zasoby). Poznaj także zjawisko allelopatii i dowiedz się, które rośliny i jak oddziałują na inne. Sadź kwiaty odstraszające szkodniki (np. aksamitki) lub rośliny pułapkowe (np. nasturcje), które zwabią szkodniki do siebie, chroniąc przy tym cenne uprawy.

ptasie gniazdo w ogrodzie fot. 147685 - Pixabay
fot. 147685 - Pixabay
poidełko dla ptaków fot. MrsBrown - Pixabay
fot. MrsBrown - Pixabay
Ogród osłonięty żywopłotami z roślin liściastych daje schronienie najróżniejszym ptakom. Jeśli założą w nich gniazda, będą musiały wykarmić młode. Do tego będą potrzebować smakowitych owadów – w tym szkodników! Załóż mały staw, który będzie wodopojem dla wszelkich ogrodowych stworzeń. Woda to życie! Jeśli nie masz miejsca na oczko wodne – postaw małą kamienną misę i raz na kilka dni uzupełniaj w niej wodę. Dbaj o to, aby zawsze była pełna w czasie upałów.

 

Bądź częścią ogrodu, a nie tylko jego twórcą!
W ogrodzie naturalnym człowiek nie jest architektem, kształtującym przestrzeń, a jedynie (a może aż) ogrodnikiem, którego głównym zadaniem jest „pielęgnowanie” i dbanie o zachowanie naturalnej równowagi. Ogród naturalny jest miejscem do życia nie tylko ludzi, ale także niezliczonej liczby gatunków dzikiej flory i fauny. Uczy i rozkochuje w naturze i pozwala akceptować niedoskonałości, bo to, co idealne, nie musi być doskonałe!logo BudujemyDom.pl
Źródło: Wiosenne porady ogrodowe,
magazyn Budujemy Dom 4/2017,
tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl,
zdjęcie tytułowe: eqroy - Fotolia

Zobacz też:

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.pl


Pozostałe artykuły

wapno ogrodowe fot. henryn0580 - Fotolia.com
WAPNO OGRODNICZE. Po co, kiedy i jak stosować? Wapno ogrodnicze ma szerokie zastosowanie w pielęgnacji roślin. Nie tylko służy... więcej
jak zbadać pH gleby fot. Jürgen Fälchle - Fotolia.com
Jak sprawdzić odczyn PH GLEBY? Badanie odczynu gleby w ogrodzie jest bardzo szybkie, proste i tanie. Nie potrzebne... więcej
jak wykorzystać skorupki jajek w ogrodzie fot. Juanita Mulder - Pixabay.com
Wykorzystaj skorupki jajek - nie tylko do nawożenia roślin Nie wyrzucaj skorupek jajek do śmietnika! Wykorzystaj je do pielęgnacji roślin.... więcej
piękna lawenda fot. John BIAN - Pixabay.com
Wiosenne i letnie cięcie lawendy. Jak, kiedy i po co przycinać lawendę? Tylko regularnie przycinana lawenda stworzy gęste, kwitnące poduchy. Zaniechanie... więcej
liście na ziemi fot. egonkling - Pixabay.com
ZIEMIA LIŚCIOWA. Wykorzystaj opadłe liście i zrób z nich cenne podłoże do uprawy Nie traktuj opadłych liści jak śmieci! Wykorzystaj je i stwórz z nich ziemię... więcej
Dlaczego warto nawozić jesienią? Wiele osób kojarzy nawożenie roślin tylko z okresem wiosenno - letnim. Niewielu... więcej
zobacz wszystkie
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńZABEZPIECZANIE roślin ogrodowych przed mrozem

Dowiedz się, jak zabezpieczać rośliny ogrodowe przed mrozem. Podczas zimy narażone są one na przemarznięcie lub przesuszenie, w wyniku ...